Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Będzie trudniej o kredyt. Gorszy czas nie ominie nawet banków

60
Podziel się:

Najnowsza analiza NBP mówi jedno - spiesz się z kredytem, bo później będzie trudniej go dostać. Banki szykują się na gorsze czasy, więc kryteria przyznawania kredytów będą zaostrzane.

Gorsze czasy również dla banków. Zaostrzą się kryteria kredytowe
Gorsze czasy również dla banków. Zaostrzą się kryteria kredytowe (East News, PIOTR FOTEK/REPORTER)

Narodowy Bank Polski w pierwszych trzech miesiącach ankietował bankowców. Teraz bank centralny - w oparciu o te dane - wydał raport „Sytuacja na rynku kredytowym”. Wynika z niego, że popyt na kredyty będzie rósł, ale banki będą zaostrzać kryteria ich przyznawania.

A rynek kredytów wciąż jest nienasycony. Z raportu wynika też, że popyt choćby na kredyty hipoteczne w pierwszym kwartale 2019 r. wzrósł aż o 26 proc. Mimo że bankierzy zapowiadali zaostrzenie warunków przyznawania takich kredytów, co z kolei miało prowadzić do spadku popytu. Ankietowani tłumaczą ten wzrost przede wszystkim polepszającą się sytuacją gospodarstw domowych oraz zwiększeniem się konkurencyjności na rynku kredytowym.

Jednak gorsze czasy nadchodzą i trudniej będzie nie tylko o kredyt mieszkaniowy, ale i kredyty konsumpcyjne czy firmowe. Duże firmy już to odczuwają, a takich obostrzeń nie miały od 5 lat. Jak wynika z raportu NBP - zwiększono marżę kredytową, obniżono maksymalną kwotę kredytu oraz skrócono maksymalny okres kredytowania.

Podobne restrykcje objęły kredyty konsumpcyjne. Nie tylko doszło do zwiększenia marży i obniżenia maksymalnej kwoty kredytu, banki podwyższyły też pozaodsetkowe koszty kredytów.

Zobacz także: Obejrzyj: Emeryci toną w długach przez rodzinę

Jak mówi "Gazecie Wyborczej" dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista domu maklerskiego XTB, sektor bankowy bierze pod uwagę to, co dzieje się w naszym otoczeniu gospodarczym. Jak dodaje, delikatne zaostrzenie polityki kredytowej to teraz rozsądne działanie.

- Banki przygotowują swoje portfele kredytowe na okres gorszej koniunktury. Gdyby takie działania podjęto po spowolnieniu, to mogłoby być już za późno - powiedział "Wyborczej" Kwiecień.

Główny ekonomista XTB podkreśla, że jesteśmy w zaawansowanym cyklu koniunktury. - Mimo że na razie jesteśmy odporni na spowolnienie, które dotknęło Europę Zachodnią, nadal jesteśmy poddani temu ryzyku - mówi. I dodaje, że deklarowana przez banki ostrożność może na dłuższą metę wyjść gospodarce na zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
Piotr
3 lata temu
ja obecnie jestem na kredycie i kiedy banki z moich oszczędności mogły udzielać kredytu innym tak dziś jestem każdego miesiąca na zero i tak od wypłaty do wypłaty.Jak dziecko podrośnie to zona pójdzie gdzieś dodatkowo do pracy bo przy tych rosnących cenach nie damy rady
Cayt
3 lata temu
Siada w australii I usa wiec przyjdzie I tutaj a poki co stopy w polsce da zmienne I nie mozna jak w uk sfixowac sie na kilka lat
Max
3 lata temu
Będą rozdawać, bo EBC dalej drukuje mamone, A te banki będą te mamone dostawać, wszystkie komercyjne przez 4 lata dostaną tyle kasy ,ile mają kredytów rozsianych, A dokładnie to 30% tych kredytów. Ta Unia to jakiś żart
💯
3 lata temu
Sport to zdrowie..
Hans
3 lata temu
Mnie PKO SA nie chciało udzielić kredytu na 15 tys na rok czasu rata jakoś wychodziła ponad 1400 zł w banku tym mam konto już 6 lat a mój dochód to prawie 4 tys. i gdzie tu logika?
...
Następna strona