Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła je na dotychczasowym poziomie, ale na następnym posiedzeniu możliwe jest...

Obraz
Źródło zdjęć: © Adam Guz/Reporter

Aktualizacja, godz. 16.50

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi szacunkami. Jednocześnie RPP podtrzymała w swoim komunikacie, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli wzrost PKB spowolni.

Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc.

W wydanym komunikacie Rada wskazała też na przyczyny niskiej inflacji. Wskazała, że _ wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany _, _ a także w ostatnim miesiącu nadal silnie obniżały się ceny ropy naftowe _j.

Do cięcia stóp NBP, ich zdaniem, ma dojść jednak jeszcze w tym kwartale. Uważa tak 14 z 23 ekspertów. 10 z nich z kolei spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na to w marcu. I te oczekiwania potwierdza sama RPP w wydanym komunikacie. Czytamy w nim:

_ Rada podkreśla, że w otoczeniu polskiej gospodarki utrzymuje się niepewność co do przyszłej koniunktury. Jeśli wydłuży się oczekiwany okres deflacji i tym samym wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie, a napływające dane będą potwierdzały spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej oraz utrzyma się niski wzrost w otoczeniu polskiej gospodarki, to Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej. _

W uzasadnieniu dzisiejszej decyzji czytamy: _ W listopadzie dynamika cen konsumpcyjnych pozostała ujemna i była niższa od oczekiwań, kształtując się na poziomie -0,6 proc. r/r. Towarzyszyło temu obniżenie wskaźników inflacji bazowej, co potwierdza - według RPP - brak presji popytowej w gospodarce. _

_ _ Wraz z umiarkowanym tempem wzrostu gospodarczego na świecie sprzyjało to utrzymywaniu się bardzo niskiej inflacji w wielu krajach oraz przyczyniło do wystąpienia deflacji w strefie euro _ - głosi komunikat. _

Z kolei _ główne banki centralne nadal prowadzą ekspansywną politykę pieniężną, utrzymując stopy procentowe na historycznie niskich poziomach _.

Natomiast w Polsce _ dane z rynku pracy wskazują na dalszy wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach, co przyczynia się do kontynuacji spadku bezrobocia po uwzględnieniu czynników sezonowych _. _ Jednocześnie utrzymująca się umiarkowana dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wskazuje, że presja płacowa pozostaje ograniczona _ - głosi komunikat.

Odpowiadając na pytania na konferencji prasowej Belka przyznał, że _ przedłużająca się deflacja może być ważnym czynnikiem, że Rada przystąpi do działań _. Zaznaczył jednocześnie, że RPP _ realizuje cel inflacyjny w sposób elastyczny _.

_ Nie wykluczamy dalszego dostosowania polityki pieniężnej _ - powiedział. _ Dostosowanie to jest w dalszym ciągu możliwe, ale nie ma powodów, by się z tym śpieszyć _ - dodał.

Członek Rady Jan Winiecki dodał, że nikt, ani RPP, ani np. Europejski Bank Centralny nie ma klucza do sezamu, którego otwarcie pozwoliłoby na powrót do celu inflacyjnego._ _

Ekonomiści stawiają na podwyżki_ _

Większość ekonomistów zapytanych na początku roku przez Money.pl spodziewa się jednak, że RPP w 2015 roku zdecyduje się na cięcie stóp procentowych. Większość wskazuje, że będzie to jedna obniżka o 0,25 punktu procentowego. Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku idzie o krok dalej, prognozując dwa cięcia do poziomu 1,5 procent.

##Prognoza głównej stopy procentowej na koniec 2015 roku (proc.)
Ekonomista Instytucja Stopa ref. XII.2015
Grzegorz Ogonek ING 2
Paweł Radwański BGŻ 2
Marta Zagajewska Raiffeisen Bank 1,75
Łukasz Tarnawa BOŚ Bank 1,75
Maciej Reluga BZ WBK 1,75
Arkadiusz Krześniak Deutsche Bank 1,75
Ernest Pytlarczyk Mbank 1,5

Źródło: Money.pl na podstawie szacunków zebranych wśród ekonomistów.

- _ RPP może obniżyć stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego, prawdopodobnie nie wcześniej niż w marcu, jeśli dane o aktywności gospodarczej na początku 2015 roku okażą się słabsze od oczekiwań _ - mówi Arkadiusz Krześniak.

Ekonomista wskazuje, że w tym samym czasie amerykański bank centralny zapewne zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. - _ Polska gospodarka, podobnie jak inne kraje regionu (Czechy, Węgry) powinna być mało wrażliwa na podniesienie stóp przez Fed w połowie przyszłego roku, choć niewątpliwie wzrośnie zmienność cen aktywów na rynkach wschodzących, włączając w to silniejsze zmiany kursów walutowych _ - tłumaczy ekonomista.

Obniżka stóp procentowych to byłaby dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych w polskiej walucie. Powinna sprzyjać spadkowi wysokości płaconych przez nich rat. Skala nie będzie jednak znacząca.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Wybrane dla Ciebie
Historyczny rekord. Światowe giełdy tracą, ale ten europejski rynek idzie pod prąd
Historyczny rekord. Światowe giełdy tracą, ale ten europejski rynek idzie pod prąd
Śledztwo ws. Zondacrypto. Finansowych afer z polityką w tle kilka już w Polsce było
Śledztwo ws. Zondacrypto. Finansowych afer z polityką w tle kilka już w Polsce było
Morawiecki zapowiada Polski Ład 2.0. "Jak tylko wygramy wybory"
Morawiecki zapowiada Polski Ład 2.0. "Jak tylko wygramy wybory"
Afera Zondacrypto. Narasta spór rządu z prezydentem
Afera Zondacrypto. Narasta spór rządu z prezydentem
Zygmunt Solorz spotkał się z Donaldem Trumpem. Są kulisy
Zygmunt Solorz spotkał się z Donaldem Trumpem. Są kulisy
Atak na tankowiec w cieśninie Ormuz. Iran zamyka szlak
Atak na tankowiec w cieśninie Ormuz. Iran zamyka szlak
USA dają czas serbskiemu gigantowi. Gazprom musi odejść
USA dają czas serbskiemu gigantowi. Gazprom musi odejść
Infrastruktura naftowa na celowniku. Ukraina: Rosja traci na tym 100 mln dol. dziennie
Infrastruktura naftowa na celowniku. Ukraina: Rosja traci na tym 100 mln dol. dziennie
Azja wraca do węgla. Blokada Ormuzu juz wywołała kryzys
Azja wraca do węgla. Blokada Ormuzu juz wywołała kryzys
Zondacrypto bez dostępu do potężnych pieniędzy. Polacy ucierpieli na "handlu wiatrem" [OPINIA]
Zondacrypto bez dostępu do potężnych pieniędzy. Polacy ucierpieli na "handlu wiatrem" [OPINIA]
Nowe fakty ws. Zondy. Nie pokazali kluczowego dokumentu
Nowe fakty ws. Zondy. Nie pokazali kluczowego dokumentu
Atak dronów na rosyjski port nad Bałtykiem. Rosjanie nie pozostali dłużni
Atak dronów na rosyjski port nad Bałtykiem. Rosjanie nie pozostali dłużni