Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|
aktualizacja

"Ta podwyżka to kara śmierci". Branża e-papierosów chce zniesienia akcyzy

171
Podziel się:

"Padną wszystkie polskie legalne firmy z branży, przetrwają jedynie międzynarodowi giganci" apeluje do premiera Stowarzyszenie Obrony Praw Przedsiębiorców. Branża pisze do premiera Morawieckiego i przestrzega, że akcyza na e-papierosy spowoduje rozwój podziemia liquidowego i szarej strefy.

"Ta podwyżka to kara śmierci". Branża e-papierosów chce zniesienia akcyzy
Branża e-papierosów apeluje do premiera o zniesienie akcyzy (pixabay.com, pixabay.com)

Pandemia opóźniła wprowadzenie w życie niejednych przepisów. Tym razem jednak chodzi o opodatkowania e-papierosów i wyrobów nowatorskich. Podwyżka miała obowiązywać od lipca, ostatecznie jednak weszła w październiku.

Do tego czasu akcyza, choć obowiązywała, miała zerową stawkę. Jednak od 1 października tego roku akcyza wynosi już w przypadku e-papierosów 0,55 zł za 1 ml.

Pytanie czy to mało czy też dużo? W porównaniu z wyrobami tytoniowymi, akcyza na e-papierosy jest i tak pięć razy mniejsza. Przedsiębiorcy z branży tytoniowej twierdzą jednak, że akcyza w takiej formie, jakiej jest teraz, doprowadzi do bankructw setek polskich firm.

"Nasze firmy i stworzone przez nas miejsca pracy zostaną zniszczone w trakcie kilku miesięcy, jeśli obowiązujące obecnie przepisy dotyczące podatku akcyzowego zostaną utrzymane" - piszą w liście do premiera przedsiębiorcy.

Zobacz także: Ferii nie będzie. Minister: sprawa absolutnie nienegocjowalna

- Akcyza jako taka obowiązywać powinna, ponieważ porządkuje ona mechanizmy na rynku. Jej stawka jednak musi być urealniona, a to wymaga już analizy. Co do papierosów elektronicznych - analiza przeprowadzona w 2017 roku zakładała, że branża papierosów elektronicznych jest o wiele większa niż miało to wtedy miejsce - mówił w rozmowie z money.pl Szymon Parulski, doradca podatkowy z kancelarii Parulski&Wspólnicy.

Przestrzelona akcyza na młodych barkach

- Ustalając tę akcyzę rzeczywiście trochę "przestrzelili" - podsumowuje w rozmowie z money.pl prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Według prof. Modzelewskiego ciężar akcyzy powinien całkowicie być przerzucony na konsumentów, a jeśli nie ma takie możliwości rynkowej, to producenci po prostu nie udźwigną jej ciężaru i zaniechają produkcji.

Przedsiębiorcy również zwracają uwagę na wiek swoich klientów. Według branży e-papierosowej młody kupiec prędzej zaopatrzy się w produkty potrzebne do przygotowania takiego płynu, które nie są opodatkowane niż wyda więcej pieniędzy na liquid w sklepie.

"Oznacza to, że użytkownicy elektronicznych papierosów będą wybierali pomiędzy zakupem gotowego legalnego i opodatkowanego produktu, którego litr kosztowałby z akcyzą ponad 700 złotych a składnikami, z których można w domu "wyprodukować” samodzielnie zamiennik za około 20 złotych" - czytamy w liście.

I co ciekawe, w tym miejscu branża e-papierosowa zwraca uwagę na zagrożenie zdrowia dla swoich klientów - "Niewątpliwie samodzielne tworzenie płynów do e-papierosów z produktów mających inne przeznaczenie zgodnie z przepisami z Internetu może powodować zagrożenie dla zdrowia osób z takich płynów korzystających".

Troską o zdrowie konsumentów kierował się też rząd, wprowadzając podwyżkę - "Dostępność i niska cena e-papierosów sprawia, że ich palenie jest powszechne szczególnie wśród młodzieży. Uzależnienie powoduje choroby, które mają istotny wpływ na wzrost kosztów leczenia, przez co wzrastają również wydatki na publiczną służbę zdrowia" - mówiła w październiku dyrektor departamentu podatku akcyzowego w Ministerstwie Finansów Maria Rutka.

Bezakcyzowi sąsiedzi

Akcyza na papierosy elektroniczne nie obowiązuje jednak tylko w Polsce. W Unii Europejskiej jest to trzynaście krajów, które dodatkową opłatę na te wyroby nałożyły, m.in. Słowenia, Szwecja, Estonia, Finlandia i Portugalia. Nie ma na tej liście żadnego z naszych sąsiadów.

- A to oznacza, że w Polsce pojawi się przywóz konsumencki tych wyrobów z państw, w których akcyza nie obowiązuje. A jest to bardzo proste, bo te wyroby bardzo łatwo jest przewieźć w tzw. imporcie konsumenckim - mówił prof. Modzelewskim.

Świadomość tego już teraz spędza sen z powiek polskich przedsiębiorców. Oznacza to, że na rodzimym rynku z przegranej pozycji będą walczyć o swoich klientów.

-Polscy konsumenci będą te towary kupować bez podatku albo zapłacą VAT, z którym pieniądze z Polski odpłyną do innych krajów - kontynuuje prof. Modzelewski.

Przedsiębiorcy zaznaczają w liście, że są zdesperowani i jeśli nie zostaną podjęte działania, popadną w długi i kredyty. Wskazują również na obostrzenia związane z pandemią, które w tym roku dodatkowo obniżyły ich dochód.

Nowe regulacje dotyczące akcyzy weszły w życie 1 października, jednak przedsiębiorcy swój towar ze starą akcyzą mogą sprzedawać do 30 kwietnia 2021 roku. Do tego czasu płyny do papierosów elektronicznych nie będą oznaczone znakami akcyzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(171)
Europejczyk z...
rok temu
Żygam tęczą. Nie ma przyszłości w tym kraju. Dobrze, że pracuję zagranicą. Tylko dlaczego mam płacić większy podadatek na dzisiejsze rozdawnictwo i PiSlam?
Jakub P.
3 lata temu
Naprawdę chiciałoby się napisać bez hejtu, ale niektóre stwierdzenia w artykule są rzucone przez imbecyli. Jak akcyza na wyroby do e-palenia jest 5 razy mniejsza? Czy na tradycyjne wyroby tytoniowe również stosujemy akcyzę od jednostki objętości i płacimy od milimetra sześciennego tytoniu zawartego w papierosie czy raczej płacimy akcyzę jako % ceny gotowego wyrobu? Jak można napisać taką bzdurę, przecież to jakieś kuriozum.
Lol
3 lata temu
Trzeba z czegoś sfinansować 500+
dftt
3 lata temu
Super powinni dowalić na wszystkie paierochy +1000% ...Komu to potrzebne
Nemo
3 lata temu
Brak słów już na to co wyrabiają
...
Następna strona