Notowania

Wyniki Banku Millennium przebiły najśmielsze prognozy

Inwestorzy mogą być zadowoleni, bo cena akcji banku poszło mocno do góry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/Reporter)

Zyski kwartalne Banku Millennium okazały się o 20 proc. wyższe od średniej prognoz analityków. Tym samym bank pobił wynik z poprzedniego kwartału i sprzed roku. Zadowoleni mogą być giełdowi gracze, którzy na akcjach Millennium w ciągu chwili mogli zarobić nawet 10 proc.

Bank Millennium zarobił "na czysto" w pierwszym kwartale tego roku 140,5 mln zł. To o ponad 3 mln zł więcej niż rok wcześniej i o 9 mln zł więcej niż w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku.

Wyniki banku pozytywnie zaskoczyły inwestorów, którzy spodziewali się raczej pogorszenia statystyk. Oczekiwali, że zysk będzie na poziomie niecałych 117 mln zł. Rezultat jest lepszy od najśmielszych typów. Oczekiwania dziewięciu biur maklerskich ankietowanych przez PAP wahały się od 94 mln zł do 127 mln zł.

Reakcja giełdy na te dobre dane była błyskawiczna. Momentalnie cena jednej akcji banku skoczyła z niecałych 6,5 do 7 zł. W najlepszym momencie chodziły nawet po 7,13 zł, co oznaczało zysk dla inwestorów w porównaniu z poniedziałkiem na poziomie ponad 10 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji Banku Millennium

Wynik byłby nawet lepszy, gdyby nie wyższe opłaty regulacyjne - podkreśla bank w komunikacie. Mowa o rocznej opłacie w wysokości 44 mln zł na fundusz przymusowej restrukturyzacji i wyższe o 15 mln zł obciążenie z tytułu nowego podatku bankowego. W pierwszym kwartale ubiegłego roku pobierany był jedynie za dwa miesiące.

Na zyski złożyły się wyższe przychody Millennium z odsetek i prowizji. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 393,49 mln zł wobec 351,14 mln zł rok wcześniej. Z prowizji bank otrzymał kolejne 166,12 mln zł wobec 134,35 mln zł przed rokiem. Głównym motorem tego wzrostu były prowizje związane z produktami ubezpieczeniowymi i inwestycyjnymi, które wróciły do wysokich poziomów z 2015 roku.

Na koniec marca łączna wartość aktywów banku wyniosła 68,31 mld zł. Na to składają się głównie udzielone kredyty, których netto Millennium ma na kwotę 46,99 mld zł.

Przyspieszyła sprzedaż nowych kredytów hipotecznych. Bank udzielił ich od stycznia do marca w kwocie 427 mln zł. To o 86 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2016. Pod względem spłaty status "zagrożonych kredytów hipotecznych" ma 2,55 proc. zobowiązań. Z kolei kredytów przeterminowanych o ponad 90 dni jest 1,18 proc.

Łącznie klienci Banku Millennium trzymają w nim 64 mld 126 mln zł. To kwota o 9,1 proc. wyższa niż przed rokiem. Przyrost w zakresie depozytów to 8,4 proc. O 15 proc. zwiększyła się za to wartość pieniędzy ulokowanych w produktach inwestycyjnych. Z usług banku korzysta ponad 1,5 mln klientów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło ich około 136 tys.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na giełdzie w Warszawie. Obecnie zatrudnia około 5 850 etatowych pracowników. Strategicznym akcjonariuszem Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

Tagi: bank millennium, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2017

danaUwaga na bank Milenium.włożyłam na lokatę 5000zł ,na 1.5 roku zarobiłam 3zł,to teraz wiem skąd ten wzrost

25-04-2017

jajokurNapiszcie ile ten portugalski bank wyprowadził z Polski

25-04-2017

FFFA pozew zbiorowy kilku tysięcy oszukanych klientów Banku Millennium toczy się wolno, ale się dotoczy gdzie trzeba. Się skończy okradanie klientów.

Rozwiń komentarze (18)