Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Sądny dzień dla kredytobiorców. Ta decyzja może odmienić los milionów Polaków

12
Podziel się:

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu w środę odbędzie się rozprawa dotycząca kredytów hipotecznych w złotych z oprocentowaniem na podstawie wskaźnika WIBOR. Jest to pierwsza taka sprawa przed TSUE. Może ona mieć konsekwencje dla kredytobiorców ze zmiennym oprocentowaniem.

Stock Marek Bazak
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News,
N/z mezczyzna wyplaca pieniadze z bankomatu.
ZOFIA BAZAK
TSUE zdecyduje ws. kredytów hipotecznych w złotych z oprocentowaniem na podstawie wskaźnika WIBOR (East News, ZOFIA BAZAK)

Polski sąd zapytał, czy unijna dyrektywa w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich dopuszcza badanie umów dotyczących zmiennego oprocentowania ustalanego na podstawie wskaźnika WIBOR. A jeśli tak, to czy możliwe jest kontynuowanie umowy kredytowej bez zapisów dotyczących stawki zmiennej, w oparciu jedynie o marżę banku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska marka YES: Jak powstało złote imperium? Maria Kwiatkiewicz w Biznes Klasie

Jak powiedział PAP Piotr Sobolewski, dziennikarz portalu XYZ specjalizujący się w sektorze finansowym, ta sprawa przed TSUE może okazać się przełomowa dla polskich kredytobiorców.

W polskich sądach jest ok. 1700 spraw związanych ze wskaźnikiem WIBOR. Zapadają już wprawdzie pierwsze wyroki, ale brakuje prawomocnych wyroków na korzyść konsumenta - podkreślił.

W jego ocenie wyrok, który jest spodziewany w 2026 r., może mieć duże konsekwencje, zwłaszcza w razie pozytywnych odpowiedzi na pytania polskiego sądu.

- Gdyby TSUE dopuścił możliwość badania klauzul umownych pod kątem abuzywności, kancelarie reprezentujące kredytobiorców przedstawiłyby to jako swój sukces i zaczęłyby szerszą kampanie zachęcają do podważania umów w sądach - wyjaśnił Sobolewski.

Sąd Okręgowy w Częstochowie w swoim wniosku zapytał TSUE, czy kredyty hipoteczne w złotych, których raty ustalane są na podstawie wskaźnika WIBOR, można traktować jako "powodujące znaczącą nierównowagę" ze szkodą dla konsumenta.

Według sądu miałoby się dziać tak z uwagi na niewłaściwe poinformowanie konsumenta odnośnie do ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową, zwłaszcza gdy nie zostało jasno wytłumaczone, w jaki sposób obliczane jest zmienne oprocentowanie i "jakie wątpliwości są związane z jego nietransparentnością".

Polski sąd zapytał też, czy w tego typu sytuacjach dochodzi do nierównomiernego rozkładu ryzyka na strony umowy.

"Orzeczenia polskich sądów będą kluczowe"

Jeśli TSUE dojdzie do wniosku, że kredyty hipoteczne w złotych są nieuczciwe z uwagi na WIBOR, to polski sąd chce też wiedzieć, czy zawarta pomiędzy bankiem a konsumentem umowa może dalej funkcjonować bez stawki zmiennej. To oznaczałoby, że oprocentowanie kredytu WIBOR składałoby się jedynie ze stawki stałej, jaką stanowi marża banku.

Sobolewski uważa, że nadal kluczowe byłyby jednak orzeczenia polskich sądów, uwzględniające specyfikę poszczególnych umów. - Polskie banki uważają, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Sektor stoi na stanowisku, że WIBOR jako kluczowy wskaźnik referencyjny, regulowany przepisami, nie powinien być przedmiotem badania pod kątem abuzywności - zaznaczył.

Po rozprawie TSUE wyda wyrok w ciągu kilku miesięcy, możliwe jest, że nastąpi to dopiero w 2026 r. Przy czym TSUE nie rozstrzygnie sporu, wyrok w tej konkretnej sprawie wyda sąd krajowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Polak
2 tyg. temu
I znowu kolejna banda oszustów próbuje wyłudzić olbrzymie pieniądze od banków. A uczciwi klienci ponoszą koszty.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
DOŚĆ
2 tyg. temu
BANKI W POLSCE MAJĄ UKŁAD Z KAŻDĄ WŁADZĄ. Banki muszą się wystarczająco napaść. Tylko w Polsce taka lichwa przechodzi gładziutko bo ludzie potulni i nie wyjdą na ulice. MAMAY NAJDROŻSZE KREDYTY W EUROPIE!!!!!!! Zakatują ludzi procentami. Hipoteczne na własne potrzeby mieszkaniowe powinny mieć inne zasady niż reszta kredytów. Kiedy to zrozumieją!!! Przecież ludzie płacący horrendalne raty nie zatrzymają inflacji. To pretekst do dojenia ich przez banksterkę i państwo. to się nigdy nie zatrzyma. W tym kraju od lat rządzi układ władzy z banksterami. Kredyty hipoteczne na własne potrzeby mieszkaniowe powinny być zupełnie oddzielona od pozostałej reszty kredytów!!! To zupełnie inna kategoria. A w Polsce są droższe niż kredyty komercyjne na zachodzie. Ludzie skandal w tym kraju się odbywa. Lichwa jakiej świat nie zna. Ludzie biorący sprawy w swoje ręce zadłużający się na całe życie żeby gdzieś mieszkać bo nie dostali po tatusiu czy dziadziusiu wyręczający Państwo w temacie mieszkaniowym są traktowani przez banksterów i państwo jak niewolnicy. Nimi chcą redukować inflację. Nie tędy droga. Walka z inflacją, to zastopowanie nowej kasy na rynku, czyli nowych kredytów i tylko nowych! Kredytobiorcy starzy nie zwiększają inflacji, gdyż swoje kredyty dawno wydali, a większe raty obecnie tylko ich zubożają. Stopy% muszą dotyczyć tylko nowych kredytów, aby były drogie i trudno dostępne. Trzeba zrobić natychmiast, aby stopy% dotyczyły nowych kredytów. A i wszystkim tym, którzy bronią banksterów i piszą, że trzeba było nie brać przypominam, że mieszkać każdy gdzieś musi i nikt nie bierze kredytu bo lubi. Po prostu musiał bo nie dostał w spadku lub prezencie na komunię. Tak piszą zazwyczaj ci którym cieplutko i nigdy nie stanęli z prawdziwym ch... życiem sam na sam.
Anonimaas
2 tyg. temu
Ryzyko banku jest takie, że jak klientowi rosnie rata to bank więcej zarabia...wysoki wibor przeklada sie na rekordowe zyski dla bankow....czyli im konsument ma trudniej, bank ma lepiej...doprawdy, bardzo to sprawiedliwe, prawda bankierzy?
pablog
2 tyg. temu
WIBOR to wymysł na większe wydymanie kredytobiorców, czas z tym skończyć, albo żeby można było brać kredyt np. w Niemczech w ich banku, tam znacznie taniej, czas skończyć z banksterką