Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Frankowicze to dopiero początek. Posiadacze kredytów w złotówkach też ruszą po swoje?

89
Podziel się:

Frankowicze walczą w sądach z bankami o usunięcie klauzul zmiennego oprocentowania kredytów, które są wpisane na listę klauzul niedozwolonych. Tymczasem osoby biorące kredyty w rodzimej walucie w czasie, gdy popularne były kredyty we frankach, również mogą mieć takie klauzule w swoich umowach.

Frankowicze to dopiero początek. Posiadacze kredytów w złotówkach też ruszą po swoje?
Frankowicze otworzą furtkę, którą po swoje ruszą "złotówkowicze"? (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)
bELmgHjF

Na sprawę zwraca uwagę "Gazeta Wyborcza", która zwraca uwagę na problem kredytów w złotówkach, które również posiadają niedozwolone klauzule. Chodzi przede wszystkim o tzw. zmienne oprocentowanie, które zmienia je w trakcie spłaty kredytu.

Problem pojawi się, kiedy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Bo chociaż dziś są one na rekordowo niskim poziomie, a o ich podniesienie (bądź nie) batalię toczą "jastrzębie" i "gołębie", to jednak z czasem na pewno dojdzie do ich podniesienia.

A wtedy to w górę pójdą również raty kredytów osób mających zadłużenie w złotówkach. Zaskoczy to kredytobiorców tak samo, jak przed laty frankowiczów zaskoczyło "uwolnienie" kursu franka szwajcarskiego.

bELmgHjH
Zobacz także: Boom na kredyty hipoteczne. Prof. Orłowski: Trochę powtórka z kredytów we frankach. Mogą być pozwy

Czy w tym wypadku osoba mająca umowę z klauzulą niedozwoloną (czyli abuzywną), mogłaby liczyć na wygraną w sądzie podobną do tych, które dzisiaj osiągają frankowicze? Zdaniem eksperta - tak.

- Część kredytów złotówkowych zawartych w podobnym okresie jak kredyty frankowe posiada wadliwą klauzulę zmiennego oprocentowania (wpisaną nawet do rejestru klauzul niedozwolonych) - mówi "Gazecie Wyborczej" radca prawny Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

bELmgHjN

- Klauzula ta dawała zarządowi banku pełną swobodę w ustalaniu wysokości zmiany oprocentowania oraz odstępów czasowych tych zmian. Kredytobiorca nie był w stanie samodzielnie ustalić, na podstawie jakich kryteriów i kiedy oprocentowanie ulegnie zmianie - dodaje Wojciech Bochenek.

Na razie jednak z bankami w sądach walczą głównie frankowicze, którzy zalali je pozwami. Sprawę też komplikuje fakt, że niektórzy z sędziów, którzy mogliby orzekać w tych sprawach... też mają kredyty we frankach.

Z jednym z orzeczeń w sprawie kredytów frankowych nie zgodził się Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny w środę poinformował, że złożył w tej sprawie skargę nadzwyczajną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELmgHki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Magda
2 miesiące temu
Nie każdemu rata wzrośnie. Dzięki niskim stopom procentowym, mam w racie wyzszy stosunek kapitału do odsetek, rata taka sama, splata kredytu się skróciła o 9 lat. Stopy pójdą w górę, a rata zostanie taka sama, stosunek kapitału do odsetek się zmieni i wydłuży się okres spłaty w najgorszym przypadku do pierwotnego okresu. Tyle w temacie.
Cec1
2 miesiące temu
Na jakim etapie jest śledztwo prokuratury w Szczecinie w temacie tzw. produktów pseudo walutowych pod nadzorem Zbyszka?
Nick55
2 miesiące temu
To banki mają problem skoro świadomie wprowadziły tzw. produkty, które okazały się niezgodne z prawem
bELmgHkj
Rio bra.
2 miesiące temu
I bardzo dobrze,ci co brali kredyty we frankach to chyba zapomnieli w jakiej walucie otrzymują wynagrodzenie, więc o co chodzi ,brali we frankach niech spłacają
Tadea
2 miesiące temu
czy wiecie coś o tzw. wpłatach uwierzytelniających żądanych przez bank przy restrukturyzacji kredytu złotówkowego? Od pracownika banku wiem, że to są niedozwolone praktyki (zawsze jest to wysoka, zaporowa kwota), ale nie mam podstawy prawnej, by to udowodnić.
...
Następna strona