Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Jak usunąć komornika z konta firmowego?

3
Podziel się:

Zajęcie konta firmowego przez komornika jest sporym problemem. Prowadzenie działalności gospodarczej niejednokrotnie wiąże się z problemami z płatnościami czy opóźnieniami w regulowaniu ciążących zobowiązań. Firmowy rachunek może zostać w takich sytuacjach zablokowany. Co zrobić, gdy komornik na koncie firmowym zajął środki?

Jak usunąć komornika z konta firmowego?
W przypadku pojawienia się zadłużenia, komornik może zająć konto firmowe. (Getty Images, boonchai wedmakawand)

Kiedy komornik może zająć konto firmowe?

Rachunek firmowy pozwala właścicielowi na swobodne korzystanie ze zgromadzonych środków. Dzięki temu można wykonywać transakcje czy wypłacać wynagrodzenie pracownikom. Gdy właściciel firmy ma problemy z płatnościami wobec klientów czy nie wywiązuje się z obowiązków podatkowych, bank ma możliwość dokonania blokady rachunku bankowego na wniosek uprawnionych do tego organów.

Kiedy konto firmowe może zostać zajęte? Przyczyn może być wiele — zaległości w opłacaniu faktur, podatku czy składek ZUS to przykładowe sytuacje uprawniające go zajęcia konta. Gdy wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze, może wejść na drogę sądową i tym samym sprawić, że komornik zajmie konto firmowe. Nie tylko on jest uprawniony do podjęcia działań egzekucyjnych danego organu sądowego, ponieważ może to być również m.in. prokuratura, organ gminy czy naczelnik urzędu skarbowego. 

Ile komornik może zabrać z konta firmowego?

Dla właściciela zajętego konta najważniejszą kwestią pozostaje to, czy będzie mógł korzystać ze zgromadzonych środków. Zajęciu podlegają wyłącznie środki w wysokości egzekwowanej należności wraz z odsetkami oraz kosztami egzekucyjnymi. Oznacza to, że w trakcie założonej przez bank blokady, instytucja finansowa nie może dokonywać wypłat z konta do wysokości zajęcia, chyba że na koncie firmowym zgromadzone są środki przewyższające kwotę wymaganej należności. W praktyce przedsiębiorca będzie mógł swobodnie dysponować nadwyższą, jeśli posiada ją na firmowych rachunku. Jeśli jednak posiadane środki nie są wystarczające, zajęciu będą podlegać także wpłaty dokonywane po ustanowieniu blokady. 

Zajęcia konta firmowego przez komornika a wypłata wynagrodzeń 

Co ważne, nie wszystkie środki, które znajdują się na koncie firmowym, będą zajęte. Przedsiębiorca może dokonywać wpłat, które przeznaczone są na: bieżące wynagrodzenia za pracę (przy dostarczeniu odpisu listy płac lub innego dowodu), zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym, PIT oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że wypłata wynagrodzeń przy zajęciu konta firmowego przez komornika jest możliwa, choć bywa problematyczna dla tych, którzy nie pracują na umowie o pracę.

Wynika to m.in. z faktu, że zablokowanie tych środków tworzyłoby kolejne obciążenia finansowe oraz prawne i mogło pociągnąć przedsiębiorcę do odpowiedzialności. Do konta firmowego nie odnoszą się przepisy dotyczące kwoty wolnej od zajęcia, ponieważ obowiązuje ona tylko w przypadku zajęcia rachunku osobistego osoby fizycznej. 

Jak usunąć komornika z konta firmowego?

Zajęcie rachunku firmowego wygląda tak, że organ egzekucyjny (np. komornik) wysyła do banku informację o zajęciu środków na koncie. Bank po otrzymaniu informacji zobligowany jest do tego, by zablokować konto. Środki są przekazywane na rachunek organu egzekucyjnego po 7 dniach. W tym czasie dłużnik może złożyć zażalenie lub odwołanie od decyzji. W pierwszej kolejności o zajęciu informowany jest bank, a później przedsiębiorca, by nie zdążył on wypłacić zgromadzonych środków na inne konto. 

Aby usunąć komornika z konta firmowego, należy przede wszystkim spłacić ciążące zobowiązania. Odblokowanie zajętego rachunku następuje zaraz po spłacie całej kwoty wierzytelności (z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi). Dłużnik ma jednak możliwość wnioskować o odblokowanie konta firmowego do wierzyciela lub do komornika wcześniej.

W takim przypadku wierzyciel może zgodzić się na odstąpienie od zajęcia, jeśli strony podpiszą ugodę lub dłużnik spłaci część zadłużenia. To o wiele szybszy sposób na pozbycie się z konta komornika niż spłata całego długu i brak możliwości dysponowania środkami na koncie. Porozumienie z wierzycielem jest kluczowe, by móc uniknąć podjęcia czynności przez komornika lub odblokować konto. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Polak
8 miesięcy temu
A z czego po wystawieniui FV ma zapłacić przedsiębiorca podatek Vat i dochodowy jak komornik zajął wszystko ? Potem Urzad Skarbowy ukarze przedsiebiorcę, bo nie zapłacił terminowo, a z czego ??? ! To granda w biały dzień, lichwiarstwo i złodziejstwo w białych brekawiczkach !!!
kkk
rok temu
genialny artykuł - jak usunąć komornika z konta? ostatnie zdania artykułu dają receptę - spłacić zadłużenie:)
derty
rok temu
Zamknac firmowy otworzyć REVOLTA lub ZEN i prowadzić normalnie DG Ja tak robie od 4 lat. Polecam myslacym ,tam komornik nie zajrzy.