Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Ten raport nie pozostawia wątpliwości. Na rynku kredytów nie jest dobrze

18
Podziel się:

Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów, a kredytów udziela się coraz mniej w większości segmentów rynku kredytowego – taki obraz wyłania się z opublikowanego w poniedziałek raportu NBP. Jak stwierdza NBP, przyczynami tego stanu rzeczy są złe perspektywy gospodarcze, przede wszystkim pogorszenie sytuacji finansowej gospodarstw domowych, oraz wzrost stóp procentowych.

Ten raport nie pozostawia wątpliwości. Na rynku kredytów nie jest dobrze
Sytuacja na rynku kredytów pogarsza się (Adobe Stock, Dejan Gospodarek)

W III kwartale 2022 r. ankietowane przez NBP banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw, jako powód podając m.in. pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej. Z wyjątkiem obniżenia maksymalnej kwoty kredytu banki nie zmieniły istotnie warunków kredytowania.

Polacy nie biorą kredytów na mieszkania, bo ich już nie stać

Jak zauważa NBP, po rocznym okresie zaostrzania kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w III kwartale 2022 r. większość banków nie dokonała jednak zmian w tym obszarze, uwzględniając w swych decyzjach m.in. spadek popytu i wzrost konkurencji ze strony innych banków. Najczęściej wskazywanym przez banki powodem znacznego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe było pogorszenie się sytuacji gospodarstw domowych i prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym.

W opinii banków zaostrzenie polityki kredytowej w III kwartale 2022 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało z pogorszenia się sytuacji gospodarstw domowych i wzrostu stóp procentowych. Banki podniosły marżę kredytową, w tym na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, ale obniżyły pozaodsetkowe koszty kredytu. Banki ponownie zaobserwowały spadek popytu na kredyt będący następstwem m.in. spadku zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pętla na szyi Polaków. "Biorą pożyczkę, by spłacić pożyczkę. Często droższą od poprzedniej"

W IV kwartale dalsze zaostrzenie polityki udzielania kredytów

Wyniki ankiety NBP nie są dobrą prognozą na najbliższe miesiące, bo banki obawiają się dalszego obniżenia aktywności na rynku kredytowym w IV kwartale 2022 r. Przewidują kontynuację zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz oczekują, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla przedsiębiorstw, spadku popytu, szczególnie dużego w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
zaburzenie go...
rok temu
ceny mieszkań już by dawno spadły gdyby nie dali ludziom wakacji kredytowych.
33 latek
rok temu
26 lat miałem jak wyjechałem za granicę aby odłożyć pieniądze. Co mnie obchodzą kredyciarze , niech jadą za granicę, zarobią , zobaczą jak pachnie emigracja kiedy jesteś wiele km od rodziny, kiedy na święta nie możesz przyjechać bo ci nie dali wolnego!!!!
młody33
rok temu
a co mają powiedzieć Ci którzy odkładają na mieszkanie ? jakoś mi oprocentowanie depozytu nie rośnie .
RTV
rok temu
Patrzac co na nie ktore komentarze to ludzie tacy sa zawistni ze masakra zawyczaj pod takimi artykułami są pajace co sie cieszą z ludzi co maja kredyty i teraz mozna pomyśleć co to musza byc za osoby bo inteligencją nie grzesza.
Nie pod korek...
rok temu
Do wszystkich cwaniaków co mają pretensje do kredyciarzy. Nie każdy odziedziczył po dziadkach, rodzicach majątek. Są tacy, którzy musieli wziąć kredyt żeby się usamodzielnić. Brałam kredyt 11 lat temu ze stopą procentową 6,75 i teraz nie jęcze, że muszę go spłacać. Nie wkładajcie wszystkich do jednego wora! A druga sprawa to zgadzam się, że trzeba zdjąć trochę kasy ze społeczeństwa, tylko czemu 85% mojej raty to nabijanie kasy bankom w postaci odsetek!