Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Frankowicze skarżą się na bank. Twierdzą, że ich nęka i nasyła windykatorów

8
Podziel się:

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zarzuca bankowi BPH nękanie kredytobiorców, którzy są z nim w sporze sądowym. BPH odpiera zarzuty twierdząc, że to działania zgodne z prawem.

Frankowicze skarżą się na bank. Twierdzą, że ich nęka i nasyła windykatorów
Frankowicze sprawdzą, czy BPH nie łamie prawa Fot. Piotr Kamionka/REPORTER (PIOTR KAMIONKA/REPORTER)
bEDRowSZ

Według Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, kredytobiorcy banku BPH, będący z nim w sporze sądowym oraz ich rodziny, nękani są telefonami wzywającymi do spłaty należności, nawet jeśli są one spłacane zgodnie z umową.

Stowarzyszenie zarzuca także windykatorom naruszenie przepisów, m.in. o tajemnicy bankowej, ochronie danych osobowych i ochronie konsumenta.

Złożyło już w tej sprawie wnioski do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Danych Osobowych o sprawdzenie zgodności z przepisami działań banku BPH, a także przekazało w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

bEDRowTb
Zobacz także: Wyrok TSUE ws. frankowiczów. "Mogą czuć się bezpieczni"

Bank w odpowiedzi tłumaczy się z kolei, że część procesów windykacyjnych realizuje korzystając z usług podmiotów zewnętrznych. Według Arkadiusza Szcześniaka, prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu, nie zdejmuje to jednak z niego odpowiedzialności za działania podejmowane przez te firmy.

- To zlecający ma obowiązek zapewnić kontakt ze swoimi klientami zgodny z prawem. Jeżeli sprawa jest w sądzie, nie jest rolą banku ocenianie, czy klient ma zadłużenie czy nie. O tym zdecyduje sąd wydając wyrok - twierdzi Arkadiusz Szcześniak.

bEDRowTh

Jego zdaniem nieprawidłowości, które stowarzyszenie ma udokumentowane, powinny być dla banku sygnałem do weryfikacji stosowanych praktyk. - Żadne groźby o możliwych krokach prawnych ze strony banku nie zmienią tego, że takie praktyki mamy prawo piętnować i zgłaszać do stosowanych organów - ocenia Arkadiusz Szcześniak.

Według niego stowarzyszenie ma zamiar opisać te praktyki także w sądzie, co uczyniło już wobec jednego z banków zarzucających organizacji przedstawianie nieprawdy. - Bank dwukrotnie przegrał te sprawy – przypomniał prezes stowarzyszenia zrzeszającego frankowiczów.

Bank BPH jest częścią Grupy General Electric. W 2016 roku dokonał się podział Banku BPH, który od tego momentu obsługuje wyłącznie klientów indywidualnych spłacających kredyty hipoteczne.

bEDRowTi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDRowTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
ERYK ANTYKLER...
2 miesiące temu
DLACZEGO RZĄD POZWALA NAZYWAĆ BANKI INSTYTUCJAMI ZAUFANIA PUBLICZNEGO ?
bakfista
2 miesiące temu
a po h brali taki kredyt? jest to nie do rozwiazania bank zawsze wygra bo MUSI obraca pieniedzmi ktore mu powierzono
Monika
2 miesiące temu
Nie dajcie się nabrać - bankowość to aktualnie wirus i żenada.
bEDRowTD
Ban-PiS-stan
2 miesiące temu
Tylko w Polsce dzięki "JAŚNIE NAM PANUJĄCYM" dzieje się takie bezprawie. Tylko w Polsce banki zarabiają po kilkaset procent na swoich "OFIARACH", tylko tu w Bandustanie nad WIsłą był bankowy tytuł wykonawczy, tylko tutaj złodziejskie firmy czyli tzw. fundusze sekurytyzacyjne wykupują za kilka procent długi z banku i budują na bazie tych długów piramidy finansowe, a następnie okradają podatników na miliardy a kolaboranci kolonistów nic z tym nie robią ... tylko tutaj jest takie bezprawie .. dlatego że w każdej kolonii gdzie są niewolnicy, a administratorzy kolaborują z kolonistami ... tak jest ... WSZYSCY MOGĄ OKRADAĆ CIEBIE - TY MUSISZ BYĆ POTULNY, SPOLEGLIWY, ULEGŁY, ZALEŻNY i znosić wszelkie szykany ... bo NIKT CIĘ NIE CHRONI ..... z racji tego że wkoło są tylko koloniści i .... ich sługusy
Oszczędny
2 miesiące temu
Proponuję aby społeczeństwo się złożyło na te kredyty frankowe za które pobudowano wille i będzie po sprawie.