Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
10.08.2015 08:45

PKO BP pokazał wyniki i chwali się ekspansją zagraniczną

Do ważnych wydarzeń można zaliczyć również otwarcie banku hipotecznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKO BP)

Największy bank działający na polskim rynku zarobił w drugim kwartale 702,88 mln złotych. To o 18 procent mniej w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. PKO BP podkreśla, że taki poziom zysku udało się wypracować mimo niskich stóp procentowych. Zwraca również uwagę na działania zmierzające do otwarcia pierwszego oddziału PKO BP za granicą, a także finalizację przejęcia Nordea Bank Polska.

Aktualizacja, godz. 13.40

Wynik PKO BP jest lepszy od prognoz rynku, który spodziewał się wyniku na poziomie 645 mln złotych. Bank zaliczył mocny spadek na zysku z tytułu odsetek, który wyniósł 1 683,36 mln złotych. W drugim kwartale poprzedniego roku wynik ten wyniósł 1 939,03 mln złotych. Powodem tego spadku są niskie stopy procentowe.

"Wyniki finansowe banków w 2015 roku pozostawały pod wpływem rekordowo niskich podstawowych stóp procentowych, istotnych zmian w otoczeniu regulacyjnym i prawnym, a także poprawiającej się koniunktury gospodarczej" - czytamy raporcie finansowym spółki.

Bank zwraca również uwagę na kontynuowane ożywienie gospodarki krajowej, mimo osłabienia koniunktury w strefie euro oraz niesprzyjającej sytuacji geopolitycznej. Na polską gospodarkę pozytywny wpływ miał silny wzrost popytu krajowego wspierany poprawiającą się sytuacją na rynku pracy przy powolnej normalizacji inflacji.

Wśród ważnych wydarzeń minionego okresu bank wymienia fuzję z przejętym Nordea Bank Polska zapoczątkowana w czerwcu 2013 roku. Połączenie operacyjne banków nastąpiło w kwietniu tego roku.

PKO Bank Hipoteczny i nowy oddział za granicą

PKO BP uruchomił również PKO Bank Hipoteczny, dzięki któremu będzie mógł bardziej skutecznie prowadzić działalność w segmencie kredytów hipotecznych. Zwrócono również uwagę na uruchomienie systemu BLIK, pozwalającego na dokonywanie bezgotówkowych transakcji przy użyciu telefonu komórkowego. Umożliwia on także wypłatę gotówki z bankomatu bez użycia karty.

Bank chwali się również ekspansją na rynki zagraniczne, której efektem będzie otwarcie pierwszej placówki korporacyjnej w Niemczech. Oddział pod nazwą PKO Bank Polski Niederlassung będzie funkcjonował we Frankfurcie nad Menem, a rozpoczęcie jego działalności planowane jest na przełom 2015 i 2016 roku.

Wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł 757,38 mln złotych. To nieznacznie mniej niż rok wcześniej, kiedy osiągnął on wartość 783,61 mln złotych.

- Będziemy starali się, aby nasze wyniki były jak najlepsze - jeden driver to stabilizacja wyników prowizyjnych, drugi to wzrost wyniku odsetkowego przy dalszej kontroli kosztów. Spodziewamy się także dalszego postępu jeśli chodzi o koszty ryzyka. To powinno spowodować, że wynik II półrocza będzie lepszy od wyników I półrocza - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, podczas konferencji prasowej.

- W trzecim kwartale chcemy, aby wynik był lepszy niż drugi, a czwarty lepszy od trzeciego. Patrząc na sytuację na rynku, chcemy kolejny rok być najbardziej dochodową grupą na rynku bankowym. Chcielibyśmy w kolejnych kwartałach tak pracować, by na koniec 2015 roku powiedzieć, że PKO BP ma najlepszy wynik w sektorze - dodał.

Tagi: finanse, bankowość, pko, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz