Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Dla kogo jest kredyt inwestycyjny i czym się charakteryzuje?

5
Podziel się:

W ofercie kredytowej banków znajdują się produkty kierowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i do prowadzących działalność gospodarczą. Właściciele firm mogą skorzystać z m.in. kredytów inwestycyjnych. Czym on właściwie jest, na jakich warunkach jest udzielany i na co można go spożytkować?

Dla kogo jest kredyt inwestycyjny i czym się charakteryzuje?
(Adobe Stock)

Czym jest kredyt inwestycyjny i jakie są warunki jego udzielenia?

Działalność gospodarcza wymaga ponoszenia stale pewnych kosztów. Jednocześnie rozwój przedsiębiorstwa wiąże się z coraz wyższymi nakładami. Inwestycje w rozbudowę parku maszynowego, linii produkcyjnej czy produktów i usług mogą sporo kosztować. Jeśli przedsiębiorca nie dysponuje własnymi środkami w celu realizacji takich przedsięwzięć, może sięgnąć do oferty bankowej po kredyt inwestycyjny. Co to jest za zobowiązanie?

Kredyt inwestycyjny dla firm jest ofertą ukierunkowaną na kredytobiorców prowadzących działalność gospodarczą. Zalicza się go do grona zobowiązań celowych, czyli z góry musi być wiadome dla banku, w jakim celu zaciągasz kredyt inwestycyjny i jak będą spożytkowane pieniądze pochodzące z niego. Zwykle takie zobowiązania są udzielane na pokaźne kwoty. Banki przyznają go na podstawie przepisów prawa bankowego. Kredyt inwestycyjny może być wypłacony w całości z przeznaczeniem na określoną inwestycję albo udzielany w transzach lub mieć formę linii kredytowej. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczne składki zdrowotne. Wiceminister przeprasza

Kredyt inwestycyjny jest zobowiązaniem bankowym pozwalającym na realizację różnego rodzaju przedsięwzięć inwestycyjnych. Jakich?

Na co może być wykorzystany kredyt inwestycyjny?

Właściwe przepisy ustawy Prawo bankowe wskazują, że kredyt inwestycyjny może być przeznaczony na sfinansowanie wszelkiego rodzaju inwestycji, których celem jest powiększenie, modernizacja lub odtworzenie majątku trwałego. Mogą być to takie przedsięwzięcia jak:

  • zakup, budowa lub rozbudowa nieruchomości o charakterze gospodarczo-usługowym,
  • zakup urządzeń i maszyn przemysłowych,
  • rozbudowa sprzętu komputerowego,
  • unowocześnienie lub zbudowanie systemu informatycznego przedsiębiorstwa,
  • nabycie dóbr niematerialnych i prawnych,
  • zakup środków transportu,
  • zakup know-how, licencji, patentów i tym podobnych,
  • zakup udziałów w przedsiębiorstwach lub wejście w posiadanie długoterminowych papierów wartościowych. 

Wynika z tego, że możesz otrzymać kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości. Jego zabezpieczeniem spłaty jest zwykle ustanawiana hipoteka. 

Kto może ubiegać się o kredyt inwestycyjny?

O kredyt inwestycyjny mogą ubiegać się przedsiębiorcy, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, którzy mają określony staż rynkowy. Najczęściej o takie zobowiązanie nie mogą skutecznie wnioskować klienci od pierwszego dnia od chwili rejestracji działalności. Staż musi wynosić co najmniej 6 czy 12 miesięcy. Dla nowych firm oferta kredytów przeznaczonych na inwestycje jest mocno okrojona. 

Kredytobiorcą może przy tym zostać przedsiębiorca, który:

  • Nie zalega z płatnością składek na ubezpieczenie społeczne ani podatków do urzędu skarbowego.
  • Ma udokumentowaną dobrą sytuację finansową kształtującą odpowiednio wysoką zdolność kredytową.
  • Nie jest nierzetelnym dłużnikiem wpisanym do dostępnych baz danych.
  • Udokumentuje słuszność planowanej inwestycji, jej efektywność ekonomiczną i przewidywane zyski w przyszłości.
  • Przedstawi plan finansowy przedsięwzięcia, łącznie z ogólnym kosztorysem, dokładną analizą marketingowa i prawną planowanego przedsięwzięcia.
  • Ma odpowiednio wysoki wkład własny na inwestycję, wynoszący od 10 do 30 proc. całkowitej jej wartości.

