Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Banki będą udzielać więcej kredytów. Zyski wzrosną w dwucyfrowym tempie

Rekordowo niskie stopy procentowe sprzyjają braniu kredytów. Akcja kredytowa banków rośnie, a wraz z nią coraz więcej zarabiają największe instytucje. W tym roku zyski mogą być większe nawet o kilkanaście procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Banki spodziewają się wzrostu zysków w 2019 roku. (Fot: PIOTR FOTEK/REPORTER)

Banki planują stabilny rozwój akcji kredytowej w tym roku. Wartość udzielonychkredytów dla gospodarstw domowych wzrośnie o około 5,2 proc. W przypadku firm zwyżka ma być na jeszcze wyższym poziomie 7,5 proc. - wynika z opracowania przygotowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

KNF na podstawie odpowiedzi z ankiet przeprowadzonych wśród banków komercyjnych wskazuje, że portfel kredytów konsumpcyjnych może zwiększyć wartość o 11,5 proc. Wynika to z poszukiwania przez banki produktów wysokomarżowych, na których mogą najwięcej zarobić. Szczególnie, że stopy procentowe w Polsce są rekordowo niskie.

Według prognoz, sprzedaż kredytów hipotecznych wzrośnie o 2,4 proc. Portfel kredytów w złotych powinien zwiększyć wartość o 2,4 proc., przy spadku wartości kredytów frankowych o nieco ponad 10 proc.

Banki przyszłości. Wystarczy, że klient pomyśli, czego chce

Z czego banki będą finansować udzielane kredyty? Na 2019 rok planują spory przyrost depozytów - o 4,1 proc. Gospodarstwa domowe mają ulokować na kontach o 4,7 proc. więcej pieniędzy. Depozyty firm mają w tym czasie zwiększyć się o 2,7 proc.

Jak akcja kredytowa przełoży się na zyski banków? Największe instytucje oczekują wyższych zysków niż w 2018 roku i to aż o 11,4 proc. Na odsetkach i prowizjach mogą poprawić wynik o ponad 11 proc. To dwukrotnie większy przyrost niż spodziewany wzrost kosztów administracyjnych.

W 2018 roku zyski banków wzrosły o 8,1 proc. Złożyły się na to lepsze wyniki na odsetkach o 5 proc. i z opłat o 11,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: knf, banki, wyniki, kredyty, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2019

RealistaKredyt umarł , niech żyje gotówka !

Rozwiń komentarze (1)