Notowania

polska
05.04.2009 01:32

"Polska"-PO-IPN-ustawa

"Polska" pisze, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk nie ujawnił szczegółów nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zdaniem gazety nie powstał nawet projekt, bowiem sprawa nawet wewnątrz Platformy Obywatelskiej budzi zbyt duże kontrowersje.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziennik pisze, że Platforma myśli nad zmianą sposobu wyłaniania kolegium IPN, czyli gremium, które wybiera prezesa tej instytucji. Platforma chce, żeby kandydatów do kolegium wysuwały środowiska naukowe: uczelnie, Polska Akademia Nauk. Natomiast rolą Sejmu, Senatu i prezydenta, jak twierdzi "Polska", byłoby tylko akceptowanie lub odrzucanie nazwisk zgłaszanych przez naukowców.
Jeden z polityków PO powiedział w rozmowie z Polską, że partia ta jest mocno podzielona w sprawie IPN. Podkreślil, że sprawę trzeba przemyśleć i napisać ustawę spokojnie, żeby nie było wrażenia, że zmiany to zemsta na prezesie IPN Januszu Kurtyce za książkę o Wałęsie.
Arkadiusz Rybicki z PO zapewnia, że zmiany w sposobie wybierania kolegium IPN sprawią, że zmieni się też sposób kierowania tą instytucją, niezależnie od tego, czy prezesem pozostanie Kurtyka, czy obejmie tę funkcję ktoś inny.

"Polska"/IAR/zm/jp

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz