Trwa ładowanie...
Notowania

Archiwum artykułów autora Kinga Jurga

Mamy wielki problem z fotowoltaiką. Odłączenie od sieci będzie coraz częstsze
680
23.09.2021 12:46

OZE
 / 
Mamy wielki problem z fotowoltaiką. Odłączenie od sieci będzie coraz częstsze

- To już się dzieje. Tam, gdzie fotowoltaiki jest zbyt wiele, napięcie w sieci dochodzi do 250 V i urządzenia elektryczne automatycznie muszą taką instalację odpiąć. To się zdarza, ale to wina tego, że mamy niedostosowane sieci. To było wiadome od dawna. 8 lat temu mówiono, że w momencie, gdy moc zainstalowanej fotowoltaiki przekroczy 5 GW, zaczną się problemy z siecią i nagle jesteśmy zaskoczeni. Trzeba na gwałt wszystkie siły i środki rzucić, aby te sieci były gotowe nie na tą fotowoltaikę, która jest dziś, ale jutro i pojutrze - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Ekspert zaznaczył, że na budowę m.in. magazynów energii, które rozwiązałyby problem nadwyżek energii, są dostępne środki unijne. Zachęcał też, by mimo widma czasowych wyłączeń, nadal inwestować w alternatywne źródła energii.

WHO ogłasza nowe normy smogu. Polska będzie miała kolejny problem
555
23.09.2021 11:34

SMOG
 / 
WHO ogłasza nowe normy smogu. Polska będzie miała kolejny problem

- To, co ogłasza WHO, nie jest żadnym prawem. To informacja, co świat nauki wie teraz o zanieczyszczeniu powietrza i jakich progów powinniśmy się trzymać. WHO zwraca uwagę i zaostrza normy dotyczące dwutlenku azotu, który nie pochodzi z palenisk, tylko z samochodów, zwłaszcza silników diesela - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. - UE słucha tych wytycznych i stara się dostosować prawo europejskie do tych wytycznych. Na Zachodzie powstają strefy czystego transportu, co pozwala przypuszczać, że czeka nas niedługo fala samochodów diesla, których Zachód będzie się pozbywać. Powinniśmy też pomysleć o tworzeniu takich stref czystego transportu, podczas gdy akurat w tym miesiącu Ministerstwo Klimatu taki uzgodniony już projekt ustawy wyrzuciło do kosza, co nas bardzo niepokoi - przekonywał ekspert.

Money. To się liczy. Problemy z fotowoltaiką. Będą masowe odłączenia od sieci?
12
23.09.2021 8:43

FOTOWOLTAIKA
 / 
Money. To się liczy. Problemy z fotowoltaiką. Będą masowe odłączenia od sieci?

Dziś w programie pytamy o opłacalność instalacji fotowoltaicznych i dofinansowanie na wymianę pieca. Gościem będzie Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. Zapraszamy od g. 9.15.

Ludzie stoją w korkach przez niesolidne firmy. Czas na odsiew podczas przetargów?
21
10.09.2021 14:35

BUDIMEX
 / 
Ludzie stoją w korkach przez niesolidne firmy. Czas na odsiew podczas przetargów?

Czy przy największych zamówieniach publicznych należy wprowadzić certyfikację, by w przetargach mogli startować tylko sprawdzeni gracze? - Widzę wiele możliwości weryfikacji firm, które składają oferty. Rynek polski jest bardzo otwarty dla wielu firm spoza Polski: z UE i spoza. Jako Budimex widzimy, składając oferty na rynku słowackim, czeskim i niemieckim, że te rynki są dużo bardziej ograniczone co do możliwości składania ofert przez firmy, które nie dysponują potencjałem do wykonania zadania - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Popko, prezes Grupy Budimex. - Do tego też zachęcamy zamawiających: GDDKiA i PKP PLK, żeby niektóre kluczowe kontrakty, typu autostrada A1 czy A2, były bardzo mocno weryfikowane. I żeby firmy składające oferty w takim przetargach były albo firmami certyfikowanymi, czyli takimi, które wykażą się potencjałem sprzętowym i ludzkim do wykonania zadania, albo żeby odbywały się prekwalifikacje do wykonania danego zadania. Dzisiaj patrzymy tylko na cenę, a bardzo istotny jest element społeczny: co się będzie działo, jeżeli firma nie odda w konkretnym terminie kluczowej dla kraju inwestycji - dodał.

