Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Nieautoryzowane transakcje płatnicze. Rzecznik finansowy dostrzega ich znaczny wzrost

41
Podziel się

Pandemia znacznie zwiększyła liczbę nieautoryzowanych transakcji płatniczych - przestrzega rzecznik finansowy. Zwrócił się też w tej sprawie do banków i zapowiedział konsekwencje dla tych, które nie przekazały mu informacji.

Nieautoryzowane transakcje płatnicze. Rzecznik finansowy dostrzega ich znaczny wzrost
Nieautoryzowanych transakcji finansowych jest coraz więcej. (Pixabay, pixabay)
bDeHRiwR

Rzecznik finansowy Mariusz Golecki informuje, że napływa do jego biura coraz więcej wniosków o interwencję dotyczących nieautoryzowanych transakcji. Tylko w półroczu trafiło d niego 416 wniosków - to więcej niż przez cały rok 2018 (367). Natomiast w roku 2019 było ich 612.

Rzecznik wsłuchał się w te głosy i postanowił przeprowadzić ankietę wśród banków, by poznać skalę problemu i ewentualne środki zapobiegawcze. Poinformował od razu, że nie wszystkie banki odpowiedziały na zapytanie.

- Mam świadomość, że skargi do nas stanowią przysłowiowy czubek góry lodowej i skala problemu jest znacznie większa. Dlatego rozesłaliśmy do banków zapytania o dane statystyczne i wyjaśnienie procedur działania w takich sytuacjach. Na zapytanie odpowiedziały banki, których udział w rynku stanowi około 46 proc. - informuje Mariusz Golecki.

bDeHRiwT

- W sprawie podmiotów, które nie udzieliły odpowiedzi na zadane pytania, podejmujemy stosowne działania. Każdy podmiot musi mieć świadomość, że niewywiązanie się w terminie z obowiązku poinformowania rzecznika finansowego może wiązać się z nałożeniem na taki podmiot kary finansowej - przestrzega rzecznik, cytowany w komunikacie.

Zobacz: Oszustwa w dobie pandemii. "Banki przerzucają ciężar na klientów"

Z dostarczonych rzecznikowi danych wynika, że w skali rynku do banków trafia około 15-18 tys. zgłoszeń nieautoryzowanych transakcji miesięcznie. Rzecznik również zauważa, że działania oszustów nasiliły się w trakcie pandemii.

Z raportów banków wynika, że od 15 marca do 14 czerwca odnotowano niemal 25 tys. zgłoszeń nieautoryzowanych transakcji. W analogicznym okresie roku 2019 takich zgłoszeń było niecałe 19,6 tys. To oznacza wzrost o ok. 27 proc.

bDeHRiwZ

"Na taki wzrost największy wpływ miały działania oszustów w drugim miesiącu epidemii, czyli od 15 kwietnia do 14 maja 2020 roku, kiedy ankietowane banki zanotowały niemal 9 tys. zgłoszeń, wobec 6,2 tys. rok wcześniej. To wzrost o ponad 40 proc." - czytamy w komunikacie.

- To niepokojące dane, bo utrzymywanie przez część banków niezgodnych z prawem procedur działania, będzie skutkowało kolejnymi wnioskami o naszą interwencję. Tym bardziej że z dostarczonych danych wynika, że niecała połowa zgłoszeń nieautoryzowanych transakcji jest rozpatrywana w terminach określonych w ustawie – zapowiada Golecki.

bDeHRixa

Rzecznik jednocześnie przypomina, co należy zrobić w przypadku nieautoryzowanej transakcji. Unijne i polskie przepisy określają bowiem termin zwrotu środków wynikających z nieautoryzowanej transakcji na podstawie tzw. zasady D+1.

Oznacza to, że pieniądze powinny wrócić na konto klienta nie później niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji lub po dniu otrzymania zgłoszenia od klienta.

Wyjątkiem od tej zasady jest uzasadnienie i należne udokumentowane podejrzenia próby oszustwa ze strony klienta. Bank jednak powinien pisemnie poinformować o takim podejrzeniu organy ścigania.

bDeHRixb

"W skrócie oznacza to, że bank powinien najpierw niezwłocznie oddać klientowi pieniądze, a następnie - jeżeli ma podstawy, by sądzić, że klient powinien w całości lub części odpowiadać za nieautoryzowaną transakcję - dochodzić tej kwoty od klienta na przykład przed sądem" - czytamy w komunikacie.