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny? Podstawą ubiegania się o niego jest wniosek składany do wybranego banku wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Ich analiza może zająć kilka tygodni. 

Kiedy opłaca się kredyt inwestycyjny?

Zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego to dobry pomysł, jeśli przedsiębiorca ma klarowną wizję dotyczącą dalszego rozwoju swojej działalności gospodarczej. Daje on możliwość zdobycia w stosunkowo krótkim czasie dodatkowej gotówki, która uzupełniona wkładem własnym z bieżących dochodów lub oszczędności przedsiębiorstwa umożliwia szybki rozwój i rozbudowę działalności. 

Przedsiębiorca może zaciągnąć kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości, dzięki czemu będzie mógł na przykład przestać wynajmować dotychczasowy lokal. Zaoszczędzi więc na czynszu i odstępnym płaconym właścicielowi. 

Inwestycje powodują, że zwiększa się siła konkurencyjna przedsiębiorstwa. Może ono rozpocząć ekspansję na nowe rynki czy przygotować nowe produkty szybciej niż konkurencja. Pod tym względem z pewnością kredyt inwestycyjny się opłaca. Musisz jednak mieć świadomość, że każde zobowiązanie tego rodzaju udzielone przez bank będzie generować dodatkowe koszty. Wyjątkiem nie jest tutaj kredyt inwestycyjny. Oprocentowanie, dodatkowe zabezpieczenia, prowizja za przystąpienie do zobowiązania i inne opłaty będą kształtowały koszty kredytowania, jakie poniesiesz jako klient. 

Jakie ryzyko niesie za sobą kredyt na inwestycje? Dla banku udzielenie kredytu inwestycyjnego jest ryzykiem, zwłaszcza wtedy, gdy przedstawiony kosztorys czy biznesplan przedsięwzięcia nie do końca dowodzi, że cała inwestycja będzie rentowna. Dlatego bank może zażądać od Ciebie ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty.

Przy kredycie inwestycyjnym na zakup nieruchomości będzie to hipoteka na danym budynku, ale przy innych zobowiązaniach tego samego rodzaju wymagane może być ustanowienie zabezpieczenia w postaci weksla in blanco, cesji wierzytelności czy blokady rachunku bankowego. Jeśli nie spłacisz kredytu inwestycyjnego, bo na przykład inwestycja okaże się nietrafiona, bank uruchomi takie zabezpieczenia, by zaspokoić swoje roszczenia finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Muszka
2 lata temu
Kredytowanie może uratować działalność gospodarczą, a w miarę tani kredyt obrotowy można załatwić przez Business-Point.. Wszystkie formalności załatwia się przez niezależnych ekspertów, którzy porównują możliwości finansowania w ponad 20 bankach. Zawsze opłaca się obiektywne spojrzenie na finanse firmy.
muran
2 lata temu
Kredytowanie może uratować działalność gospodarczą, a w miarę tani kredyt obrotowy można załatwić przez Business-Point. Wszystkie formalności załatwia się przez niezależnych ekspertów, którzy porównują możliwości finansowania w ponad 20 bankach. Zawsze opłaca się obiektywne spojrzenie na finanse firmy.
Irek
2 lata temu
Też myślałem o rozkręceniu jakiegoś biznesu, bo widzę jak mój kolega nieźle obraca gotówką. Zainwestował w kilka bloków w Warszawie i zarabia na wynajmie. Zarządzanie budynkami przekazał altiplano i ma więcej czasu na inne projekty biznesowe.
xxx
2 lata temu
Dla kogo jest kredyt inwestycyjny ? W tej chwili zdecydowanie dla nikogo
victor
2 lata temu
Aby banki zyskaly na wiarygodnosci po tem wszyskiem - zawsze sie znajda nawni co nie ucza sie na bledach i tragediach, bo mieli to szczescie, ze ich to niedotyczylo jeszcze...to niech wpierw banki podniosa procen na oszczednosciach trzymanych w bankach i przestana okradac ludzi....taki papiererek lakmusowy.