Problem na budowach. Inflacja pogrąża wykonawców. Będzie fala bankructw?
178
10.09.2021 11:32

BUDOWNICTWO
 / 
Problem na budowach. Inflacja pogrąża wykonawców. Będzie fala bankructw?

Przez rosnące ceny materiałów wykonawcy mają problem z realizacją kontraktów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy branży grozi fala bankructw? - Myślę, że takiej dużej fali jak w roku 2012 nie należy się spodziewać. Ważnym elementem jest to, że dziś prawo zamówień publicznych narzuca inwestorom konieczność waloryzacji cen. Kluczowi inwestorzy, jak GDDKiA i PKP PLK, mają wpisane wzory waloryzacyjne. One zabezpieczają wzrost cen materiałów do pięciu procent wartości kontraktu. A zatem w jakiejś części pokrywają tę różnicę - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Popko, prezes Grupy Budimex. - Widzę, że nasi zamawiający wyciągnęli bardzo dużo wniosków i oferty są mocno weryfikowane. Nie zawsze ta najtańsza zostaje później zaproszona do podpisania umowy. To jest duży plus i duży przełom - ocenił.

Drastyczny wzrost cen w budowlance. Prezes wielkiej firmy komentuje
527
10.09.2021 10:38

BUDOWNICTWO
 / 
Drastyczny wzrost cen w budowlance. Prezes wielkiej firmy komentuje

- Cała branża budowlana patrzy z ogromnym optymizmem na przyszłość. Widzimy, że fundusze spójności, które Polska otrzyma z UE, są na bardzo wysokim poziomie. To aż 72 mld euro. Zaledwie 12 procent mniej niż w poprzedniej unijnej perspektywie, a więc pozwoli to dalej rozwijać gospodarkę i realizować inwestycje infrastrukturalne - mówił w programie "Money. To się liczy" Artur Popko, prezes Grupy Budimex, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Odniósł się też do wzrastających kosztów materiałów. - Faktem jest, że ostatnie półrocze pokazało ogromny wzrost cen materiałów, szczególnie tych kluczowych. Cena stali wzrosła o 270 procent, ropa naftowa też podrożała. Ceny innych materiałów są tego pochodną. Do tego dochodzi opłata za emisję CO2, która wzrosła z 30 do 60 euro. Drugim elementem kluczowym jest to, że cała gospodarka europejska dostała po pandemii dofinansowanie na rozwój. Równocześnie w całej Europie rozpoczęto wiele inwestycji, a więc moce przerobowe firm, które dostarczają materiały, są niewystarczające. Myślę, że to przejściowy okres i na przełomie kolejnego roku to się ustabilizuje. Uważam, że cena materiałów raczej nie ulegnie obniżce, ale będzie stabilna - ocenił.

Money. To się liczy. Gościem Artur Popko, prezes Grupy Budimex
10.09.2021 9:01

FORUM EKONOMICZNE KARPACZ 2021
 / 
Money. To się liczy. Gościem Artur Popko, prezes Grupy Budimex

Dziś w programie tematem wyzwania polskiej branży budowlanej. Gościem będzie Artur Popko, prezes Grupy Budimex. Zapraszamy od g. 9.15.

Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść
13
22.07.2021 17:00

RYBY
 / 
Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść

Mimo zakazu połowu dorsza w Polsce, niektórzy sprzedawcy oferują polskie dorsze. Mówią, że został złowiony w ramach przyłowu, czyli złowienia dorsza podczas połowu innych ryb. Czy taką rybę można zamówić w restauracji? - Nie, ponieważ tworzy się tak rynek do tego, by ten przyłów się pojawiał. A najbardziej ekologiczne zasady mówią, że powinniśmy łowić to, po co wychodzimy w morze, a nie to, co się pojawia w przyłowie - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Dębicka, dyrektor MSC Polska. - Rybak wie, czy dana stornia występuje w morzu w towarzystwie dorsza, czy nie. Ten przyłów może wynosić jeden procent, albo kilkadziesiąt procent. Kupując rybę, z którą jest źle, można wręcz powiedzieć, że jest w tej chwili najmniej zdrową rybą, tworzymy rynek dla czegoś, czego prawie nie mamy. Jeśli dalej będziemy go jeść, to nasze dzieci już na pewno tego dorsza nie będą miały. Musimy dać dorszowi odpocząć i korzystać z gatunków, które nie mają negatywnego wpływu na dorsza - dodała.

