Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

PKO BP zamieni kredyty we frankach na złotowe. Klienci mają dostać propozycje ugód do końca czerwca

20
Podziel się:

Osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach w banku PKO BP, mają w ciągu kilku tygodni otrzymać propozycje ugód. - Ten kredyt rozliczymy i potraktujemy go od początku jako kredyt złotowy - mówił niedawno wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski.

PKO BP zamieni kredyty we frankach na złotowe. Klienci mają dostać propozycje ugód do końca czerwca
PKO BP pójdzie na ugody z frankowiczami (PAP, Radek Pietruszka)

"PKO Bank Polski poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, że do końca czerwca 2021 roku w sprawach toczących się z powództwa kredytobiorców walutowych przeciw bankowi przedstawi propozycje zawarcia ugód w sprawach, w których w ocenie banku zawarcie ugody jest możliwe" - wskazał w środę bank w informacji przesłanej PAP.

W części spraw może też wnioskować o mediację z udziałem mediatora wskazanego przez sąd. Według banku w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się blisko 2500 takich spraw.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie Sądem Okręgowym Sylwia Urbańska potwierdziła w rozmowie z PAP, że do sądu wpłynęła informacja od PKO BP w tej sprawie. - Będziemy działać w miarę wpływania wniosków, nie planujemy systemowej organizacji ich rozpatrywania, bo w każdej sprawie indywidualnie każdy sędzia będzie decydował, czy kierować ją do mediacji - dodała.

Zobacz także: Sąd Najwyższy ws. frankowiczów. Banki i klienci czekają na 11 maja

Jak opisywała, termin ustawowy trwania mediacji to trzy miesiące, ale ten czas może być przedłużony, jeśli strony zwrócą się o to, mogą też wcześniej zawrzeć ugodę albo uznać, że nie dojdą do porozumienia.

Zwróciła również uwagę, że pełnomocnicy ze strony banku i frankowiczów mogą porozumieć się także bez udziału sądu. - Nie w każdej sprawie musi być skierowanie oficjalne do mediacji, ugodę można też zawrzeć bez udziału mediatora, a sąd zatwierdza tylko te ugody, które zostały zawarte przed mediatorem. Ale może być też tak, że strony przyjdą na salę rozpraw i zawrą ugodę albo zawrą ją całkiem poza sądem - podkreśliła.

Jak zapowiedział PKO BP, z kolei kredytobiorcy walutowi, którzy nie są w sporze sądowym z bankiem, będą mogli wkrótce skorzystać z mediacji przy udziale Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Wniosek o takie mediacje będą mogli składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, gdy zakończy się pilotaż rozwiązania i oferta ugód zostanie udostępniona w pełnej skali.

Jak mogą wyglądać ugody? Deklaracje banku

Wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski informował niedawno, że PKO BP zamierza masowo zawierać z ugody z frankowiczami. - Wrócimy do dnia udzielenia kredytu i po takim kursie, po jakim kredyt został wypłacony, (...) ten kredyt rozliczymy i potraktujemy go od początku jako kredyt złotowy - tłumaczył. Zadeklarował, że bank weźmie na siebie cały ciężar związany ze wzrostem kursu wymiany.

W kwietniu Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało o utworzeniu funduszu na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych; jego wartość to ok. 6,7 mld zł.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ubiegły czwartek zajął stanowisko dotyczące kredytu we frankach zaciągniętego w Polsce. W nim czytamy, że TSUE pozostawia polskim sądom decydowanie o niedozwolonych klauzulach. Z kolei 11 maja Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma wydać orzeczenie, które powinno w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Jaro
3 lata temu
Skoro kredyty frankowe są złodziejskie, to kim są ci co je brali. Są PASERAMI.
Polak.mały
3 lata temu
Braliśmy kredyt w 2005 r, na kwotę 145 tys zł , po kursie CHF 2,64 zł, czyli 54.830 CHF. Po prawie 16 latach jest, wg. wyliczenia banku spłacone zostały 144 tysiące złotych...to co niby PKO BP może zaproponować? "Wrócimy do dnia udzielenia kredytu i po takim kursie, po jakim kredyt został wypłacony, (...) ten kredyt rozliczymy i potraktujemy go od początku jako kredyt złotowy" Czyli , jak to rozumieć? Bo wg.tych wyliczeń to mam praktycznie spłacony kredyt, ale wiadomo, że jest jakieś oprocentowanie kredytu i za free na tyle lat nikt nie pożyczy pieniędzy
poszkodowany
3 lata temu
Wszyscy już chyba zapomnieli, że Prokuratura Regionalna w Szczecinie w pocie czoła analizuje skargi pokrzywdzonych złodziejskimi frankowymi kredytami. Od kilku lat absolutnie nic w tej sprawie nie zrobili. Chyba, że jestem w błędzie? Może ktoś coś słyszał w tej sprawie?
wdzięczny kli...
3 lata temu
A co na to mój umiłowany Bank Millennium? Jak długo jeszcze będzie udawał, że nie istnieje i sprawa kredytów CHF go nie dotyczy? Usłyszymy coś w tej sprawie?
aaa
3 lata temu
Oddadzą to co bezprawnie zajumali z ustawowymi odsetkami??