Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Emerycie, sprawdź, ile zyskasz na Polskim Ładzie. A może stracisz?

714
Podziel się:

Na Polskim Ładzie skorzysta prawie 90 proc. emerytów - mówił w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Stracić mają nieliczni i niewiele - chodzi o tych, którzy dostają powyżej 4900 zł.

Emerycie, sprawdź, ile zyskasz na Polskim Ładzie. A może stracisz?
Na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie ma skorzystać 89,8 proc. emerytów (Adobe Stock, vivoo)

Sarnecki przekonywał, że w kieszeniach pracowników, emerytów i firm zostanie 8 mld zł, z czego duża część będzie przeznaczona na konsumpcję.

Flagowym projektem przeznaczonym dla seniorów jest w Polskim Ładzie emerytura bez podatku do 2500 zł. Jak mówił Sarnowski podczas konferencji w resorcie finansów, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku najwięcej skorzystają ci emeryci, którzy otrzymują emerytury ok. 2 tys. zł – będzie to 170 zł miesięcznie.

Wysokość emerytury

Zmiana

Ilu emerytów odczuje zmianę?

do 2000 zł

średnio 170 zł na plus

89,8 proc. emerytów zyska

2500 zł - granica opodatkowania

4900 zł

powyżej tej granicy świadczenie będzie niższe

4 proc. emerytów nie odczuje zmiany

4900 zł - 13600 zł

do 200 zł miesięcznie mniej

5,9 proc. emerytów straci

pow. 13600 zł

ponad 200 zł miesięcznie mniej

0,3 proc. emerytów straci

- Osoby z emeryturą do prawie 5 tys. zł zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13,6 tys. brutto dopłacą mniej niż 200 zł miesięcznie - powiedział wiceszef MF.

- Na proponowanych przez nas zmianach zyska prawie 90 proc. emerytów. W stosunku do 4 proc. emerytów nie będzie zmian. Około 6 proc. dopłaci, ale mniej niż 200 zł, a 0,3 proc. dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie - podsumował Sarnowski.

Mówiąc o wpływie Polskiego Ładu na przedsiębiorców, zaznaczył, że jest to trudne do tak dokładnego oszacowania, jak w przypadku emerytów, bo mogą oni zmieniać formę opodatkowania.

- Pewne jest to, że gdyby podatnicy rozliczali się tak jak w 2019 r., czyli w ostatnim roku, kiedy MF ma już zagregowane dane, to na zmianach podatkowych skorzystałoby aż 45 proc. przedsiębiorców. To ponad pół miliona firm - stwierdził Sarnowski. Dodał, że wyliczenia nie dotyczą dodatkowych ulg, które będą zaproponowane.

Ile w praktyce zyskają emeryci?

Status

Świadczenie netto (obecnie)

Zysk miesięczny

Zysk roczny

Zysk w proc.

Emeryt (świadczenie minimalne)

1025 zł

67 zł

807 zł

7

Emeryt (świadczenie średnie)

2002 zł

178 zł

2133 zł

9

Rencista

1515 zł

123 zł

1473 zł

8

Osoba na płacy minimalnej

2061 zł

137 zł

1646 zł

7

Dostępne są już też wyliczenia dla małżeństw dwojga emerytów. W przypadku kiedy jedna osoba otrzymuje świadczenie minimalne, druga zaś średnie, to oboje rocznie zyskają na zmianach 2997 zł.

Niewiele mniej - 2946 złote rocznie - zyska na zmianach małżeństwo emerytów, w którym obie osoby dostają co miesiąc świadczenie w wysokości 1800 złotych.

Z kolei senior na emeryturze, otrzymujący co miesiąc 3200 złotych, rocznie zyska na zmianach 1599 złotych.

Mniej niż emerytura minimalna bez straty

Z informacji money.pl wynika, że zmiany nie dotkną osób z emeryturami poniżej 600 zł. Pierwotnie w systemie była luka, która sprawiała, że otrzymujący świadczenia poniżej minimalnej mogli dostawać... jeszcze mniej pieniędzy. Powodem było to, że wprawdzie nie płacili podatku, ale stawka zdrowotna była dla nich wyższa niż dotychczas.

Ministerstwo Finansów załatało tę lukę. Wprowadzony zostanie specjalny przepis, który będzie rekompensował straty, tak by emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej otrzymywali co najmniej taką kwotę jak przed reformą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(714)
śmiech na sal...
9 miesięcy temu
kogo rani ja napisałem fakty że za waloryzację za rządów tuska mogłem wydać dziennie 35 groszy to są fakty dostałem 12 złotych dzieląc przez 39 dni wychodzi 35 groszy i więc moje wyliczenia kogoś ranią to ja czułem się zraniony
śmiech na sal...
9 miesięcy temu
panie kaczyński panie morawiecki super wielkie dzięki za tuska dostałem 12 złotych waloryzacji podzieliłem przez 30 dni to miałem 35 groszy '' więc panie tusk mogłem zaszalec '''
Emeryt oszuka...
12 miesięcy temu
Kto dał prawo Kaczyńskiemu i Morawieckiemu do oceniania, kto ma mało, a kto dużo. Jakim prawem wykluczyli tzw. Polskim ładem zwiększenie kwoty emerytury powyżej 4920 zł, tak jak podnieśli emerytury tym, którzy mają 2 lub 3 tyś. zł. Ci emeryci, którzy wypracowali sobie wyższe emerytury, też ponoszą koszty i też płacą podatki. Tak jak ci z niskimi emeryturami. Czy to nowa Październikowa Rewolucja, odbierająca tym co mają, i dająca tym, co chcieli mniej pracować i mniej starać się o lepszy byt?
ks. Marek
12 miesięcy temu
Brawo rząd Polski , najlepsze co mogło spotkać polaków! Bóg zapłać†
JANOSIK.PL
rok temu
Nagle okazuję się, że wszyscy piszący tu emeryci to bogacze, mają powyżej 5 tys emerytury to nie jest tak źle :)
...
Następna strona