Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AZI
|

Kredyty hipoteczne. Nasza zdolność kredytowa maleje a raty rosną

36
Podziel się:

W lipcu weszła w życie nowelizacja rekomendacji S. Zgodnie z nią banki mogą namawiać klientów do zaciągania kredytów na nie dłużej niż 25 lat. Ogranicza to również naszą zdolność zadłużania się. Wiele osób może teraz nie dostać kredytu.

Kredyty hipoteczne. Nasza zdolność kredytowa maleje a raty rosną
Zdolność kredytowa Polaków maleje, co oznacza, że mniej osób będzie stać na własne lokum. fot: Arkadiusz Ziolek/ East News n/z Budowa nowego budynku mieszkalnego. ARKADIUSZ ZIOLEK (ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bEJvfHQR

Z najnowszych danych firmy HRE Investments do których dotarła ‘’Rzeczpospolita’’ wynika, że trzyosobowa rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe może na zakup mieszkania pożyczyć dzisiaj nawet ponad 700 tys. złotych. To więcej niż 80-krotność miesięcznych zarobków.

Wyliczenie przygotowano jednak przy założeniu, że kredyt zaciągany jest na 30 lat, zaś rodzina ma do dyspozycji co miesiąc ponad 8 tysięcy zł netto i nie ma innych zobowiązań. Ma także dobrą historię kredytową.

Zdaniem ekspertów HRE Investments po wejściu w życie nowelizacji rekomendacji, zdolność kredytowa osób planujących wzięcie kredytu hipotecznego na 30-lat, spadła o około 5 proc.

bEJvfHQT

- Spadek zdolności kredytowej jest oczywiście tym większy, im na dłużej pierwotnie ktoś chciał się zadłużyć, np. 35 lat, a nie rekomendowane dziś 25 lat - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments na łamach gazety.

Zobacz także: Kredyty frankowe ciążą bankom. Mogą je kosztować gigantyczne pieniądze

Zdaniem eksperta jednocześnie rośnie ryzyko podwyżek stóp procentowych, co spowoduje, że raty większości kredytów hipotecznych pójdą jeszcze bardziej w górę.

bEJvfHQZ

- Jeśli wierzyć prognozom, to na podwyżkę czekać będziemy co najwyżej kilka miesięcy. Pozytywne dla kredytobiorców jest to, że rynek spodziewa się podwyżki raczej symbolicznej, która może podnieść ratę o zaledwie kilka, kilkanaście zł w przeliczeniu na każde 100 tys. zł pożyczonego kapitału - dodaje ekspert HRE.

Według niego dzisiejsze prognozy zakładają, że raty w ciągu najbliższych trzech lat wzrosną o 15-20 proc. To niejedyne podwyżki, których spodziewają się ekonomiści.

Na szczęście z najnowszej projekcji przygotowanej przez NBP wynika także, że w latach 2021-23 wynagrodzenia rodaków będą co roku rosły przeciętnie o 7,8-8,1 proc. To oznacza, że w ciągu najbliższych trzech lat wynagrodzenia mają wzrosnąć o około jedną czwartą.

bEJvfHRa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJvfHRu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
haha
2 miesiące temu
4000 zł netto - średnia krajowa :) :) większej bzdury w artykule nie znalazłem, ktoś myli brutto/netto
tak
2 miesiące temu
Na szczęście z najnowszej projekcji przygotowanej przez NBP wynika także, że w latach 2021-23 wynagrodzenia rodaków będą co roku rosły przeciętnie o 7,8-8,1 proc. - HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA Jasne.
Mieszkaniec
2 miesiące temu
Budować proste i tanie a nie ponad swoje możliwości z przepychem i spłacać całe życie betony i marmury...
bEJvfHRv
Roman
2 miesiące temu
to jest chore zeby mieszkania byly towarem w tym kraju do handlu dla bogatych zeby jeszcze bardziej sie bogacili ,gdzie okolo 2milionow ludzi nie ma mieszkania wogole zeby w nich mieszkac zalozyc rodzine,brak regulacji ze strony rzadu w tym temacie
hfkj
2 miesiące temu
Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
...
Następna strona