Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Przykre skutki wakacji kredytowych dla banków. Agencja Fitch obniża ratingi

22
Podziel się:

Agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła długo oraz krótko terminowe ratingi Banku Millennium, natomiast mBanku i BNP Parinbas zostały umieszczone na liście obserwacyjnej - poinformowały banki w komunikatach giełdowych. To efekt m.in. wakacji kredytowych, które dają możliwość odłożenia ośmiu rat kredytu hipotecznego w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe.

Przykre skutki wakacji kredytowych dla banków. Agencja Fitch obniża ratingi
Wakacje kredytowe spowodowały, że obniżono rating m.in. Bankowi Millennium (mat. prasowe, Bank Millennium)

Bank Millenium poinformował w piątek, że długoterminowy rating został obniżony do poziomu "BB" z "BBB-" z perspektywą stabilną. Krótkoterminowy rating "B" z "F3", Viability Rating "bb" z "bbb-", narodowy rating długoterminowy "BBB+(pol)" z "A(pol)", natomiast narodowy krótkoterminowy został utrzymany na poziomie "F1(pol)".

Z kolei mBank podał w piątek, że agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła ratingi mBanku, takie jak viability rating (indywidualny) "bbb-", rating długoterminowy "BBB-", na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Na tej samej liście agencja umieściła także Viability Rating ("VR") banku BNP Paribas Bank Polska ("bbb-").

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To coś więcej niż pomaganie". Tylko 15 proc. Polaków ma problem ze spłatą kredytu

Banki już odczuwają wakacje kredytowe

Z czego wynikają zmiany? Bank wskazują wakacje kredytowe. Millenium przekazał w komunikacie, że jego ratingi "odzwierciedlają presję na kapitały wynikającą w przeważającej mierze z ponadprzeciętnego zaangażowania banku w produkty, które stały się przedmiotem rządowej lub sądowej interwencji, mających negatywny wpływ na raportowaną zyskowność".

"Przyczyną powyższej decyzji jest obniżenie przez Fitch oceny środowiska operacyjnego dla Polski do poziomu "bbb" z "bbb+", głównie w wyniku wprowadzenia ustawowych wakacji kredytowych dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w polskiej walucie" - podał z kolei mBank.

Oświadczenia potwierdza także agencja Fitch. Przyznaje, że jednym z powodów zmian na wskaźniki banków jest właśnie wpływ wakacji kredytowych. W opinii agencji, dotychczas rentowne modele biznesowe banków znajdują pod presją w związku poziomem ingerencji państwa oraz nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Mike
rok temu
Jak banki staną się niewypłacalne to zabiorą wam oszczędności. Tak jest na świecie i możecie się wtedy pluć i rzucać, ale nic nie naprawi waszej głupoty
Sodoma bin Lo...
rok temu
Czy tylko ja jestem osobą, która współczuje "instytucjom zaufania publicznego" jakimi są banki...?
Dobry dzień
rok temu
Uważajcie z tymi wakacjami ponieważ po wakacjach banki będą chciały odzyskać te pieniądze i to jest zrozumiałe, ale klient poczuje się znów oszukany.
Baca
rok temu
A świstak siedzi i zawija w te sreberka Większego eldorado nie mają nigdzie w Europie No naprawdę zbiednieli Niech wprowadzą takie samo prawo jak w uni to dopiero będzie sprawiedliwie
yimsha
rok temu
Agencja fitch - byłem w paru agencjach, w każdej taki sam burdel.
...
Następna strona