Notowania

watykan
22.05.2015 20:26

Banki Watykanu. Papież nie zgodził się na spółkę inwestycyjną

Papież Franciszek nie zgodził się na utworzenie przez watykański bank IOR spółki inwestycyjnej z siedzibą w Luksemburgu - podał w piątek portal internetowy Vatican Insider.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Filippo Monteforte)

Papież nie chce do raju? Na razie tego podatkowego. Franciszek nie wydał zgody na utworzenie przez watykański bank IOR spółki inwestycyjnej z siedzibą w Luksemburgu - podał w piątek portal internetowy Vatican Insider. Świeckie kierownictwo banku chciało, by spółka zarządzała częścią jego depozytów.

Z inicjatywą takiej spółki wystąpił, jak twierdzi portal włoskiego dziennika "La Stampa", prezes banku IOR Jean-Baptiste de Franssu. Zaaprobowała ten pomysł także rada nadzorcza tej instytucji. Jednak potem inicjatywy tej nie poparła komisja kardynałów nadzorujących watykański bank. Następnie sprawa trafiła na biurko papieża, który pomysł ten odrzucił.

Informując o tym włoski portal przypomina, że od początku swego pontyfikatu Franciszek sprzeciwiał się temu, by bank zza Spiżowej Bramy, noszący nazwę Instytut Dzieł Religijnych, działał tak, jak bank komercyjny. Przeprowadzona przez papieża reforma IOR miała dlatego na celu położenie nacisku na jego wyjątkowość i realizację misji, dla której został powołany. Papież nie wykluczał nawet swego czasu możliwości likwidacji tego banku, w przeszłości wstrząsanego skandalami związanymi z praniem pieniędzy i innymi nielegalnymi operacjami, dokonywanymi za jego pośrednictwem.

Zgodnie z intencjami prezesa spółka w Luksemburgu miałaby służyć zarządzaniu częścią depozytów złożonych w IOR. Jednak, jak stwierdza Vatican Insider, brak zgody na takie rozwiązanie jest potwierdzeniem stanowiska Stolicy Apostolskiej, która nie chce, aby do IOR wprowadzono niektóre znane z banków komercyjnych instrumenty finansowe. Ocenia się, że fundusz inwestycyjny w Luksemburgu utrudniłby stosowanie nowego mechanizmu kontroli wszystkich operacji finansowych w Watykanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Franciszek: Katolicy nie muszą być jak króliki _ - Ja myślę, że liczba trojga dzieci w rodzinie jest tą, o której mówią eksperci twierdząc, że jest ważna dla utrzymania populacji - _powiedział papież.
Papież pisze do Noblistów. Wspomina... W przesłaniu, Franciszek wyraża wdzięczność noblistom za ich wysiłki na rzecz pokoju i braterstwa narodów oraz za poszukiwanie rozwiązania dla aktualnych konfliktów.
Papież do Polaków: Miejcie odwagę _ - Pobożność jest synonimem autentycznego ducha religijnego - _powiedział papież.
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz