Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes UOKiK po raz czwarty przedstawił istotny pogląd ws. frankowiczów

6
Podziel się:
Marek Niechciał, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Marek Niechciał, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Wlodzimierz Wasyluk)
bFfOqcgR

- Prezes UOKiK po raz czwarty przedstawił sądowi istotny pogląd w sprawie; dotyczy on sporu frankowiczów z Euro Bankiem - podał Urząd w czwartkowym komunikacie. UOKiK zgodził się z konsumentami, że klauzule dot. zasad określania kursu wymiany walut są nieprecyzyjne, a więc niedozwolone.

"Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czwarty raz przedstawił sądowi istotny pogląd. Wniosek w tej sprawie złożyli konsumenci, którzy zaciągnęli w Euro Banku kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Kielcach od marca 2016 roku. Konsumenci domagają się unieważnienia wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego wydanego przez bank. Powołują się na to, że klauzule dotyczące zasad określania kursu wymiany walut, są nieprecyzyjne, a więc niedozwolone. Zgodnie z kwestionowanymi klauzulami, Euro Bank określa kursy kupna i sprzedaży walut w tabeli, do której odsyła konsumenta" - głosi komunikat Urzędu.

"Zgadzamy się ze stanowiskiem konsumentów. Postanowienia są niejednoznaczne i nie precyzują przesłanek, w oparciu o które bank ustala wysokość kursów walut. W efekcie konsument nie może zweryfikować, na jakiej podstawie bank wycenia wartość franka szwajcarskiego" - wskazał, cytowany w komunikacie, Marek Niechciał, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Zdaniem Urzędu, Euro Bank nie powinien dowolnie kształtować kursów wymiany walut. Powinno się to odbywać w oparciu o jasne i przejrzyste kryteria tym bardziej, że umowy o kredyt hipoteczny są zawierane nawet na kilkadziesiąt lat" - podkreślono w komunikacie.

bFfOqcgT

Możliwość wydawania istotnych poglądu w sprawie dała Urzędowi nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie w kwietniu tego roku. Istotny pogląd w sprawie to stanowisko, w którym Urząd może dzielić się z sądem swoją wiedzą i wspierać w rozwiązaniu sporu. Nie jest on dla sądu wiążący.

Poprzednie trzy istotne poglądy w sprawie UOKiK wyraził w związku z procesami frankowiczów z mBankiem.

bFfOqchu
gospodarka
prawo
banki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Marek
5 lata temu
Sprawdź ile tracisz na kredycie indeksowanym/denominowanym we franku szwajcarskim: http://widzialygaly.pl
AnnaT
5 lata temu
sens Prawa i Sprawiedliwości w tym kraju rozumieją chyba wszyscy - UOKiK , rzecznik konsumentów, sądy..... tylko nie "prawo i sprawiedliwość" z kaczyńskim na czele.
Edek
5 lata temu
Ta lichfa musi się skończyć ! Panie prezydencie oczekujemy pomocy i wywjazania się z obietnicy wyborczej !
bFfOqchv
elica
5 lata temu
I bardzo dobrze!!! Brawo UOKiK! Niech te "instytucje zaufania publicznego" wiedzą, że ich uprawiane z lubością bezprawie nie będzie wieczne!
Lukasssek
5 lata temu
Czwarty pogląd i czwarty raz pokazuje, że umowy "frankowiczów" to oszustwo. Dlaczego Państwo nie reaguje?