Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Emerycie, sprawdź, ile zyskasz na Polskim Ładzie. A może stracisz?

665
Podziel się:

Na Polskim Ładzie skorzysta prawie 90 proc. emerytów - mówił w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Stracić mają nieliczni i niewiele - chodzi o tych, którzy dostają powyżej 4900 zł.

Emerycie, sprawdź, ile zyskasz na Polskim Ładzie. A może stracisz?
Na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie ma skorzystać 89,8 proc. emerytów (Adobe Stock, vivoo)
bEDIfVDV

Sarnecki przekonywał, że w kieszeniach pracowników, emerytów i firm zostanie 8 mld zł, z czego duża część będzie przeznaczona na konsumpcję.

Flagowym projektem przeznaczonym dla seniorów jest w Polskim Ładzie emerytura bez podatku do 2500 zł. Jak mówił Sarnowski podczas konferencji w resorcie finansów, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku najwięcej skorzystają ci emeryci, którzy otrzymują emerytury ok. 2 tys. zł – będzie to 170 zł miesięcznie.

Wysokość emerytury

Zmiana

Ilu emerytów odczuje zmianę?

do 2000 zł

średnio 170 zł na plus

89,8 proc. emerytów zyska

2500 zł - granica opodatkowania

4900 zł

powyżej tej granicy świadczenie będzie niższe

4 proc. emerytów nie odczuje zmiany

4900 zł - 13600 zł

do 200 zł miesięcznie mniej

5,9 proc. emerytów straci

pow. 13600 zł

ponad 200 zł miesięcznie mniej

0,3 proc. emerytów straci

bEDIfVDX

- Osoby z emeryturą do prawie 5 tys. zł zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13,6 tys. brutto dopłacą mniej niż 200 zł miesięcznie - powiedział wiceszef MF.

- Na proponowanych przez nas zmianach zyska prawie 90 proc. emerytów. W stosunku do 4 proc. emerytów nie będzie zmian. Około 6 proc. dopłaci, ale mniej niż 200 zł, a 0,3 proc. dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie - podsumował Sarnowski.

Mówiąc o wpływie Polskiego Ładu na przedsiębiorców, zaznaczył, że jest to trudne do tak dokładnego oszacowania, jak w przypadku emerytów, bo mogą oni zmieniać formę opodatkowania.

bEDIfVEd

- Pewne jest to, że gdyby podatnicy rozliczali się tak jak w 2019 r., czyli w ostatnim roku, kiedy MF ma już zagregowane dane, to na zmianach podatkowych skorzystałoby aż 45 proc. przedsiębiorców. To ponad pół miliona firm - stwierdził Sarnowski. Dodał, że wyliczenia nie dotyczą dodatkowych ulg, które będą zaproponowane.

Ile w praktyce zyskają emeryci?

Status

Świadczenie netto (obecnie)

Zysk miesięczny

Zysk roczny

Zysk w proc.

Emeryt (świadczenie minimalne)

1025 zł

67 zł

807 zł

7

Emeryt (świadczenie średnie)

2002 zł

178 zł

2133 zł

9

Rencista

1515 zł

123 zł

1473 zł

8

Osoba na płacy minimalnej

2061 zł

137 zł

1646 zł

7

Dostępne są już też wyliczenia dla małżeństw dwojga emerytów. W przypadku kiedy jedna osoba otrzymuje świadczenie minimalne, druga zaś średnie, to oboje rocznie zyskają na zmianach 2997 zł.

bEDIfVEe

Niewiele mniej - 2946 złote rocznie - zyska na zmianach małżeństwo emerytów, w którym obie osoby dostają co miesiąc świadczenie w wysokości 1800 złotych.

Z kolei senior na emeryturze, otrzymujący co miesiąc 3200 złotych, rocznie zyska na zmianach 1599 złotych.

Mniej niż emerytura minimalna bez straty

Z informacji money.pl wynika, że zmiany nie dotkną osób z emeryturami poniżej 600 zł. Pierwotnie w systemie była luka, która sprawiała, że otrzymujący świadczenia poniżej minimalnej mogli dostawać... jeszcze mniej pieniędzy. Powodem było to, że wprawdzie nie płacili podatku, ale stawka zdrowotna była dla nich wyższa niż dotychczas.

bEDIfVEf

Ministerstwo Finansów załatało tę lukę. Wprowadzony zostanie specjalny przepis, który będzie rekompensował straty, tak by emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej otrzymywali co najmniej taką kwotę jak przed reformą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDIfVEy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(665)
dzidka19511
3 dni temu
PO DRUGIE WIĘKSZOŚĆ EMERYTÓW I RENCISTÓW SĄ CHORZY I POSIADAJĄ GRUPĘ INWALIDZKĄ !!! TERAZ KORZYSTALI Z ODPISÓW OD DOCHODU, W "NIEŁADZIE" NIESTETY NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI ODLICZENIA !!! TAKŻE LUDZIE STARSI, CHORZY BARDZO, BARDZO STRACĄ. PO PROSTU DOSTANĄ PO D....!!!!!! TAKŻE NIE JEST TO PRAWDĄ, ŻE RZĄD ROBI COŚ DOBREGO DLA EMERYTÓW !!! KŁAMSTWO !! TYLKO CZEMU NIE MÓWI SIĘ O TYM W MEDIACH !!!!
dzidka19511
3 dni temu
emeryci na pewno stracą !!! raz, że składkę będą musieli sami zapłacić !!!
oszukany prze...
5 dni temu
DLACZEGO EMERYCI Z EMERYTURĄ POWYŻEJ 5000ZŁ BRUTTO MAJA TRACIĆ? NIE DOŚĆ ŻE INFLACJA ZABIERA IM WIĘKSZOŚĆ PIENIĘDZY TO KOCHANY RZĄD TEŻ.JAK MAMY WIERZYĆ RZĄDOWI, KTÓRY W PERFIDNY SPOSÓB OKRADA OBECNYCH I PRZYSZŁYCH EMERYTÓW. CI KTÓRZY BYLI ZMUSZANI DO PRACY W SOBOTY I NIEDZIELĘ,PRACOWNICY RUCHU CIĄGŁEGO I INNI ,KTÓRZY UWIERZYLI, ŻE DŁUŻSZA PRACA SIĘ OPŁACA,TERAZ STRACĄ . RZĄD WPROWADZA TEGO TYPU ROZWIĄZANIA BEZ JAKICHKOLWIEK KONSULTACJI ZE ŚRODOWISKIEM EMERYTÓW,BO I PO CO.NAS NALEŻY TRAKTOWAĆ JAKO NAJWIĘKSZY KOSZT DLA BUDŻETU.GDZIE SIĘ SCHOWAŁA ,,SOLIDARNOŚĆ" Z JEJ KRZYKLIWYM I BOGOBOJNYM PRZEWODNICZĄCYM,KTÓRY PONOĆ ,WALCZY O PRAWA PRACOWNICZE I SPOŁECZNE?MOŻE EMERYCI DOCZEKAJĄ SIĘ, ŻE WYJDZIE ZE SWEJ NORKI, I ZABIERZE GŁOS W TEJ SPRAWIE.
bEDIfVEz
Władek
5 dni temu
Przecież emerytura brutto powyżej 5000 zł, nie spadła z nieba, lecz są to długie, ciężkie lata pracy, 40, 50 , 60 i więcej lat pracy, niejednokrotnie od 14 roku życia (szkoła przyzakładowa), lub od 17, 18 roku życia. Czy za te ciężkie i długie lata pracy Rząd chce nam zabrać część emerytury w tzw. Polskim Ładzie. Pokażcie prawdę w wyliczeniach dla emerytur powyżej 5000 zł brutto.
Władek
5 dni temu
Dlaczego nie pokazują wyliczenia dla emerytów z przedziału od 5000 zł do 10000 zł. Przecież w tym przedziale emeryci tracą bardzo dużo, bo np. przy emeryturze brutto 7500 zł traci się miesięcznie około 205 zł, a rocznie 2460 zł na tzw. Polskim Ładzie. Dlaczego Rząd nie mówi prawdy. Dlaczego oszukuje część emerytów, nie podając rzeczywistych wyliczeń.
...
Następna strona