Jaką rybę wybrać w smażalni? Ekspertka zdradza sekret
2
22.07.2021 13:05

RYBY
 / 
Jaką rybę wybrać w smażalni? Ekspertka zdradza sekret

Smażalnie oferują wiele ryb, ale które są najlepsze? - Flądra to całkiem niezły wybór. W najlepszym stanie na Bałtyku w tej chwili jest szprot, jego mamy całkiem sporo. Wędzone szprotki to przysmak, który dopiero od niedawna jest szeroko dostępny. To polecamy, jeśli chodzi o rybę lokalną nad Morzem Bałtyckim - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Dębicka, dyrektor MSC Polska. - Jeśli chodzi o cały szereg pozycji z menu, to są głównie ryby zagraniczne. Też nie należy się ich bać, wiele ryb jest sprowadzonych z Morza Północnego lub Atlantyku. One przechodzą etap mrożenia. Chciałabym odczarować temat mrożenia, ryby są dzikie, dobrze jest je przemrozić tuż po połowach. Jeśli one są dobrze przechowywane, a następnie dobrze poddawane obróbce cieplnej, to jest to bardzo zdrowa i wartościowa ryba - dodała.

Money. To się liczy. Problem z polską rybą
1
22.07.2021 8:12

RYBY
 / 
Money. To się liczy. Problem z polską rybą

Dziś w programie pytamy o przyszłość polskiego rybołóstwa. Które popularne ryby mogą niedługo zniknąć z naszych stołów? Jak wygląda dziś ochrona zagrożonych gatunków? Gościem będzie Anna Dębicka, dyrektor MSC Polska. Zapraszamy od 9.15.

Euro inne niż wszystkie. Sprzedawcy niepocieszeni
10
11.06.2021 12:22

RTV
 / 
Euro inne niż wszystkie. Sprzedawcy niepocieszeni

- Ten rok był troszkę inny, to wydarzenie (Euro 2020) było dla wielu klientów okazją, by zakupić nowy telewizor, natomiast pandemia też była takim czynnikiem, kiedy musieliśmy zostać w domu. Wielu klientów już wcześniej kupiło nowy telewizor, więc w tym roku ten boom nie był tak duży jak w poprzednich latach - mówił w programie "Money. To się liczy" Wojciech Wieroński, członek zarządu MediaMarkt Polska.

Teraz jest najlepszy czas na zmianę pracy. Ekspert wyjaśnia
36
11.06.2021 10:54

PRACA
 / 
Teraz jest najlepszy czas na zmianę pracy. Ekspert wyjaśnia

- Widzimy bardzo duże ożywienie, zarówno jeśli chodzi o pracę sezonową, jak i taką z dłuższą perspektywą. Z najnowszych wyników raportu "Plany pracodawców" Randstad wynika, że aż 27 proc. pracodawców w Polsce planuje zatrudnić dodatkowych pracowników w ciągu najbliższych miesięcy wakacyjnych. Wśród nich znajduje się przemysł szeroko rozumiany, do tego sporo ofert w logistyce związanych z przygotowywaniem różnego rodzaju przesyłek, branża rolna i centra usług wspólnych - mówiła w "Money. To się liczy" Joanna Brzyska z agencji pracy Randstad Polska. Ekspertka zapewniała, że już co piąty pracodawca planuje podnieść wynagrodzenie na nowo oferowanych stanowiskach pracy.

Money. To się liczy. Praca na wakacje. Ile można zarobić?
11.06.2021 7:12

RYNEK PRACY
 / 
Money. To się liczy. Praca na wakacje. Ile można zarobić?

