Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Prajsnar
|
aktualizacja

Bank sfinansuje nam dom modułowy lub szkieletowy?

22
Podziel się:

Domy modułowe oraz szkieletowe posiadają swoją specyfikę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy krajowe banki są chętne do finansowania takich budynków.

Jeśli chodzi o budowę domów, to Polacy są tradycjonalistami
Jeśli chodzi o budowę domów, to Polacy są tradycjonalistami (WP.PL, Izabela Trzaska)

Jeżeli chodzi o budowę domów, to Polacy nadal są tradycjonalistami. Taki wniosek dotyczący zarówno deweloperów, jak i prywatnych inwestorów można wysnuć po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego. GUS podaje, że w pierwszej połowie 2019 r. około 98,5 proc. nowych budynków mieszkalnych wzniesiono przy użyciu tzw. technologii tradycyjnej udoskonalonej. Jest to metoda budowy zakładająca wykonanie konstrukcji nośnej z ręcznie układanych bloczków, cegieł lub pustaków.

Można jednak przypuszczać, że z czasem będzie wzrastała popularność alternatywnych technologii budowlanych - na przykład domów modułowych oraz szkieletowych. Wynika to z faktu, że wspomniane domy stają się coraz doskonalsze pod względem technicznym. W ramach odpowiedzi na pytania internautów, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zapytać wiodące banki, czy finansują one budowę domów modułowych oraz szkieletowych. Odpowiedzi kredytodawców są dość pozytywne dla osób zainteresowanych nietypowymi technologami budowy „czterech kątów”.

Zobacz także: Zobacz też: Ukraińcy budują Polakom mieszkania. Mogą wyjechać. "Cały rynek drży. Budowy staną, ceny wystrzelą"

Większość banków nie unika mniej popularnych technologii

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl skierowali swoje pytania dotyczące domów modułowych i szkieletowych do wszystkich wiodących banków, które udzielają kredytów hipotecznych. Wspomniane pytania brzmiały następująco:

Pytanie numer 1: Czy istnieje w Państwa banku możliwość kredytowania budowy domów modułowych i szkieletowych?
Pytanie numer 2: Czy istnieją jakieś szczególne wymagania banku związane z kredytowaniem domu modułowego lub szkieletowego?

Poniższa tabela przedstawia odpowiedzi, których banki od 19 listopada do 26 listopada 2019 r. udzieliły na powyższe pytania. Jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie pierwsze, to w każdym przypadku była ona pozytywna. Można zatem stwierdzić, że praktycznie wszystkie wiodące banki finansują budowę domów modułowych lub szkieletowych.

Dom modułowy nie zawsze będzie zabezpieczeniem kredytu

Bardziej zróżnicowane okazały się odpowiedzi na drugie pytanie. Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli wskazują, że ankietowane banki raczej nie przewidziały poważnych utrudnień dla osób budujących domy modułowe lub szkieletowe.

Jako poważnego utrudnienia raczej nie można postrzegać np. konieczności dostarczenia umowy z wykonawcą domu (mBank). Tylko ING Bank Śląski jest nieco bardziej restrykcyjny. Mianowicie bank spod znaku lwa nie traktuje domu modułowego jako zabezpieczenia kredytu. Osoba finansująca budowę takiego domu w ING Banku Śląskim, będzie musiała przedstawić inną nieruchomość jako zabezpieczenie. Co ciekawe, ING przychylniej traktuje osoby budujące domy z keramzytu (zobacz poniższa tabela).

Domy modułowe i szkieletowe są finansowane w transzach

Wg portalu RynekPierwotny.pl budowa domu szkieletowego lub modułowego może być znacznie szybsza niż wzniesienie typowego budynku jednorodzinnego (w technologii tradycyjnej udoskonalonej). Właśnie dlatego część osób zainteresowanych technologią szkieletową albo modułową zadaje sobie pytanie, czy istnieje konieczność wypłaty kredytu w transzach. Informacje przekazane przez krajowe banki wskazują, że obowiązkowy podział sumy kredytu na kilka transz występuje również w przypadku finansowania domów modułowych oraz szkieletowych. Kredytodawcy zwracają uwagę, że oprócz samej budowy (realizowanej zwykle przez jednego wykonawcę), sporo czasu pochłaniają również prace wykończeniowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(22)
Krzysiek
4 lata temu
Przez wiele lat pracowałem za granicą, żeby zaoszczędzić na budowę domu. Na banki nie ma co liczyć. Na początku z żoną myśleliśmy o domie murowanym, ale po rozmowach z przyjacielem, który ma dom z prefabrykatów z keramzytu i zaczerpnięciu wiedzy u fachowców, wybraliśmy jednak właśnie keramzyt i firmę JW Budownictwo. I jesteśmy bardzo z tego wyboru zadowoleni, bo ten materiał spełnia nasze oczekiwania względem domu, w którym jest przyjemny mikroklimat i można zaoszczędzić na energii.
Olek
4 lata temu
Mnie firma budowlana JW Budownictwo doradziła budowę domu w technologii prefabrykowanej i jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony. Świetny, szybki i energooszczędny dom.
Smart Mod
4 lata temu
Warto wiedzieć, że na niektóre obiekty modułowe można dostać leasing tak jak na przykład na bary jak na www.barnaplazy.pl . Pewnie jeżeli chodzi o domy modułowe, to już raczej bardziej tradycyjnie - kredyt. Zapraszamy na www.smart-mod.pl jak ktoś szuka domu modułowego
Yosiek
4 lata temu
Powiem tak oglądałem kilka projektów bo właśnie przymierzamy się z małżonką do budowy domu, kredytu brać nie będziemy bo oboje tyramy za granicą żeby wybudować za własne pieniądze ale do rzeczy pierwszy problem to TRANSPORT gotowych dużych elementów...ale do ogarnięcia druga i podstawowa sprawa jest taka że te domy są po prostu brzydkie jeżeli chodzi o wygląd są po prostu paskudne budujesz dom na większość bądź całe swoje życie może komuś się podobają nam nie a cena w granicach około 180 tyś za 96m kwadratowych naprawdę nie powala do tego oczywiście trzeba doliczyć wykończonie instalacje dla porównania moj projekt w stanie surowym ma kosztować 215 tyś zł kest to swego rodzaju oszczędność ale ja jednak wybieram tradycyjna robote pozdrawiam
Sk
4 lata temu
A nie chcą finansować budowy domu z drukarki 3d? Jest to kilka razy tansze, więc i nie trzeba praktycznie kredytu :)
...
Następna strona