Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej. Dzięki nim nie wpadniesz w problemy

14
Podziel się:

Wszystkie banki udzielają już kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej. Sprawdziliśmy, jak są one oprocentowane, jak długo nie będzie zmieniać się wysokość odsetek i co może zrobić kredytobiorca po zakończeniu pierwszego okresu stałego oprocentowania.

Kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej. Dzięki nim nie wpadniesz w problemy
Kredyt bez strachu? Teraz jest o to łatwiej. (Adobe Stock)
bECQUaMR

Od końca czerwca 2021 r. banki uniwersalne muszą oferować kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej. Co więcej, wdrożył je też już Bank BPS zrzeszający banki spółdzielcze (mimo że mają one więcej czasu na dostosowanie się do regulacji KNF).

Kredyty hipoteczne o stałej stopie – przegląd ofert

Warto pamiętać, że żaden bank nie oferuje kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym w całym okresie kredytowania. W bankach możesz znaleźć kredyty o częściowo stałej stopie procentowej. Co to oznacza?

bECQUaMT

Większość banków proponuje kredyt hipoteczny z niezmienną stawką przez 5 lat. Wyjątkami są Alior Bank i Credit Agricole, w których trwa ona przez 7 lat.

Zobacz także: Wakacje za granicą tańsze niż w Polsce. "Państwo nie powinno ingerować w poziom cen"

Alior Bank proponuje kredyt Megahipoteka z oprocentowaniem 5,55 proc.. Prowizja za jego udzielenie wynosi 2 proc..

bECQUaMZ

W Banku Pekao prowizja wynosi od 0 proc. (oferta z ubezpieczeniem spłaty) do 1,99 proc. (oferta bez ubezpieczenia). Oprocentowanie to 3,74 proc..

W BNP Paribas oprocentowanie przez pierwszych 5 lat wynosi 3,85 proc.. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu.

Oprocentowanie standardowego kredytu hipotecznego w BOŚ Banku wynosi 3,95 proc., a prowizja to 2,20 proc. pożyczanej kwoty.

Citi Handlowy oferuje kredyt z oprocentowaniem 4,10 proc. i bez prowizji za jego udzielenie.

bECQUaNa

W Credit Agricole oprocentowanie to 3,80 proc., a prowizja za udzielenie kredytu – 1 proc..

ING Bank Śląski uzależnia warunki cenowe kredytu od tego, z której oferty promocyjnej skorzysta klient (Lekka Rata – z niższą marżą lub Łatwy Start – bez prowizji za udzielenie, ale z wyższą marżą). Dla oferty Lekka Rata oprocentowanie wynosi 3,9 proc., a prowizja – 1,5 proc.. W przypadku oferty Łatwy Start oprocentowanie to 4,1 proc..

bECQUaNb

Pora teraz na mBank i jego kredyt hipoteczny – oprocentowanie to 3,85 proc.. Po trzech miesiącach od uruchomienia kredytu jest obniżane do 3,60 proc. (pod warunkiem spełnienia warunków związanych z korzystaniem z innych produktów mBanku). Prowizja za udzielenie wynosi 0 proc..

PKO BP to jeden z pierwszych banków, który swoim klientom zaoferował kredyt hipoteczny i oprocentowanie stałe. W pierwszym roku stawka wynosi 2,55 proc., a od drugiego do piątego roku kredytowania – 3,50 proc.. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu.

W Santander Banku Polska oprocentowanie to 3 proc. w skali roku, a prowizja – 0 proc.. Takie warunki oferowane są klientom, którzy będą korzystać z innych produktów banku.

Oprocentowanie i prowizja są podane dla kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. zł z okresem spłaty 30 lat. LtV wynosi 80 proc..

bECQUaNc

Co dzieje się po 5 lub 7 latach z kredytem o stałej stopie?

Po upływie pierwszego okresu obowiązywania stałego oprocentowania kredytobiorca może:

·      przez kolejne 5 lub 7 lat korzystać ze stałej stopy procentowej (jest z wyprzedzeniem informowany o jej wysokości w kolejnym okresie)

·      lub przejść na stopę zmienną.

Niektóre banki (np. Alior Bank) proponują klientom przedłużenie stałej stopy na kolejny okres. W innych jest to rozwiązanie opcjonalne – pozostawiane do decyzji kredytobiorcy. Z kolei w BOŚ Banku, po upływie okresu obowiązywania stałego oprocentowania, kredyt będzie oprocentowany według zmiennej stopy procentowej.

Co ważne – banki dają możliwość korzystania z oprocentowania stałego praktycznie przez cały okres kredytowania (z zastrzeżeniem, że nie będzie to możliwe, jeżeli pozostały okres spłaty będzie krótszy niż 5 lat).

Jakie oprocentowanie wybrać – stałe czy zmienne?

Dotychczas niemal 100 proc. kredytów hipotecznych udzielanych przez polskie banki stanowiły kredyty o oprocentowaniu zmiennym. Czy kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej będą częściej wybierane? Obecnie ich oprocentowanie, w porównaniu do kredytów o zmiennej stopie procentowej, jest wyższe. A to z kolei przekłada się na wyższe raty.

Być może na wzrost zainteresowania kredytami o stałej stopie procentowej wpłynie podwyżka stóp procentowych, do której – jak w swoich raportach podkreślają ekonomiści PKO BP i Banku Pekao – może dojść już w 2022 r. W każdym razie trzeba czekać na kolejne dane o sprzedaży kredytów mieszkaniowych, być może będą w nich raportowane kredyty o niezmiennej stawce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECQUaNu
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(14)
Dar
miesiąc temu
To jest dobra opcja, zwłaszcza, że czasy niepewne. Przynajmniej to trochę spokoju. Ja właśnie bałem się zmiany stóp w trakcie, ostrzegał mnie przed tym doradca. Natomiast stałe stopy trochę rozwiązują tę kwestię – dlatego wracam do tematu zakupu mieszkania w Warszawie, choruję na Praga Arte…
zagubiona
2 miesiące temu
To ciekawe, PKOBP nie pobiera prowizji? Pytałam, mówili co innego
Mohito
2 miesiące temu
Do niedawna myslalem, ze te hipoteczne to maja niskie oprocentowanie. Teraz chce kupic mieszkanie w Niemczech, oprocentowanie w najlepszym wariancie (10 lat, 40% wplaty wlasnej) wynosi 0.7%, bardziej standardowych przypadkach kreci sie kolo jednego procenta.
bECQUaNv
OLA
2 miesiące temu
TAAAA.......BUDOWAĆ SIĘ PRZY TYCH CENACH ...HAHHA ...POWODZENIA WŁAŚNIE ZREZYGNIWAŁEM Z BUDOWY DOMU ......MIAŁEM NIE WYJEŻDZAĆ ZAGRANICĘ ALE TO ROBIĘ BO W KRAJU ...PIS ......DRŻYZNA ZA DROŻYZNĄ......DOWIDZIENIA
Józek
2 miesiące temu
Każdą sraczkę trzeba przeczekać. Worek cementu w 2008r. kosztował 18zł. Później frank podrożał z 2zł na 4zł. czyli realnie ten worek kosztował 36zł. Kto wziął kredyt to stracił. Komuś zależy na powtórce. Nie dajcie się.