Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|

Rząd spieszy się ze wsparciem kredytobiorców. Jest zapowiedź

31
Podziel się:

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca Rada Ministrów zajmie się nowym projektem tzw. wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi posiedzenia rządu zamieszczonej na stronie kancelarii premiera.

Rząd spieszy się ze wsparciem kredytobiorców. Jest zapowiedź
Minister finansów Andrzej Domański (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

29 lutego minister finansów Andrzej Domański poinformował w TVP Info, że na najbliższej Radzie Ministrów pojawi się projekt tzw. wakacji kredytowych z wariantem korzystniejszym dla kredytobiorców.

Wakacje kredytowe. Rząd przyspiesza prace

"Resort finansów kontynuuje prace nad projektem ustawy - obecnie kończymy analizy. Wkrótce przedstawiony zostanie projekt ustawy podczas posiedzenia Rady Ministrów. Naszą intencją jest zapewnienie rozwiązań, które chronią kredytobiorców, w sytuacji wciąż wysokich stóp procentowych" - przekazało Ministerstwo Finansów money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Rząd miał się zająć projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców na poprzednim posiedzeniu, 20 lutego. Dzień później minister Domański wyjaśnił na antenie radiowej Jedynki, że został poproszony o przedstawienie "dodatkowych informacji, dodatkowych scenariuszy".

Jak dodał, mowa o "potencjalnym uatrakcyjnieniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców". - Jeśli chodzi o same tzw. wakacje kredytowe, to trwa analiza scenariuszy - powiedział. Pytany, kiedy te analizy zostaną zaprezentowane Radzie Ministrów, odparł, że sądzi, iż "wkrótce wrócimy z projektem, bardzo szybko".

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł money.pl, chodzi o inflację. Jeśli w lutym lub marcu spadnie ona do 3,5 proc. - czyli w okolice celu inflacyjnego, ustalonego przez Narodowy Bank Polski - możliwe, że wakacji kredytowych w ogóle w tym roku nie będzie.

Jak wskazują prognozy, inflacja w pierwszych miesiącach bieżącego roku ma znacząco spadać. W styczniu wynosiła 3,9 proc. rok do roku i jest to najniższy poziom od kwietnia 2021 r. Do celu, zgodnie z zapowiedziami prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, może wrócić już marcu.

Wakacje kredytowe. Co zakłada projekt?

Resort finansów, który przygotował projekt, informował wcześniej, że kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, będą mogli z wakacji skorzystać dwukrotnie w drugim kwartale tego roku, a w kolejnych dwóch kwartałach będzie można zawiesić po jednej racie.

W projekcie znalazły się też zapisy, na mocy których obniży się wskaźnik raty do dochodu (z 50 do 40 proc.), uprawniający do skorzystania ze wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskaźnik ten oznacza stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy.

W ocenie skutków regulacji do projektu podano, że według szacunków przygotowanych na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego, maksymalny koszt roczny, przy założeniu, że z instrumentu skorzysta 100 proc. uprawnionych, to ok. 3,6 mld zł. Natomiast przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych, jak z poprzednich wakacji kredytowych, szacuje się koszt dla sektora bankowego na poziomie 2,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
no słucham
2 miesiące temu
a mi kto odda za straty wywołane podatkiem belki ?
edc
2 miesiące temu
dopoki te osly posly daja te pieniadze ze swoich
Tom
2 miesiące temu
Coś mi się wydaje, że ktoś wprowadza Tuska w błąd i bliżej mu do bankowców niż do ludzi !!!!! Banki już kwiczą i lobbują za tym aby wakacji nie było bo biedne mało jeszcze zarobiły!!!! Gdyby banki grały uczciwie , to nikt nie prosiłby się o wakacje kredytowe . Stopy % nawet jak spadną, to banki sobie odbiją różnicę na WIBOR i właśnie tym szanowny pan Domański powinien się zająć bo mamy najdroższe w UE koszty kredytów!!!!!!
irek
2 miesiące temu
wakacji kredytowych już nie powinno być wcale, stopy procentowe już spadły ze szczytów, a dodatkowo w ciągu tych 2 lat wakajek wynagrodzenia wszystkich wzrosły.
Emeryt
2 miesiące temu
Jeżeli ktoś podejmuje decyzję o zakupie mieszkania musi się liczyć że stopy procentowe są na różnych poziomach raz spadają drugi raz rosną w zależności od decyzji NBP , chociaż obecnie inflacja za pierwszy kwartał 2024 będzie oscylować w granicach 3,5-4% a stopy procentowe są prawie jak w 2023 roku gdzie inflacja wynosiła ponad 12% każde dopłaty do kredytów czy wakacje tylko psują rynek mieszkaniowy , ceny rocznie mieszkań drożeją po20% to te dopłaty nic nie znaczą kosztem wszystkich podatników bogacą się banki i deweloperzy nie kupujący własne M
...
Następna strona