- Warto podkreślić, że część banków wdrożyła już odpowiednie procedury. Niektóre wskazały, że nawet 90 proc. zgłoszeń, zakończyło się zwrotem pieniędzy w ustawowym terminie D+1. Niestety są też podmioty, dla których odsetek zwrotów jest jednocyfrowy - przekonuje Golecki.

bDeHRixu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
m-53
miesiąc temu
Dziesięć razy powtórzone "nieautoryzowana transakcja" bez próby nawet wyjaśnienia cóż to jest. To pisał jakiś abnegat
456456456456
miesiąc temu
To jest nasze dziennikarstwo. Bierze facet, przepisuje albo niezdarnie tłumaczy jakiś tekst i puszcza. Zero własnej myśli. Gdyby taka była, to AŁUTOR tego tekstu wyjaśniłby co to jest nieautoryzowana transakcja
Polfin
miesiąc temu
Rozumiem że zajmując się kolejnymi podejrzanymi transakcjami wszystkie podejrzane transakcje wszystkich rządowych szumowin osobiście zautotyzowal! Może najpierw rzecznik wyjaśni jak ma zamiar odzyskać te grube miliony skradzione społeczeństwu zanim zacznie wyszukiwać tysięcy drobnych transakcji w społeczeństwie które jest okradane .
bDeHRixv
Bolo
miesiąc temu
po co transakcja, jeżeli bezkarnie można wyrzucić 70 mln PLN państwowych pieniędzy w błoto
WiDz
miesiąc temu
CO to jest "nieautoryzowana" transakacja????
Najnowsze komentarze (41)
ewa
4 tyg. temu
zapytajcie sie najwiekszego bankstera mateuszka. on wie jak oskubac polaków. I nadal klamie. Sprawdzic jego wlasna optymailzacje podatkowa, która tak chetnie stosuje wobec obywateli a nie siebie i rodzinki.
prawda
4 tyg. temu
Banki blokują gotówkę, aby w razie czego z nią zniknąć.
ble ble ble
4 tyg. temu
Bez PINu płatność
MASA
4 tyg. temu
Czas wycofać środki z rachunków bankowych. Zwykłe ROR i tak nie jest oprocentowane. Wpłacamy 1000 zł i po roku mamy np. 960 zł. Opłaty za prowadzenie rachunku, wydanie karty i takie tam. W domu w skarpecie chowam tysiąc i po roku mam nadal tyle samo. Więc po co ryzykować, że ktoś zrobi skok na nasz rachunek czy kartę.
klient
4 tyg. temu
kwota 50 zł przelewu w mBanku tytułem doładowania telefonu na kartę nie zasiliła wskazanego w poleceniu przelewu numeru telefonu w Orange i co robić ? czy to ma być standard usług?
taki
4 tyg. temu
Nie korzystać z banków i tyle, złodzieje za nic nie ponoszacy odpowiedzialności
chodzi o kasę
4 tyg. temu
W drugim miesiącu nie było pandemii i nadal jej nie ma. Reszta o bankach też do kontroli.
ja
miesiąc temu
chcą nas kontrolować - dlatego takie parcie na wycofanie gotówki i zamianę na pieniądz elektroniczny. Dług jest narzędziem kontroli mas. Rządy (nie tylko polski) i bankierzy nas okradają. Drukują i rozdają kasę. Przy dużej inflacji utrzymują stopy procentowe na niskim poziomie. Oszczędnści sa coraz mniej warte. Zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty mieszkaniowe na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbnaJest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
bDeHRixn
8491
miesiąc temu
Co to znaczy "nieautoryzowana transakcja"? Język,w którym napisano ten artykuł,przypomina jęz.polski ,którym posługuje sir cudzoziemiec.Bełkot.
Klient
miesiąc temu
Banki wspoldziakaja z oszustami dajac im dane klientow rób sami robia oszustwa spychajac wine na teoretycznych oszustow czy niby wlamania do systemu....
Kw.
miesiąc temu
10 razy powtarzasz w tekście "niautoryzowana transakcja" a i tak nie wiadomo co to jest.
muj nyk
miesiąc temu
Banki oraz sektor IT wpychajom klientow na pole minowe transakcji on-line. Zero bespieczenstwa. On line to jak danie dziecku granat do zabawy
Grzegorz
miesiąc temu
To jest już Kosmos! Pisie o znikomej wiedzy, nie wiedząc czym są "nieautoryzowane yransakcje płatnicze" o brak wiedzy na ten temat mają pretensje do autora tego artykułu!!! Brak wiedzy jest ciężkim obciążeniem.
Mba
miesiąc temu
Najgorszy bank to mbank. Najwięcej oszustw płatniczych i wyciek danych.