Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konsolidacja, czyli jedna rata kredytu zamiast kilku

2
Podziel się:

Pojęcie konsolidacji w terminologii bankowej wykorzystywane jest przy okazji łączenia ze sobą kilku różnych zobowiązań w jedno, aby uprościć tryb spłaty kredytów i pożyczek, wydłużyć okres kredytowania oraz zmniejszyć wysokość raty miesięcznej.

Konsolidacja, czyli jedna rata kredytu zamiast kilku
(East News, bartłomiej magierowski)

Zdarza się, że w jednym czasie kredytobiorca ma zaciągniętych kilka różnych zobowiązań – kredyt gotówkowy, samochodowy, hipoteczny, a przy tym korzysta z debetu na koncie oraz karty kredytowej. Spłata wszystkich kredytów powoduje chaos w budżecie domowym i może go zanadto obciążać. Wówczas z pomocą przychodzi konsolidacja. Czym ona jest i jak można z niej korzystać?

Czym jest konsolidacja?

Zgodnie z definicją ze słownika języka polskiego, konsolidacja jest połączeniem lub zespoleniem. Natomiast konsolidacja kredytów czy konsolidacja zadłużenia z tytułu zaciągniętych pożyczek pozabankowych jest szczególnym produktem, pozwalającym na połączenie różnych zobowiązań w jedno. Możliwa jest zarówna konsolidacja kredytu w banku, przy zaciągnięciu kolejnego kredytu, jak i konsolidacja chwilówek bez BIK-u, która będzie polegała na uzyskaniu pożyczki przeznaczonej na spłatę wcześniejszych chwilówek.

Jeśli chcemy zdefiniować, czym jest konsolidacja kredytu i na czym polega, powinniśmy sprawdzić ofertę wybranego banku lub firmy pożyczkowej. Nie tylko bowiem instytucje bankowe, ale też pozabankowe mogą umożliwiać swoim klientom konsolidowanie zobowiązań finansowych.

Zobacz: Klient nie płaci za fakturę? Co można zrobić?

Można powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny łączy w sobie kilka uprzednio zaciągniętych przez kredytobiorcę kredytów i pożyczek. Celem konsolidacji jest uporządkowanie zobowiązań finansowych klienta, jak i obniżenie comiesięcznego obciążenia finansowego, które wynika z konieczności spłaty rat kapitałowo-odsetkowych.

Czy konsolidacja się opłaca?

Konsolidacja nie jest bezpłatna. Trzeba liczyć się z tym, że za udzielenie kredytu konsolidacyjnego trzeba będzie po prostu zapłacić. Banki naliczają z reguły prowizję za udzielenie kredytu, a ponadto mogą zostać naliczone opłaty dodatkowe, tzw. rekompensaty w bankach, w których dokonywana będzie całościowa, przedterminowa spłata zobowiązań kredytowych.

Zanim więc konsolidacja kredytów będzie miała miejsce, trzeba przeliczyć, czy jej koszty są niższe niż korzyści finansowe, jakie się z nią wiążą.

Dla kogo konsolidacja?

Nie wszyscy kredytobiorcy czy pożyczkobiorcy, którzy spłacają swoje zobowiązania finansowe, będą mogli zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Na przykład konsolidacja kredytu hipotecznego jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które mają możliwość ustanowienia hipoteki na rzecz nowego banku.
Niemożliwa jest w instytucjach bankowych konsolidacja bez zdolności kredytowej. Na etapie wnioskowania o kredyt konsolidacyjny banki sprawdzają, czy klienta stać na jego wzięcie. Jeśli nie, nie zostanie on udzielony.

Nie ma też możliwości, aby została zorganizowana konsolidacja długów przeterminowanych. Gdy kredytobiorca spóźnia się z uiszczaniem rat kredytów lub pożyczek, nie będzie mógł w banku zaciągnąć kredytu konsolidacyjnego. Możliwa będzie za to konsolidacja dla zadłużonych w firmie pożyczkowej.

Konsolidacje różnych kredytów

Konsolidacja kredytów może objąć swoim zasięgiem różne rodzaje zobowiązań finansowych kredytobiorcy, choć trzeba sprawdzić wcześniej, czy dany bank pozwala na skonsolidowanie wybranych kredytów. Zasadniczo wśród kredytów, które może objąć konsolidacja, znajdują się:

• kredyty gotówkowe,
• pożyczki gotówkowe pozabankowe,
• kredyty na kartach kredytowych,
• kredyty na kontach osobistych,
• kredyty ratalne,
• kredyty samochodowe,
• kredyty odnawialne,
• kredyty mieszkaniowe, także te zabezpieczone hipotecznie.

Zdarza się, że konsolidowany jest kredyt hipoteczny lub zaciągany kredyt hipoteczny z konsolidacją. W obu przypadkach bank, który udziela zobowiązania, wymagać będzie zabezpieczenia w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości mieszkalnej.

Wyróżnia się dwa typy kredytów konsolidacyjnych:
• kredyt hipoteczny konsolidacyjny,
• kredyt gotówkowy konsolidacyjny.

W pierwszym przypadku kredyt hipoteczny z konsolidacją wymagać będzie zabezpieczenia hipotecznego, ale zaciągany jest na ogół na lepszych warunkach niż kredyt gotówkowy konsolidacyjny, który takiego zabezpieczenia nie ma.

Czy możliwa jest konsolidacja chwilówek?

Konsolidacje pozabankowe są możliwe, choć nie tak popularne jak konsolidacja bankowa. W ich przypadku zaciągana jest duża pożyczka gotówkowa, która pozwala na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek chwilówek. Jeśli potrzebna jest konsolidacja chwilówek, gdzie się o nią zwrócić? Trzeba przejrzeć oferty firm pozabankowych, jak i banków, które w wielu przypadkach oferują konsolidację pożyczek gotówkowych, niezaciągniętych w instytucjach bankowych.

Wygodna będzie konsolidacja online. Właściwie to konsolidacja chwilówek online, którą można wygodnie przeprowadzić przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

Kiedy konsolidacja kredytu to dobre rozwiązanie?

Bardzo często można spotkać się z tym, że banki czy firmy pożyczkowe promują konsolidację jako produkt idealny, który sprawi, że rata kredytu będzie niższa. Owszem, można wynegocjować lepsze warunki kredytowania od dotychczasowych, ale najczęściej niższa rata jest wynikiem wydłużenia okresu spłaty kredytu, a nie obdarzenia klienta bardzo niskim oprocentowaniem czy prowizją za udzielenie kredytu.

Jeśli klient ma problemy ze spłatą dotychczasowych pożyczek i kredytów, ale spłaca je regularnie, konsolidacja pozwoli mu na uporządkowanie finansów i zmniejszenie obciążenia z tytułu opłacanej raty kapitałowo-odsetkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(2)
wiktor
4 lata temu
to często jest wyjście z sytuacji tylko żeby nie było że w końcu będzie trzeba dużo więcej spłacić. ja w Kredyt OK mam pożyczkę teraz, pilnuje się i biorę tylko po jednej. i nie mam problemu z ratami żeby płacić
juw
4 lata temu
Co za nieuk nadał tytuł tej informacji? Słowo "zagwozdka" - pochodzi od gwoździa!