Dziś w programie pytamy o rynek pracy. W jakich branżach firmy najchętniej zatrudniają? Gościem będzie Joanna Brzyska z agencji Randstad. W drugiej części o tym, jak Polacy kupują sprzęt RTV, mówi Wojciech Wieroński, członek zarządu MediaMarkt w Polsce. Zapraszamy od 9.15.

McDonald’s Polska przekonuje: kanapka wege jest hitem. Kolejna nowość jeszcze w tym roku
223
01.05.2021 15:20

GASTRONOMIA
 / 
McDonald’s Polska przekonuje: kanapka wege jest hitem. Kolejna nowość jeszcze w tym roku

Burger z kotletem warzywnym to może być dopiero początek zmian w menu - ujawnia w rozmowie z money.pl Adam Pieńkowski, prezes McDonald's Polska. Sieć właśnie zaczyna wielkie testowanie. Jeszcze w tym roku zaproponuje Polakom burgera ze sztucznym mięsem oraz zrezygnuje z części plastiku.

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat jest więcej wody dla rolnictwa
8
08.04.2021 12:20

SUSZA
 / 
Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat jest więcej wody dla rolnictwa

- Wody Polskie opracowały innowacyjny projekt dotyczący łapania wody tam, gdzie ona spadnie, szczególnie w obszarach rolnych. Jest to program retencji korytowej. On już przyniósł pozytywny skutek. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat procent zatrzymywania wody zwiększył się z 6,5 proc. do ponad 7 proc. - mówił w programie "Money. To się liczy" Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. Przyznał, że nadal jest to poniżej średniej europejskiej. Wody Polskie chcą, by w ciągu kilkunastu lat retencja wynosiła 10 proc. - 15 proc.

"Solidarność" przestrzega: najłatwiej złapać koronawirusa w markecie
58
08.04.2021 11:14

HANDEL
 / 
"Solidarność" przestrzega: najłatwiej złapać koronawirusa w markecie

- Z brytyjskich badań wynika, że najłatwiej jest złapać koronawirusa w markecie - mówił w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". - Handlowcy to nie są pracownicy z żelaza, pracują w kontakcie z tysiącem klientów codziennie. Jedna kasjerka w ciągu 8 godzin musi obsłużyć minimum 300 klientów, a dziś one pracują nawet po 10 godzin. To jest kontakt średnio z 500 osobami, bo oprócz klienta, który dokonuje transakcji, są osoby towarzyszące. Dziś pracowników handlu się nie dostrzega, są pomijani w rozwiązaniach rządowych - podkreślił.

"Solidarność" chce dnia wolnego po szczepieniu dla pracowników handlu
6
08.04.2021 10:59

HANDEL
 / 
"Solidarność" chce dnia wolnego po szczepieniu dla pracowników handlu

Wzrost zachorowań na COVID-19 wśród pracowników handlu jest na poziomie ok. 30 proc. Takie dane podał w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". Jego zdaniem pracodawcy obawiają się, że nie będzie miał kto pracować i chcieliby szczepić pracowników w zakładach pracy. - Jesteśmy za tym, ale na pewnych zasadach, żeby pracownik nie musiał na 15 minut, pół godziny wyjść na szczepienie i wracać, bo dla tych osób, które będą miały jakiekolwiek dolegliwości, gorączkę, ból ramienia, to jest niewyobrażalne, żeby pracować po zaszczepieniu - powiedział. "Solidarność" postuluje, by pracownicy handlu mieli po szczepieniu dzień wolny.

Galerie handlowe chcą dodatkowych niedziel handlowych. "Niech uderzą się w piersi"
37
08.04.2021 10:35

HANDEL
 / 
Galerie handlowe chcą dodatkowych niedziel handlowych. "Niech uderzą się w piersi"

- Właściciele galerii handlowych powinni uderzyć się w piersi. Oni nie ponoszą żadnego ryzyka, przerzucają koszty na najemców - mówił w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność", komentując apel galerii handlowych o wyznaczenie terminów dwóch dodatkowych niedziel handlowych w związku z tym, że styczniowa i marcowa niedziela przypadły na czas lockdownu. - Musi nastąpić reakcja państwa, żeby właścicielom galerii handlowych uniemożliwić przerzucanie kosztów na wynajmujących - oświadczył Bujara. Jak mówił, obiecał, że on również zajmie się tym tematem.