Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Finanse. Banki zarobiły o 87 proc. więcej, niż przed rokiem

3
Podziel się:

Łączny wynik finansowy netto banków na koniec czerwca 2021 r. sięgnął 6,1 mld zł i był wyższy o 2,9 mld zł w stosunku do wyniku z czerwca 2020 r. – poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Jednak do świętowania daleko. Aż 29 banków (7 komercyjnych i 22 spółdzielczych) wykazało w tym samym czasie łączną stratę w wysokości 661 mln zł.

Finanse. Banki zarobiły o 87 proc. więcej, niż przed rokiem
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wyniki banków za czerwiec 2021 r. Wynik wydaje się imponujący, ale porównywano go do roku ubiegłego, gdy gospodarka była dopiero rozmrażana (PAP)

Banki zarobiły w czerwcu łącznie 6 996,6 mln zł. Wynik ten jest aż o 87,3 proc. wyższy od wyniku z czerwca ubiegłego roku, jednak daleko mu do maja tego roku.

Jak podaje komisja Nadzoru Finansowego, w czerwcu 2021 r. zysk banków sięgnął 0,3 mld zł i był niższy o 1,2 mld zł od wyniku z maja br., kiedy to banki uzyskały 1,5 mld zł.

Nie wszystkie banki były jednak nad kreską. Z opublikowanych na stronach KNF danych wynika, że na koniec czerwca 2021 r. 29 banków (7 komercyjnych i 22 spółdzielczych) wykazało łączną stratę w wysokości 661 mln zł.

Zobacz także: Inflacja wciąż się rozpędza. Słodki biznes też cierpi, czekolada i słodycze mocno zdrożeją

Banki te miały ok. 8 proc. udziału w aktywach sektora – ich udział w należnościach od sektora niefinansowego w bankach komercyjnych i spółdzielczych wynosił 12,4 proc. całego portfela należności, a w depozytach sektora niefinansowego w bankach komercyjnych i spółdzielczych - 9,6 proc.

Z danych nadzoru wynika ponadto, że wolumen kredytów brutto w sektorze niefinansowym w czerwcu br. zwiększył się o 1,2 mld zł (tj. o 0,1 proc. m/m). Wolumen należności od przedsiębiorstw niefinansowych zmniejszyły się o 3,5 mld zł (tj. o -0,9 proc. m/m), do 370,1 mld zł.

Z kolei należności od gospodarstw domowych wzrosły o 4,6 mld zł (tj. o 0,6 proc. m/m), do 777,9 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Dziecko widzi
2 lata temu
I juz jasno widac, kto stoi za plandemią - globalna judeobanksterka i ich corpo.
ehhhh
2 lata temu
Przed rokiem nikt nie brał kredytów, bo wszystko stalo, ludzie bali się że stracą pracę itp. Teraz rządy wprowadziły niskie stopy, żeby przetransferować własność i pieniądz od ludzi do banków, potem inflacja i wzrost stóp sprawi, że większość ludzi zostanie bez kasy. A korporacje ich zeżrą.
victor
2 lata temu
Jak wszechobecnie wiadomo, ze klijenci bankow traca na trzymani pieniadza w banku, to tez mnie dziwota...lichwa obustronnego bandyty.