Notowania

Depozyty przynoszą straty, ale Polacy i tak je zakładają. I dają dobrze zarobić bankom

Choć oprocentowanie depozytów jest symboliczne – a tak naprawdę przynoszą straty – to Polacy i tak trzymają na nich pieniądze. I będą nadal, bo nie mają alternatywy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Oprocentowanie depozytów jest tak niskie, że realnie na nich tracimy

Choć lokaty są aktualnie bezwartościowe (oprocentowanie wynosi średnio 1,6 proc., a wyższe oferty obwarowane są mało korzystnymi warunkami), to klienci i tak trzymają na nich pieniądze, na czym korzystają banki. Na koniec czerwca klienci będący osobami fizycznymi zgromadzili na depozytach 802 mld zł, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej - zauważa "Rzeczpospolita".

Szczególnie szybko, bo o ponad 16 proc., urosły w tym czasie depozyty bieżące, czyli głównie nieoprocentowane środki gromadzone na nisko oprocentowanych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Polacy coraz mniejszą część dochodów odkładają do skarbonki
Polacy nie zamierzają oszczędzać. Mniej o przyszłość martwią się tylko Portugalczycy i Hiszpanie

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę na to, że lokaty przynoszą realne straty. Biorąc pod uwagę inflację na poziomie 2,5 proc. oraz konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych powodują, że lokata oprocentowana na 1,6 proc. przynosi stratę na poziomie 1,1 proc.

Obejrzyj: Oszczędzanie długoterminowe jest ważne, ale dla pracodawców PPK to kolejne "uporczywe obciążenie"

Banki nie muszą się jednak martwić - nadal będą mogły bez kosztów korzystać z kapitału swoich klientów. Wszystko dlatego, że ci drudzy nie mają alternatywy. Przyjmuje się, że wobec niskiego oprocentowania najlepszą inwestycją jest zakup nieruchomości, ale przecież nie jest to rozwiązanie dla każdego i w dowolnych okolicznościach. Mała popularnością cieszą się u nas fundusze inwestycyjne, więc Polacy chcąc nie chcąc, nadal będą trzymali pieniądze na kontach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: depozyty, lokaty, banki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

jaKredyt 10%,depozyt 1% rocznie .Nie licząc kosztów takich jak prowizja i opłata przygotowawcza.Powiedzieć,że to lichwa to mało.Dodatkowo rząd kroi … Czytaj całość

19-08-2019

STOP !!!Dlatego banki z nas tak drwia,bo jestesmy poprostu glupi.Sami dajemy bankom tak latwo zarabiac,a oni za to nasze dobro,lupia nas jak … Czytaj całość

19-08-2019

tankipolski od 4 lat już nie ma a to funkcjonuje rabuje swych obywateli jak wrogów.Precz z piss

Rozwiń komentarze (28)