Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polska podwyższa stopień alarmowy w cyberprzestrzeni. "Premier zadecydował"

35
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, którym podwyższył stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP - poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Decyzję tę szef rządu podjął w następstwie wydarzeń na Ukrainie, a także niepokojących sygnałów napływających z Polski.

Polska podwyższa stopień alarmowy w cyberprzestrzeni. "Premier zadecydował"
Premier Mateusz Morawiecki podwyższający do trzeciego stopnia alarmowego zagrożenie w cyberprzestrzeni (GETTY, Future Publishing)

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o podwyższeniu stopnia alarmowego dotyczącego zagrożeń w cyberprzestrzeni z pierwszego (ALFA-CRP) do trzeciego (CHARLIE-CRP).

Powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce. Aby zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury, rząd zdecydował o wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. To trzeci spośród czterech, które przewiduje ustawa - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Janusz Cieszyński.

Alarm obowiązywał od połowy lutego

Od połowy lutego w całym kraju obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Stopnie CRP to zabezpieczenie w przypadku zagrożenia o charakterze terrorystycznym godzącym w systemy teleinformatyczne administracji publiczne lub systemy, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.

Zobacz także: Handel z Ukrainą. "Jesteśmy drugim partnerem po Chinach"

ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy.

"Stopień ALFA-CRP jest sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych" - tłumaczyło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Rozporządzenie może zostać przedłużone

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać do 4 marca. Jednak nie musi to być ostateczna data.

Na ten moment zakładamy, że ten podwyższony stopień zagrożenia alarmowego będzie obowiązywał do przyszłego piątku, 4 marca. Natomiast jak zawsze w takich sytuacjach ten okres jest dostosowany do rozwoju sytuacji. Jeżeli coś się będzie miało w tej sprawie zmieniać, będziemy oczywiście o tym informować - zaznaczył Janusz Cieszyński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Piotr
4 miesiące temu
I jest okazja - Pegasus na pełnym biegu trałuje opozycję..
Condoliza
4 miesiące temu
Rosja podcięła nato skrzydełka i wojny nie będzie! :))))))))
kazan + 70
4 miesiące temu
Mateusz klamczuch skazany prawomocnym wyrokiem za klamstwa prezy muskuly ! ha ha ha i podwyzsza stopien do ewakuacji przez Zaleszczyki jak to wczesniej przed laty mialo miejsce !!!!!!!!!!!!
ren
4 miesiące temu
Premier to może sam decydować jedynie o gumce w swoich tęczowych stringach
Stoleczpolski...
4 miesiące temu
EU ma BÓL bo Chiny i Rosja są sojusznikami są również antyglobalistami , przeciwnikami banków rodszchilda , UE ma BÓL bo każda forma suwerennosci państw nie idzie z ideologią Nowego Porządku Świata. Gdzie zwykli ludzie nic nie będą posiadać i będą szczęśliwi. UE NATO , ONZ WHO demokraci z USA to największe zagrożenie pokoju na świecie
...
Następna strona