Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Depozyty przynoszą straty, ale Polacy i tak je zakładają. I dają dobrze zarobić bankom

28
Podziel się:

Choć oprocentowanie depozytów jest symboliczne – a tak naprawdę przynoszą straty – to Polacy i tak trzymają na nich pieniądze. I będą nadal, bo nie mają alternatywy.

Oprocentowanie depozytów jest tak niskie, że realnie na nich tracimy
Oprocentowanie depozytów jest tak niskie, że realnie na nich tracimy (East News)
bETRKqmZ

Choć lokaty są aktualnie bezwartościowe (oprocentowanie wynosi średnio 1,6 proc., a wyższe oferty obwarowane są mało korzystnymi warunkami), to klienci i tak trzymają na nich pieniądze, na czym korzystają banki. Na koniec czerwca klienci będący osobami fizycznymi zgromadzili na depozytach 802 mld zł, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej - zauważa "Rzeczpospolita".

Szczególnie szybko, bo o ponad 16 proc., urosły w tym czasie depozyty bieżące, czyli głównie nieoprocentowane środki gromadzone na nisko oprocentowanych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych.

bETRKqnb

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę na to, że lokaty przynoszą realne straty. Biorąc pod uwagę inflację na poziomie 2,5 proc. oraz konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych powodują, że lokata oprocentowana na 1,6 proc. przynosi stratę na poziomie 1,1 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Oszczędzanie długoterminowe jest ważne, ale dla pracodawców PPK to kolejne "uporczywe obciążenie"

Banki nie muszą się jednak martwić - nadal będą mogły bez kosztów korzystać z kapitału swoich klientów. Wszystko dlatego, że ci drudzy nie mają alternatywy. Przyjmuje się, że wobec niskiego oprocentowania najlepszą inwestycją jest zakup nieruchomości, ale przecież nie jest to rozwiązanie dla każdego i w dowolnych okolicznościach. Mała popularnością cieszą się u nas fundusze inwestycyjne, więc Polacy chcąc nie chcąc, nadal będą trzymali pieniądze na kontach.

bETRKqnh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETRKqnC
lokaty
banki
KOMENTARZE
(28)
kolczyk
2 lata temu
I jeszcze płacimy podatek Belki. Zarówno banki, jak i rząd łupią nas jak tylko mogą.
we221
2 lata temu
bez kredytu nie ma niewolnika a wiadomo z czasów bawełny na południu USA że najbardziej opłacalny jest niewolnik i wart jest przepłynięcia przez ocean
werw3
2 lata temu
ale kredycik to juz nie? myk i już100tys pnów nowych w obiegu z powietrza choć pokrycie zerowem gdyby każdy jutro wybrał wzystkie oszczędności z kont to zawaliłaby się banksterska cywilizacja w godzinę
bETRKqnD
Nadia
2 lata temu
Banki to wiadomo co to za instytucja , ale ten prawowity, prospołeczny rząd , że bierze podatek od straty , to trzeba ich za to napiętnować i to głośno . Jesteście złodziejami !
ferd
2 lata temu
Złodziej mówi nie kradnę , sami mi przynoszą.
...
Następna strona