Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

NBP uspokaja: w Polsce nie zabraknie gotówki

Podziel się:

Narodowy Bank Polski poinformował, że w Polsce mamy do czynienia ze "zwiększoną skalą transakcji w niektórych lokalizacjach" i może w zwiąkzu z tym dochodzić do opóźnień w w dostawie gotówki do bankomatów. NBP zapewnia jednak, że gotówki nie zabraknie, a niedogodności są chwilowe. Dzień wcześniej KNF ostrzegał przed fałszywymi informacjami o limitach wypłat gotówki, a Związek Banków Polskich przypominał, że banki działają w normalny sposób i nie ma żadnych problemów z obsługą gotówkową.

NBP uspokaja: w Polsce nie zabraknie gotówki
ZBP zapewnia, że sektor bankowy działa normalnie i nie ma problemów z wypłatami gotówki (Adobe Stock, guruXOX)

"W Polsce nie zabraknie gotówki. Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach, występują pewne opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę. Są to jednak chwilowe niedogodności, a Narodowy Bank Polski posiada wystarczające zapasy gotówki" - zapewnił NBP w sobotę.

W Polsce nie zabraknie gotówki. NBP, KNF i ZBP uspokajają

W związku z wojną na Ukrainie pojawiły się bowiem obawy o wprowadzenie limitów na wypłaty gotówki w Polsce. Są one jednak zupełnie bezzasadne. W mediach społecznościowych pojawiają się fałszywe informacje w tym zakresie, o czym w piątek ostrzegała Komisja Nadzoru Finansowego.

"W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie można spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych na terenie Polski, związanych m.in. z dostępnością gotówki. Nie daj się nabrać i sam nie podawaj dalej fałszywych informacji" - ostrzegała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

KNF podkreślała, że polski sektor bankowy działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów.

W polskich bankach gotówki nie zabraknie

Również Związek Banków Polskich (ZBP) zapewniał w piątek, że system bankowy działa zupełnie normalnie, a klienci i płatności gotówkowe oraz bezgotówkowe są obsługiwane bez problemów.

Zobacz także: Money. To się liczy

- W związku z napiętą sytuacją zauważamy większe zainteresowanie wypłatami gotówki, ale jest to zupełnie zrozumiała sytuacja. Podobnie było na początku pandemii w 2020 roku. Wtedy też więcej ludzi wypłacało pieniądze z kont, ale bardzo szybko, w kilkanaście godzin wszystko wróciło do normy - wskazywał w rozmowie z money.pl Przemysław Barbrich, rzecznik ZBP.

Podkreślał, że wypłaty gotówkowe są realizowane przez banki na bieżąco, bez ograniczeń. ZBP nie odnotowuje też żadnych zakłóceń i wzmożona aktywność klientów nie jest problemem dla sektora bankowego.

Także PKO BP zaobserwował zwiększone zainteresowanie wypłatami gotówki zarówno w oddziałach, jak i w bankomatach. Bank ocenia, że jest dobrze przygotowany na tę sytuację, chociaż lokalnie i krótkotrwale wskutek ograniczeń logistycznych wypłata gotówki może być utrudniona - poinformował w piątek bank.

Podobny komunikat wystosował w piątek NBP:

"W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju".

- Cały czas uzupełniane są środki w bankomatach. Zgodnie z zamówieniami banków na bieżąco są realizowane dostawy gotówki do oddziałów - wskazywał.

Przemysław Barbrich tłumaczy, że może zdarzyć chwilowy brak gotówki w bankomacie czy oddziale, ale to wynika tylko i wyłącznie ze względów technicznych. Pieniądze mogą po prostu nie zostać uzupełnione, jeśli odpowiednia firma obsługująca maszynę czy oddział nie zdążyła z dostawą. Może to szczególnie dotyczyć placówek zlokalizowanych we wschodnich województwach.

ZBP zapewnia, że bardzo szybko braki są uzupełniane i nie ma żadnych powodów do niepokoju.

"Narodowy Bank Polski pozostaje w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rynek obrotu gotówkowego w Polsce. Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach, mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę" - czytamy w komunikacie NBP.

Płatności bezgotówkowe są bezpieczne

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podpisał zarządzenie, którym podwyższył stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni. Decyzję tę szef rządu podjął w następstwie wydarzeń na Ukrainie, a także niepokojących sygnałów napływających z Polski.

ZBP zapewniał, że także płatności bezgotówkowe są przez banki normalnie obsługiwane i nie ma powodów do obaw.

- Płatności bezgotówkowe są w pełni bezpieczne i ciągle monitorowane, biorąc pod uwagę wszystkie alerty bezpieczeństwa, które zostały ogłoszone - podkreślał Przemysław Barbrich.

ZBP zachęca klientów do posługiwania się kartami płatniczymi, ale jednocześnie zaznacza, że nie ma najmniejszego problemu z obsługą gotówkową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl