Notowania

świat
29.10.2014 19:39

Umowa o wymianie danych bankowych podpisana przez 51 państw

Umowa zobowiązuje państwa sygnatariuszy do informowania się nawzajem, od jesieni 2017 roku, o zagranicznych kontach bankowych osób prywatnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporters/REPORTER)

Pięćdziesiąt jeden państw - w tym wszystkie kraje Unii Europejskiej - podpisało dziś w Berlinie umowę o wymianie danych dotyczących kont bankowych. Kolejne kraje mają dołączyć do tej umowy wkrótce. Wymiana danych ma usprawnić walkę z tzw. oazami podatkowymi.
Umowa zobowiązuje państwa sygnatariuszy do informowania się nawzajem, od jesieni 2017 roku, o zagranicznych kontach bankowych osób prywatnych. Ta automatyczna wymiana informacji ma ułatwić służbom podatkowym kontrolowanie przepływów finansowych za granicę, co usprawni walkę z uchylaniem się od podatków. Niektóre kraje mają to rozpocząć nieco później.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble podkreślił, że skończyła się tajemnica bankowa w dotychczasowej formie. Mówił o _ sprawiedliwości podatkowej _ i wyrażał przekonanie, że uchylanie się od podatków przestanie się już opłacać.

Agencja dpa zwraca uwagę, że w sumie wymianę danych bankowych popiera już prawie 100 krajów. Do umowy przystąpiły już tak ważne centra finansowe jak Szwajcaria, Liechtenstein i Singapur. Natomiast Stany Zjednoczone nie są jeszcze na to gotowe.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: świat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz