Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwo banku z Wołomina. Inne banki złożą się na pomoc klientom

0
Podziel się:

Pieniądze posłużą wypłacie środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w bankrutującym banku.

Bankructwo banku z Wołomina. Inne banki złożą się na pomoc klientom
(PKO BP)

PKO Bank Polski musi wpłacić do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dodatkowe 350 mln zł. Pieniądze posłużą wypłacie środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w bankrutującym Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. mBank na ten sam cel będzie musiał przeznaczyć około 146 mln zł, Getin Noble Bank - 120 mln zł, a ING Bank Śląski - 165 mln zł, a Bank Handlowy - 66 mln zł. Z szacunków ING wynika, że 10 dużych banków dołoży do BFG ponad 1,3 mld zł.

Aktualizacja 25.11.2015, 9.44

Podana kwota nie jest ostateczna. PKO BP o szczegółach rzeczywistej wpłaty oraz jej wpływie na zysk banku poinformuje w specjalnym raporcie. Wpłata będzie miała bezpośredni wpływ na zysk netto banku za czwarty kwartał tego roku i będzie stanowić koszt uzyskania przychodu.

Zarząd PKO BP w poniedziałek otrzymał od BFG informację, że będzie musiał wnieść do funduszu obowiązkową wpłatę, której wartość szacowana jest na około 37 proc. funduszy ochrony środków gwarantowanych utworzonego na 2015 rok. Daje to mniej więcej kwotę właśnie 350 mln zł.

Z kolei mBank szacuje, że obowiązkowa wpłata przeznaczona na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie wyniesie w jego przypadku około 146 mln zł. Wpłata będzie miała wpływ na zysk netto banku za IV kw. 2015 r i będzie stanowić koszt uzyskania przychodu.

"Według szacunków BFG kwota wpłaty będzie wynosić ok. 37 proc. funduszy ochrony środków gwarantowanych utworzonych na 2015 rok" - czytamy w komunikacie.

Getin Noble Bank szacuje, że obowiązkowa wpłata wyniesie w jego przypadku ok. 120 mln zł, ING Bank Śląski przeznaczy na ten cel ok. 165 mln zł. Wpłata będzie miała wpływ na zysk netto banku za IV kwartał i będzie stanowić koszt uzyskania przychodu.

Bank BPH szacuje, że obowiązkowa wpłata do BFG przeznaczona na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie wyniesie w jego przypadku ok. 24 mln zł. Wyniki podały też inne banki. Bank Millennium uważa, że w jego wypadku wpłata wyniesie ok. 106 mln zł, Bank Pekao podał, że będzie musiał uiścić ok. 243 mln zł, Bank Ochrony Środowiska ok. 29 mln zł, Raiffeisen Bank Polska ok. 74 mln zł, a Bank BGŻ BNP Paribas 93 mln zł.

W poniedziałek Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o zawieszeniu działalności Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SBRzR) oraz postanowiła wystąpić do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku spółdzielczego.

Komisja złożyła 23 marca zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Postępowanie karne w sprawie SBRzR jest prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)