Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Bankowe kradzieże. UOKiK sprawdza procedury

9
Podziel się:

UOKiK sprawdza, w jaki sposób banki dbają o bezpieczeństwo pieniędzy swoich klientów. - Chcemy sprawdzić, jakie są mechanizmy autoryzacji, ale również, kiedy banki nie uwzględniają reklamacji - stwierdził Tomasz Chróstny, szef UOKiK.

Bankowe kradzieże. UOKiK sprawdza procedury
Plaga kradzieży pieniędzy z banków to poważny problem. (Pexels)

Plaga kradzieży pieniędzy z banków to poważny problem. Stąd też kampanie informacyjne i ostrzeżenia banków przed oszustami i metodami ich działań. Ale instytucje finansowe muszą również właściwie zabezpieczać pieniądze klientów.

Jak to robią? To właśnie sprawdza UOKiK. Pod lupą znalazło się 18 banków.

- Przyglądamy się tym procedurom, bo chcemy, żeby środki konsumentów były bezpieczne - powiedział na antenie Polsat News Tomasz Chróstny, szef UOKiK.

Jak podkreślił, bank ma pewne obowiązki, po to, aby te środki bardzo gruntownie zabezpieczyć.

Zobacz także: Black Friday, Cyber Monday to teoretycznie czas okazji. UOKiK zaleca ostrożność

- W sytuacji gdy tego nie zrobił, powinien zwrócić te środki, podjąć dodatkowe działania, a jeśli widzi, że mogły być one efektem przestępstwa, zawiadomić stosowne organy ścigania - podreślił Chróstny.

Wśród metod, które powinny być stosowane, jest choćby uwierzytelnianie, które powinno być wieloetapowe. - Różnie te praktyki wyglądają pomiędzy między instytucjami - dodał szef UOKiK.

By dobrać się do kont, złodzieje wykorzystują różne metody. Jedną z nich są choćby zakupy internetowe.

- Chciałbym przestrzec konsumentów, aby nie podawali numeru karty i kodu karty oznaczonego literami CVV lub CVC, które ułatwią oszustom kradzież naszych pieniędzy. Nie klikajmy w podejrzane linki do płatności, które dostajemy SMS-em lub na komunikatorach. Do wykonania wpłaty wystarczy wskazać kupującemu numer konta bankowego. Portale aukcyjne dysponują najczęściej bezpiecznymi metodami płatności. Bankom przypominam, że powinny rzetelnie analizować każdy przypadek nieautoryzowanej transakcji, a nadużycia zgłaszać organom ścigania – mówi Chróstny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
lechita
3 lata temu
I dlatego tylko gotówka. Ale tumany zostały nauczone, jak kot sikać do kuwety,, że jaka to wygoda, jak łatwo i przyjemnie. Kiedy jednak system nawali to mając milion na koncie umrzesz z głodu pod sklepem bo nikt ci nic nie sprzeda. Powodzenia nowocześni zachipnotyzowani.
Winicjusz(5)
3 lata temu
Dziwię się, że wyłudzacze kombinują jakieś prymitywne metody "na wnuczka", " na policjanta", gdy można całkiem przyzwoitą kasę (200 mln zł) wyszarpać bez konsekwencji karnych (i bez podatku) na zbiórkę, co bezsprzecznie udowodnił pewien biznesmen z Torunia...
PLN!
3 lata temu
w kasie Stefczyka jest teraz oprocentowanie 2,2 procenta na nowe środki do 30 tysi pln, mają gwarancje BFG dlatego mysle ze warto polecam. Nie trzeba miec karty ani prowadzic dzialanosci internetowej konta co jest bezpieczeństwem przed atakami hakerów.
Qwerty
3 lata temu
Przecież wymuszone dwuetapowe uwierzytelnianie to największa dziura. Poleganie na SMS to najgorsze z możliwych rozwiązań do którego jesteśmy zmuszeni. Co za problem SIM podrobić.
Rtv
3 lata temu
Wczoraj dowiedziałem się ,ze od stycznia 2021 mam drugie konto w banku pkokbp. ,którego nigdy nie zakładałem. Bylem w banku i się pitam czy mam jakieś drugie konto.Kierowniczka zapewniła mnie ze żadnego drugiego konta nie mam. To kazałem jej zadzwonić do urzędu celnego skarbowego ,i tam jej powiedzieli ze mam prze kogoś założone drugie konto w pko bp ale Inteligo. Na to kierowniczka powiedziała ze nie ma podlgladu na konta Inteligo we własnym banku pk o bp. A na tym koncie sprowadzano tytoń . Po prostu SKANDAL