Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

RPP obniży stopy procentowe już za chwilę? Padła konkretna data

111
Podziel się:

RPP obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie 2023 r. i będzie to początek cyklu redukcji stóp – prognozują ekonomiści BGK. Ich zdaniem, w 2024 r. RPP zetnie stopy o kolejne 150 pb., a na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.

RPP obniży stopy procentowe już za chwilę? Padła konkretna data
Prezes NBP Adam Glapiński (Licencjodawca, Radek Pietruszka)

"Zakładamy luzowanie polityki monetarnej jeszcze w bieżącym roku" – napisano w raporcie BGK.

Obniżka stóp bardziej prawdopodobna, gdy inflacja będzie słabnąć zgodnie z prognozą

Analitycy oceniają, że do lata najważniejsze banki centralne zapewne zakończą proces zacieśnienia polityki monetarnej, a na redukcję stóp będą wpływać przede wszystkim procesy cenowe – jednocyfrowy poziom inflacji odnotowany w IV kwartale 2023 r.perspektywy dalszego spadku inflacji do 2025 r. W ich ocenie "nakładać się na to będą czynniki związane z poprawiającą się, lecz wciąż słabą, dynamiką PKB".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 2.03 | Coś dziwnego dzieje się z polską gospodarką. Na co powinniśmy się przygotować
Zakładamy, że Rada obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych. Spodziewamy się, że w 2024 r. Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna będzie wynosić 4,75 proc. - twierdzą eksperci z BGK.

Cykl obniżek przyspieszy także pogarszająca się sytuacja polskiej gospodarki

W ocenie ekonomistów BGK w warunkach pogarszających się perspektyw wzrostu PKB i konsolidacji fiskalnej związanej z wycofywaniem tarcz antyinflacyjnych przestrzeń do redukcji stóp procentowych rośnie tym bardziej.

"Ostatnie miesiące pokazały, że gospodarka jest wrażliwa na wysoki poziom nominalnej stopy procentowej, chociaż w ujęciu realnym pozostaje silnie ujemna. Redukcji ulegają ryzyka związane z efektami drugiej rundy. Akcja kredytowa jest relatywnie słaba, zwłaszcza w segmencie kredytów dla gospodarstw domowych. Nie widać też przyspieszenia wynagrodzeń" - zauważa BGK.

Te wszystkie czynniki zdaniem BGK sprawiają, że rośnie przestrzeń do redukcji stóp procentowych.

Jak wskazują ekonomiści, ryzykiem dla scenariusza stosunkowo szybkich obniżek jest dalsze utrzymywanie się wysokiej inflacji, na przykład wywołane przez powrót wyższych cen surowców energetycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(111)
Załamnany poz...
rok temu
Dlaczego wspierają Państwo tym i podobnymi artykułami wyłącznie osoby żyjące na kredyt i działacie na szkodę osób na przykład odkładających na emeryturę, by nie być zdanym na zasiłki państwa, którzy od lat przez politykę NBP tracą? Czy zdają sobie Państwo, że tego typu artykuły spowalniają spadek inflacji i są przez to szkodliwe społecznie.
Ggsd
rok temu
Tymczasem inflacja rosnie
Poldek
rok temu
Wziołeś kredyt wiesz co robisz więc i bądź przekonany że może być drożej tak już jest nic za DARMOSZKE
Klm
rok temu
Obniżka stup procentowych przez NBP nic nie da.Cenię profesora ale tylko niska cena energii i paliw pozwoli na rozwój kraju i wówczas w podatkach z nawiązką wrócą środki do budżetu
Krzysiek
rok temu
Co twn czlowiek bredzi. Za co On ma tego belwedera? Stopy nalezy jeszcze posniesc o te 100pkt, a nie juz mowic o obnizce. To sie kupy nie trzyma. Ciagle nie zeszliamy z inflacja, ona ciagle rosnie. Drepczemy w miejscu bez wiekszych efektow. Nie tak to do diabla dziala. Zeby nie bylo, hipoteka urosla mi o ponad 100%, a jednak mam resztki rozumu i rozumiem, ze stopy trzeba jeszcze pidniesc o te minimum 100pkt.
...
Następna strona