Notowania

nbp
03.04.2013 12:43

Prezydent powołał Bartkiewicza i Zajdel-Kurowską na członków zarządu NBP

Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Członkowie zarządu NBP są powoływani na 6 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski powołał dzisiaj Jacka Bartkiewicza (na zdj. z prawej) i Katarzynę Zajdel-Kurowską na członków zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Bartkiewicz z dniem 31 marca tego roku złożył rezygnację z funkcji prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ). Jest absolwentem Wydziału Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), doktorem nauk ekonomicznych Akademii Nauk Społecznych.

W latach 2004-2006 pełnił funkcję prezesa Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej, w latach 2001-2002, był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i wiceprzewodniczącym Komisji Nadzoru Bankowego. W latach 1997-2001 był wiceprezesem Banku Śląskiego.

Zajdel-Kurowska od stycznia 2007 do lutego 2009 była wiceministrem finansów, nadzorującym Departament Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki, Departament Długu Publicznego oraz Departament Rozwoju Rynku Finansowego. Następnie była przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. W sierpniu 2012 roku zastąpił ją w MFW Dominik Radziwiłł.

W latach 1996-1998 Zajdel-Kurowska pracowała w Departamencie Polityki Finansowej i Analiz w Ministerstwie Finansów; w 1998 r. rozpoczęła pracę jako ekonomista w Departamencie Skarbu, Citibank Poland SA. Po fuzji z Bankiem Handlowym objęła stanowisko Dyrektora Zespołu Analiz.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim w skład zarządu NBP wchodzą: prezes NBP jako przewodniczący oraz 6-8 członków zarządu, w tym 2 wiceprezesów NBP. Członków zarządu NBP powołuje i odwołuje prezydent na wniosek prezesa NBP. Członkowie zarządu NBP są powoływani na 6 lat.

W połowie marca tego roku upłynęła 6-letnia kadencja Zdzisława Sokala. Po powołaniu Bartkiewicza i Zajdel-Kurowskiej zarząd NBP liczy obecnie 8 członków, w tym 2 wiceprezesów. 2 listopada tego roku upływa kadencja Jakuba Skiby.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/m190337.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;i;premier;skladaja;zyczenia;polakom,217,0,1279193.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zobacz, czego życzą Nam politycy - Niech te piękne i radosne dni spędzone z najbliższymi będą czasem budowania wspólnoty i rodzinnej miłości - tego życzy Polakom na święte prezydencka para.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m215350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;w;tym;badaniu;wypadl;najlepiej,227,0,1277923.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Komorowski w tym badaniu wypadł najlepiej Prezydent cieszy się największym zaufaniem respondentów CBOS - ufa mu 70 proc. z nich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m210977.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zysk;z;nbp;w;tym;roku;to;5;3;miliarda;zlotych,86,0,1277270.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Już wiadomo, jaki zysk z NBP. Nieoficjalnie Pod koniec lutego z nieoficjalnych informacji wynikało, że ubiegłoroczny zysk banku centralnego był w przedziale 4-5 mld złotych.
Tagi: nbp, prezydent, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz