Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Niemieckie banki zamroziły ponad 2 mld euro należących do rosyjskich oligarchów

Podziel się:

W niemieckich bankach znajduje się ponad 2,2 miliarda euro, zamrożonych z powodu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Choć środki pozostają na kontach ich właścicieli, to nie mogą oni nimi dysponować. Zajęto fundusze w sumie ponad stu osobom i organizacjom. W Niemczech pojawiają się jednak głosy, że rząd robi zbyt mało w kwestii funduszy oligarchów.

Niemieckie banki zamroziły ponad 2 mld euro należących do rosyjskich oligarchów
Ponad 2 mld euro należących do Rosjan zamroziły niemieckie banki (GETTY, Horacio Villalobos)

Kwota zamrożonych funduszy na koniec kwietnia bieżącego roku przez niemieckie banki wynosi 2,222 mld euro.

Majątki oligarchów zamrożone na niemieckich kontach

Podstawą zajęcia środków jest unijne rozporządzenie z 2014 roku, wydane po aneksji Krymu przez Rosję. Środki pozostają na kontach ich właścicieli, ale nie mogą oni nimi dysponować - przypomina Redaktions Netzwerk Deutschland (RND).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brawurowy atak pilotów Mi-8. We dwóch odwrócili uwagę Rosjan

Rok temu, w maju 2022 roku, kwota ta wynosiła ok. 143 mln euro, do czerwca – wzrosła do ponad 2,2 mld euro.

Chociaż suma zamrożonych środków nie wzrosła znacząco od zeszłego roku, zmieniła się liczba osób i organizacji, objętych przez tę sankcję, wahając się od 46 (maj 2022) do 60 (luty 2023). W marcu 2023 roku liczba ta zwiększyła się do stu, a na koniec kwietnia – do 102 osób i organizacji, których fundusze zostały zamrożone.

Liczby wyraźnie wskazują, że rząd federalny od miesięcy nie posuwa się do przodu, jeśli chodzi o zamrażanie funduszy oligarchów, którzy wspierają wojnę Rosji z Ukrainą - podkreślił polityk CDU Matthias Hauer w wypowiedzi dla RND.

- Nie widzimy żadnych sukcesów, na które liczył obecny rząd, powołując centralny urząd do egzekwowania sankcji. Czasami ilość zamrożonych środków nawet zmniejszała się - dodał.

- Niemcy pozostają w tyle także w porównaniu z innymi krajami UE, jeśli chodzi np. o możliwości aktywnego śledzenia podejrzanych funduszy "w gąszczu zawoalowanych struktur majątkowych" – zauważył polityk CDU.

Podatki od zamrożonych majątków zasilą budżet Ukrainy

Belgia przeznaczy 92 mln euro, które otrzymała z tytułu podatków od zamrożonych rosyjskich aktywów, na wsparcie Ukrainy - poinformował w piątek rząd w Brukseli.

Połowa kwoty zostanie wykorzystana na dostawy towarów wojskowych, takich jak pojazdy opancerzone, broń i amunicja.

Druga połowa jest przeznaczona na pomoc humanitarną, przyszłą odbudowę Ukrainy i wzmocnienie belgijskiej obecności dyplomatycznej w tym kraju - poinformował rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP