Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Wakacje kredytowe z wieloma poprawkami. Jedna ucieszy zadłużonych

12
Podziel się:

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kilkadziesiąt poprawek do ustawy, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyty hipoteczne w polskiej walucie.

Wakacje kredytowe z wieloma poprawkami. Jedna ucieszy zadłużonych
Wakacje kredytowe jednak dla wszystkich. Senat chce, aby skorzystały z nich także osoby, które wzięły kredyt przed 2017 rokiem (Unsplash)

Wszystkie poprawki miały charakter doprecyzowujący. Dookreślono m.in. kwestię osób, które będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych, wprowadzając zmianę, mówiącą o tym, że wakacje dotyczą wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017.

Poprawki, które uzyskały pozytywną rekomendację senatorów, zostały wcześniej uzgodnione z przedstawicielami resortu finansów.

Sejm w na początku czerwca uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

Według opinii Narodowego Banku Polskiego, do projektu ustawy, koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Pomoc dla kredytobiorców? "Trzeba ją dobrze adresować"

Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z projektem banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Do ustawy zostały ponadto wprowadzone zapisy, mające na celu wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe i na nawozy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
aaasaa
2 miesiące temu
Pajace pojadą na wakacje kredytowe które muszą spłacić jak hipotekę przyjadą a stopa tak wzrośnie że będą jeść papier toaletowy
Rafał
2 miesiące temu
A co z ludźmi którzy wzięli kredyt gotówkowy i kupili mieszkanie,czy oni nie otrzymają pomocy?
Halo
2 miesiące temu
A czy jeśli się skorzysta z wakacji kredytowych, to czy nie będzie tak, że z automatu banki podwyższą marżę? Wtedy to by już nie było takie opłacalne...
Gość
2 miesiące temu
Przede wszystkim ukrócić bankowe złodziejstwo!! Umowa kredytu podpisana w danym dniu obowiązuje według stawek stop procentowych z danego dnia przez cały okres trwania , a nie zmieniają sobie według swojego uznania jak tylko coś pójdzie w górę!!! Po drugie wywalić na zbitu pysk Gapińskiego i jego świtę, rozwiazac GPW Benchmark oraz zlikwidować WIBOR !! Dało się z LIBOR da się z WIBOR i nie patrzeć na płacz banksterow !!!
Wert
2 miesiące temu
A kiedy dudu podpisze tę ustawę?