Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła je na dotychczasowym poziomie, ale na następnym posiedzeniu możliwe jest...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/Reporter)

Aktualizacja, godz. 16.50

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi szacunkami. Jednocześnie RPP podtrzymała w swoim komunikacie, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli wzrost PKB spowolni.

Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc.

W wydanym komunikacie Rada wskazała też na przyczyny niskiej inflacji. Wskazała, że _ wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany _, _ a także w ostatnim miesiącu nadal silnie obniżały się ceny ropy naftowe _j.

Do cięcia stóp NBP, ich zdaniem, ma dojść jednak jeszcze w tym kwartale. Uważa tak 14 z 23 ekspertów. 10 z nich z kolei spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na to w marcu. I te oczekiwania potwierdza sama RPP w wydanym komunikacie. Czytamy w nim:

_ Rada podkreśla, że w otoczeniu polskiej gospodarki utrzymuje się niepewność co do przyszłej koniunktury. Jeśli wydłuży się oczekiwany okres deflacji i tym samym wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie, a napływające dane będą potwierdzały spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej oraz utrzyma się niski wzrost w otoczeniu polskiej gospodarki, to Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej. _

W uzasadnieniu dzisiejszej decyzji czytamy: _ W listopadzie dynamika cen konsumpcyjnych pozostała ujemna i była niższa od oczekiwań, kształtując się na poziomie -0,6 proc. r/r. Towarzyszyło temu obniżenie wskaźników inflacji bazowej, co potwierdza - według RPP - brak presji popytowej w gospodarce. _

_ _ Wraz z umiarkowanym tempem wzrostu gospodarczego na świecie sprzyjało to utrzymywaniu się bardzo niskiej inflacji w wielu krajach oraz przyczyniło do wystąpienia deflacji w strefie euro _ - głosi komunikat. _

Z kolei _ główne banki centralne nadal prowadzą ekspansywną politykę pieniężną, utrzymując stopy procentowe na historycznie niskich poziomach _.

Natomiast w Polsce _ dane z rynku pracy wskazują na dalszy wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach, co przyczynia się do kontynuacji spadku bezrobocia po uwzględnieniu czynników sezonowych _. _ Jednocześnie utrzymująca się umiarkowana dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wskazuje, że presja płacowa pozostaje ograniczona _ - głosi komunikat.

Odpowiadając na pytania na konferencji prasowej Belka przyznał, że _ przedłużająca się deflacja może być ważnym czynnikiem, że Rada przystąpi do działań _. Zaznaczył jednocześnie, że RPP _ realizuje cel inflacyjny w sposób elastyczny _.

_ Nie wykluczamy dalszego dostosowania polityki pieniężnej _ - powiedział. _ Dostosowanie to jest w dalszym ciągu możliwe, ale nie ma powodów, by się z tym śpieszyć _ - dodał.

Członek Rady Jan Winiecki dodał, że nikt, ani RPP, ani np. Europejski Bank Centralny nie ma klucza do sezamu, którego otwarcie pozwoliłoby na powrót do celu inflacyjnego._ _

Ekonomiści stawiają na podwyżki_ _

Większość ekonomistów zapytanych na początku roku przez Money.pl spodziewa się jednak, że RPP w 2015 roku zdecyduje się na cięcie stóp procentowych. Większość wskazuje, że będzie to jedna obniżka o 0,25 punktu procentowego. Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku idzie o krok dalej, prognozując dwa cięcia do poziomu 1,5 procent.

##Prognoza głównej stopy procentowej na koniec 2015 roku (proc.)
Ekonomista Instytucja Stopa ref. XII.2015
Grzegorz Ogonek ING 2
Paweł Radwański BGŻ 2
Marta Zagajewska Raiffeisen Bank 1,75
Łukasz Tarnawa BOŚ Bank 1,75
Maciej Reluga BZ WBK 1,75
Arkadiusz Krześniak Deutsche Bank 1,75
Ernest Pytlarczyk Mbank 1,5

Źródło: Money.pl na podstawie szacunków zebranych wśród ekonomistów.

- _ RPP może obniżyć stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego, prawdopodobnie nie wcześniej niż w marcu, jeśli dane o aktywności gospodarczej na początku 2015 roku okażą się słabsze od oczekiwań _ - mówi Arkadiusz Krześniak.

Ekonomista wskazuje, że w tym samym czasie amerykański bank centralny zapewne zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. - _ Polska gospodarka, podobnie jak inne kraje regionu (Czechy, Węgry) powinna być mało wrażliwa na podniesienie stóp przez Fed w połowie przyszłego roku, choć niewątpliwie wzrośnie zmienność cen aktywów na rynkach wschodzących, włączając w to silniejsze zmiany kursów walutowych _ - tłumaczy ekonomista.

Obniżka stóp procentowych to byłaby dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych w polskiej walucie. Powinna sprzyjać spadkowi wysokości płaconych przez nich rat. Skala nie będzie jednak znacząca.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: stopy procentowe w polsce, stopy procentowe, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz