Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zyski kwartalne BZ WBK przebiły prognozy. Roczny wynik i tak gorszy

6
Podziel się:

Spadek zysków w 2016 roku bank tłumaczy m.in. transakcjami kapitałowymi i podatkiem bankowym.

Zyski kwartalne BZ WBK przebiły prognozy. Roczny wynik i tak gorszy
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Ponad 2,1 mld zł zysków miał w 2016 roku Bank Zachodni WBK. To o blisko 160 mln zł mniej niż rok wcześniej. Poprawić wyników nie udało się nawet pomimo bardzo dobrego czwartego kwartału, w którym "na czysto" bank zarobił o prawie 70 proc. więcej niż w końcówce 2015 roku.

Grupa kapitałowa BZ WBK w okresie od października do grudnia wypracowała akcjonariuszom banku 460,95 mln zł zysku netto wobec 277,14 mln zł sprzed roku.

Wyraźna przebitka wyników była zapowiadana przez analityków giełdowych, ale nie spodziewali się aż tak wysokich zysków. Średnia prognoz wskazywała na wynik w okolicach 426 mln zł. Rezultat jest więc o 8 proc. lepszy.

Nie pozostało to bez reakcji inwestorów giełdowych. Notowane na warszawskiej giełdzie akcje BZ WBK od samego rana zyskują na wartości. O godzinie 10:00 ich cena była o prawie 2 proc. wyższa niż na zakończeniu handlu we wtorek. Bank jest tym samym w czołówce dwudziestu największych spółek z GPW.

Obserwuj bieżące notowania akcji Banku Zachodniego WBK

Dzięki lepszemu wynikowi za czwarty kwartał, zyski w skali całego roku wyglądają lepiej. Nie zmienia to jednak faktu, że bank zaliczył gorsze 12 miesięcy. W 2016 roku miał 2 mld 166 mln zł zysku w porównaniu z 2 mld 327 mln zł w 2015 roku.

Spadek wyników rocznych sięga 7 proc., ale jak podkreśla BZ WBK w raporcie, wpływ na to miały zdarzenia jednorazowe. Tak więc porównywanie wprost danych liczbowych między ostatnimi dwoma latami może być mylące.

Chodzi przede wszystkim o transakcje na akcjach w spółkach Aviva i Visa. W 2016 roku grupa BZ WBK zaksięgowała 316 mln zł z rozliczenia transakcji przejęcia Visa Europe Ltd. przez Visa Inc. Z kolei w 2015 roku były ujęte zyski kapitałowe w wysokości 523 mln zł ze sprzedaży i utraty kontroli nad spółkami BZ WBK-Aviva.

Nie bez znaczenia jest też podatek bankowy, który obowiązywał w 2016 roku, a wcześniej nie. Obciążył on wyniki kwotą 387 mln zł. Po wyłącznie tych zdarzeń jednorazowych zysk rok do roku byłby większy o 12,5 proc. Tym samym można stwierdzić, że bank radzi sobie dobrze w niesprzyjających warunkach.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce, a w ciągu 12 miesięcy jeszcze urósł. Suma jego aktywów, których większość stanowią udzielone kredyty, przekroczyła 150 mld zł. Na koniec 2015 roku nie przekraczały 140 mld zł.

Stosunek klientowskich kredytów netto do depozytów jest na poziomie 91,6 proc. wobec 93,7 proc. na 31 grudnia 2015 roku. Bank podał też, że współczynnik kapitałowy "zapewniający bezpieczeństwo prowadzonej działalności i stabilny wzrost" osiągnął poziom 15,05 proc. (wobec 14,62 proc. rok wcześniej).

Baza klientów BZ WBK liczy 4,4 mln osób.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Stan
6 lat temu
Byłem kilkadziesiąt lat klentem.Teraz zlikwidowałem u nich konto.Brawo Morawiecki
observatore
6 lat temu
Czyli ten drobny kwotowo pispodatek bankowy, jak spojrzy się na liczby i porówna jego wysokość do zysku, to w wypadku tylko tego banku to ok. 13%! Nieźle pisrząd kroi banki, nieźle! Gorzej, jak inny bank będzie miał niższe zyski, wtedy może być bieda i bank może mieć problemy z wypłacalnością - to będzie dotyczyło mniejszych banków, o mniejszych zyskach.
BMW
6 lat temu
zachodnie banki maja w Polsce nadal eldorado porownac PEKAOSAw Polsce i jego wlasciciela UNIcredit we włoszech tam wszystko lezy a u nas kokosy
pracownik naj...
6 lat temu
Chyba padnę ze śmiechu... 2 miliardy 100 milionów zysku to dla banku słaby wynik! A co oni produkują? Co wytwarzają, Gdzie jest jakaś wartość dodana? To wszystko z okradania klientów!
witek
6 lat temu
Jak się prowadzi lichwę to są takie zyski