Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Jarosław Kaczyński postraszył banki. Wiceminister finansów komentuje

141
Podziel się:

Jeśli mówimy o podatku od nadmiarowych zysków banków, to ja takiego rozwiązania nie wykluczam - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że to nie jest temat tabu.

Jarosław Kaczyński postraszył banki. Wiceminister finansów komentuje
Mateusz Morawiecki i Artur Soboń (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniego wystąpienia w Białymstoku wskazał, że banki muszą pójść "po rozum do głowy" i radykalnie podnosić oprocentowania depozytów. - Jeśli nie podniosą oprocentowania depozytów, obłożymy ich zyski podatkiem - zapowiedział. Dodał, że sprawa ta jest przedmiotem oficjalnych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego, a on sam, wykorzystując pozycję szefa partii, rozmawia prywatnie.

Wiceminister finansów Artur Soboń, pytany w poniedziałek w Polskim Radiu 24 o ewentualne wprowadzenie tego podatku odpowiedział:

Jeśli mówimy o podatku od nadmiarowych zysków, to ja takiego rozwiązania nie wykluczam. Tzn. jeśli będziemy widzieli sytuację, w której będzie to skuteczne narzędzie - na reakcję w sytuacji, w której pozycja poszczególnych podmiotów gospodarczych jest nadużywana, aby uzyskiwać nadmiarowe zyski kosztem swoich klientów - wtedy możemy reagować. Jak zaznaczył, "to nie jest dla nas temat tabu".

Soboń był też pytany, czy rząd ugnie się i przystanie na propozycje banków, by dokonać zmian w rozwiązaniach, które mają ulżyć kredytobiorcom i nie wszystkim zezwalać na wakacje kredytowe. - To jest projekt, który wyszedł już z Senatu, więc ostateczne decyzje należą do Sejmu, w jakim kształcie ten projekt zostanie przyjęty - wskazał.

- Myśmy złożyli projekt w takim kształcie, w jakim on dzisiaj jest i jesteśmy zdeterminowani, aby on w tym kształcie został przyjęty i taka będzie rekomendacja rządu" - zaznaczył. - Nie uginamy się, ale jesteśmy otwarci, by różnego rodzaju sugestie brać pod uwagę - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd pomoże kredytobiorcom? Leszczyna ostro o projekcie Morawieckiego

Wakacje kredytowe

Chodzi o ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, do której Senat zgłosił w ubiegłym tygodniu poprawki. Zgodnie z jedną z nich wakacje kredytowe mają dotyczyć wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017 r. Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od wskaźnika WIBOR. Wiceszef resortu finansów Piotr Patkowski tłumaczył w Senacie, że ustawa nie precyzuje, ani jaki zamiennik zostanie wprowadzony, ani też, jak będzie data jego wejścia w życie. Zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(141)
Paweł
miesiąc temu
Ile to jest metr Kierwińskiego bo na W-P cisza???
marzi1958
miesiąc temu
Czyli taka jest panika w rządzie PIs-u , że sięgają po stare sprawdzone...ręczne sterowanie?!!! ha ha ha a czy banki o tym wiedza?!!!
prawda
miesiąc temu
ale przecież największe banki w Polsce są kontrolowane bezpośrednio albo pośrednio poprzez inne spółki przez Skarb Państwa, więc jakby serio chodziło o podniesienie oprocentowania to by to się stało po cicho ale chodziło tylko o wypowiedź pod publiczkę
wlaściciel ko...
miesiąc temu
a mój brat w niebie jest zastępcą BOGA i nawet został prezesem sądu ostatecznego
koniec 500+
miesiąc temu
koniec 500+ - 500+ MA BYĆ WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC ! W BUDŻECIE PAŃSTWA ZABRAKŁO PIENIĘDZY BO JEST PUSTY JAK BAŃKA ! koniec 500+ - 500+ MA BYĆ WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC ! W BUDŻECIE PAŃSTWA ZABRAKŁO PIENIĘDZY BO JEST PUSTY JAK BAŃKA ! koniec 500+ - 500+ MA BYĆ WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC ! W BUDŻECIE PAŃSTWA ZABRAKŁO PIENIĘDZY BO JEST PUSTY JAK BAŃKA ! koniec 500+ - 500+ MA BYĆ WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC ! W BUDŻECIE PAŃSTWA ZABRAKŁO PIENIĘDZY BO JEST PUSTY JAK BAŃKA ! koniec 500+ - 500+ MA BYĆ WYPŁACANE DO KOŃCA ROKU A POTEM KONIEC ! W BUDŻECIE PAŃSTWA ZABRAKŁO PIENIĘDZY BO JEST PUSTY JAK BAŃKA !
...
Następna strona