Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie wszyscy pracownicy banków szanują nasze dane osobowe. Prezes UODO chce z tym walczyć

Niektórzy pracownicy banków sprzedają bazy danych. Takie niepokojące sygnały docierają do UODO, który w rezultacie zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i Prezesa Związku Banków Polskich o podjęcie działań, które uniemożliwią takie nielegalne działania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
UODO przypomina bankom, że muszą kontrolować, co ich pracownicy robią z danymi osobowymi klientów (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Do wycieku danych może dojść przez nieuwagę pracowników lub niezawiniony ludzki błąd. Równie dobrze może to jednak być działanie z premedytacją: pracownicy przesyłają dane osobowe klientów na prywatne skrzynki mailowe lub inne nośniki danych. Bazy zawierające szczegółowe informacje (adres, data urodzenia, pesel) to cenna gratka nie tylko dla firm rozsyłających różnego rodzaju spam, lecz przede wszystkim oszustów.

Prezes UODO zaznaczył, że zarówno z punktu widzenia ochrony danych osobowych oraz ochrony tajemnicy bankowej, kopiowanie i wynoszenia baz danych jest niedopuszczalne. Dlatego tak ważne jest, aby banki intensywniej kontrolowały pracowników pod kątem przestrzegania przyjętych przez administratorów procedur ochrony danych osobowych, m.in.: odpowiednio, systematycznie i skutecznie ich szkoliły a także wprowadzały wzmocnione mechanizmy rozliczeniowe wobec pracowników.

Prezes ZBP i Przewodniczący KNF również dostrzegają problem. W odpowiedziach udzielonych Prezesowi UODO potwierdzili, że banki mają obowiązek wdrożyć odpowiednie środki organizacyjne i techniczne, aby nie dopuszczać do bezprawnego wykorzystywania danych m.in. do przejęcia tożsamości.

Prezes ZBP wskazał, że wyeliminowanie procederu handlu danymi pozyskiwanymi w sposób bezprawny możliwy jest przy współdziałaniu kilku instytucji: regulatorów rynku, organów ścigania i samych administratorów.

Dodał, że banki dokonują wszelkich starań, aby zapobiec nielegalnym wyciekom danych osobowych, działając na podstawie systemów polityk i procedur. Jednocześnie Prezes ZBP podkreślił, że banki podejmują działania na rzecz uświadamiania pracowników o konieczności zapewniania ochrony danych osobowych.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

W podobnym duchu odpowiedział Przewodniczący KNF, który od lat podejmuje działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa informacji przetwarzanych przez banki. Dlatego też, KNF wydaje rekomendacje, wytyczne, stanowiska i komunikaty dla rynku finansowego. Przewodniczący KNF stwierdził, że Komisja kontroluje i monitoruje podmioty z sektora finansowego, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości kieruje do podmiotu odpowiednie zalecenia.

Przewodniczący KNF zapewniał, że na bieżąco analizuje dynamiczny rozwój technologii i kanałów dostarczania usług finansowych, ale też dostrzega problem nowych zagrożeń dla rynku finansowego. Dlatego w najbliższym czasie planuje przegląd rekomendacji i wytycznych dotyczących zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz ryzykami IT na rynku finansowym. Zapowiedział także rozpoczęcie prac nad stworzeniem jednolitego modelu oceny ryzyka obszaru cyberbezpieczeństwa podmiotów nadzorowanych.

Alkomatem w pracy może zbadać tylko policja. Chyba, że pracownik sam o badanie poprosi
Jednoznaczna opinia UODO. Bez policji nie zbadasz pracownika alkomatem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: dane osobowe, uodo, banki, gospodarka, wiadomości, cyberprzestczępczosć
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2020

DOrkaBazy danych? To pryszcz! Ciekawe jakim cudem działają bandyci na wnuczka. Jakoś nie dzwonią do dziadków bez kasy, zawsze wiedzą, który dziadek może … Czytaj całość

02-03-2020

jakiea jakie są kary za udostępnianie danych???

Rozwiń komentarze (2)