Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy biorą mniej kredytów. NBP sprawdził, czy to wina banków

5
Podziel się:

Od marca do lipca wartość kredytów udzielonych firmom przez banki spadła o ponad 25 mld zł. Narodowy Bank Polski sprawdził, czy banki faktycznie zaostrzyły politykę kredytową wobec przedsiębiorstw.

Firmy biorą mniej kredytów. NBP sprawdził, czy to wina banków
(Pixabay, pixabay)

Wartość kredytów udzielonych przez banki firmom zaczęła spadać w lutym, a w lipcu zmalała do 375 mld zł, wynika z danych NBP.

Sytuacji przyjrzeli się ekonomiści z Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Sprawdzili, w jakim stopniu sytuacja ta wynika z nadmiernego ograniczania podaży kredytów przez banki.

W ostatnim czasie sektor bankowy deklarował bowiem zaostrzenie polityki kredytowej. Jednak analiza NBP nie wskazuje, że banki nadmiernie ograniczyły podaż kredytów dla firm.

Zobacz także: Monety i banknoty. Dziesięciozłotówka warta krocie

Jak wynika z raportu NBP, obserwowany spadek zadłużenia kredytowego przedsiębiorstw ma w dużym stopniu charakter cykliczny. Jest on związany z istotnym ograniczeniem aktywności gospodarczej firm, w tym zapotrzebowania tego sektora na kredyty.

Poziom niepewności odczuwany przez przedsiębiorstwa jest rekordowo wysoki. Może mieć on znaczący wpływ na popyt na kredyty.

Zgodnie z wynikami badań, w tym także prowadzonych w NBP, ograniczanie wydatków inwestycyjnych było bowiem jednym z pierwszych działań dostosowawczych podejmowanych w firmach w reakcji na zamrażanie gospodarki.

W analizie ekonomiści korzystali z danych GUS za drugi kwartał, wyników Szybkiego Monitoringu NBP oraz badań ankietowych.

Wyniki badań ankietowych wskazują, że wybuch pandemii nie pogorszył dostępności kredytów dla sektora przedsiębiorstw niefinansowych. W szczególności, zbliżony do średniej był tzw. współczynnik odmów.

Firmy oceniły, że przyczyny odmów miały obiektywny charakter. Wśród przedsiębiorstw, które po 15 marca tego roku otrzymały odmowną decyzję kredytową, dominował bowiem pogląd o wpływie bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa na decyzję banków. Drugą z przyczyn, dotyczącą kolejnych 38 proc. odmów, była sytuacja branży w jakiej firma prowadzi działalność.

Przedsiębiorstwa, które po 15 marca tego roku ubiegały się o kredyt bankowy, najczęściej twierdziły też, że polityka kredytowa banków była neutralna – bank przy podejmowaniu decyzji bazował na złożonych dokumentach i standardowym zestawie informacji. W grupie tej przeważały także firmy, których warunki kredytowe nie uległy zmianie po ogłoszeniu lockdownu.

W świetle wyników lipcowych badań NBP, tylko w niewielkim stopniu można powiązać spadek inwestycji z ograniczeniem dostępności finansowania bankowego. Okazało się ono bowiem drugorzędnym problemem dla inwestorów realizujących obecnie większe inwestycje. Jak podkreślają autorzy raportu, zaledwie 3,2 proc. inwestorów ograniczyło inwestycje z tego powodu i trzeba mieć na uwadze że jest to tylko kilkanaście przypadków w całej grupie badanych.

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że zdolność kredytowa przedsiębiorstw, choć obniżyła się, nadal utrzymywała się powyżej 10 letniej średniej. Pandemia COVID-19 spowodowała jednak bardzo duże zróżnicowanie sytuacji pomiędzy branżami.

Do obniżenia tego zapotrzebowania, w tym na kredyt, może obecnie przede wszystkim przyczyniać się skurczenie skali działalności przedsiębiorstw. Przychody ogółem sektora przedsiębiorstw niefinansowych w kwartale obniżyły się o 13,9 proc. w skali roku, a przychody ze sprzedaży o 14,4 proc. w skali roku.

Jak wskazują autorzy raportu, mimo dużego spadku przychodów, sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw jest rekordowo dobra. Część czynników ma tu jednak charakter nietrwały, wynikający z jednej strony z dużej pomocy otrzymywanej przez firmy w ramach tarcz antykryzysowych, z drugiej - znaczącej redukcji działalności inwestycyjnej. W rezultacie, firmy gorzej oceniają własną płynność niż wynika to z twardych danych finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
inow
4 lata temu
teraz naprawde ciezko bylo o kredyt dla firmy, wiele bankow odeslalo nas z kwitkiem ale trafilismy do pani Fiedoruk z grupy Finanza Polska. Dzieki niej otrzymalismy oferte kredytu ze wsparciem panstwa i dodatkowym ubezpieczeniem. Naprawde wielka pomoc po tej pandemii
Różowa Panter...
4 lata temu
Dla mnie pieniądze są już nieatrakcyjne. Niby dlaczego ja miałbym rozwijać firmę, starać się, kontrolować wszystko, a za chwilę reżim wydrukuje 2 miliardy złotych aby uratować takich bankrutów jak TVP albo LOT. To nieuczciwe. Nie mówiąc już o tym, że zaufanie do państwa mam zerowe, i niemotywująca jest świadomość tego, że jutro może przyjść do mnie urzędas i nałożyć na mnie karę finansową za brak jakiegoś papierka. Ograniczyłem moją aktywność zarobkową, i teraz sprawdzam kto się pierwszy wykrwawi.
wedkarz
4 lata temu
ja jestem zadowolony....bank,w ktorym mialem kredyty i je spłaciłem był bardzo nachalny bym wziął nastpne ....wziołem MAXA...majac raka złosliwego nie mam zamiaru spłacac....z rodzina tez mam rozdział majatku...miejsce w grobowcu opłacone....pozyjom ...JAK LUDZIE
Bzdura.
4 lata temu
Mąż prowadzi działalność gospodarczą, chciał kupić na raty 0% basen dla dzieciaków. MBank anulował mu wniosek kredytowy z powodu "braku możliwości weryfikacji podanych we wniosku danych, takich jak numer PESEL, dres zamieszkania, numer dowodu osobistego". Nawet głupiego zakupu za 2500 nie może zrobić, a co dopiero mówić o np. kredycie obrotowym.
🤔
4 lata temu
Lichwa 18% i płacze ze zysk mały, NBP 0,1 procent. Trudy na rynku a urzedasy podnoszą lub nakładają nowe podatki. Zus od małych firm w górę bo niby ustawowo więcej jest w firmach zysku. Dopiero wolny rynek i konkurencja nauczy lichwe szanowania małego zysku, dziś to ośmiornica i zmowa cenowa, co myślicie zbp będą sobie krzywdę robić, małe różnice ustalone by nie było że zmowa. Gdzie walka banksterow by dać lepsza ofertę dla finansowania. To od dawna układ zmowa, ale uokik nie widzi tego, przypadkiem czy celowo.