Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
EBC: greckie banki nie potrzebują dalszej rekapitalizacji

EBC: greckie banki nie potrzebują dalszej rekapitalizacji

Fot. Polaris/East News

Nie ma powodu, by wierzyć, że greckie banki będą wymagały dalszej rekapitalizacji, po tym jak otrzymały ostatnią transzę 14,4 mld euro - powiedziała w sobotę szefowa rady wspólnego nadzoru Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Daniele Nouy.

- Plany kapitałowe zostały wypełnione, w związku z tym nie ma dalszej potrzeby na dalsze zapotrzebowanie kapitałowe - tłumaczyła Nouy greckiej gazecie "Agora".

Podkreśliła jednocześnie, że w tym roku greckie banki nie będą poddawane stress testom, ponieważ już w zeszłym roku przeszły przez bardzo "rygorystyczny" proces kontrolny. EBC przeprowadził w październiku kontrole jakości aktywów i stress testy czterech największych banków w Grecji.

Nouy wezwała jednak instytucje do wykorzystania "wszystkich możliwych narzędzi" do poradzenia sobie z problemem złych kredytów i do rozważenia nawet możliwości ich sprzedaży. - Wszystkie możliwości powinny być rozważone, ponieważ mamy szeroki zakres sytuacji - dodała.

W sierpniu ubiegłego roku Grecja i jej wierzyciele, czyli Europejski Bank Centralny, strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, uzgodnili warunki, na jakich udzielony zostanie trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro. Reformy emerytalne, kolejne oszczędności budżetowe i prywatyzacja państwowych firm to najważniejsze wymogi kredytodawców.

banki, ebc, grecja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Bolarix
83.28.133.* 2016-02-14 13:27
Czy pożyczki można nazywać pomocą? Ja uważam że to tak jakby tonącemu na ratunek podawać worek z kamieniami.
martula12
85.50.56.* 2016-02-14 12:40
dobrze cos w koncu uslyszec dobrego. nie wyobrazam sobie zycia bez grecjii od 6 lat grecja jest moim domem i dobrze mi tam gdzie jestem.
Brzoz
83.23.197.* 2016-02-14 12:32
Niemcy za pieniądze narodu wsadzili masę w Grecje, która z kolei zapłaciła bieżące zaległości w większości dla właścicieli wielkiego biznesu niemieckiego i teraz w razie problemów Grecji kopną ją w d. bo kółko wzajemnej adoracji jest już szczęśliwe kosztem ogółu.
Zobacz więcej komentarzy (8)