Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Emerytura. Jest projekt dot. czternastek, została ostatnia decyzja

96
Podziel się

Na seniorów czekają nie tylko trzynastki. Jedną z obietnic premiera Mateusza Morawieckiego na pierwsze 100 dni rządu kolejnej kadencji było uchwalenie wypłaty czternastek dla seniorów. Projekt już jest, teraz musi zapaść decyzja, kto go przedstawi.

Czternastki coraz bliżej. PiS musi tylko zdecydować, kto przedstawi projekt
Czternastki coraz bliżej. PiS musi tylko zdecydować, kto przedstawi projekt (East News)
bEhArnBx

Uchwalenie projektu ustawy wprowadzającej czternastki to jedna z obietnic Mateusza Morawieckiego. Jak ustalił "Fakt", Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już przygotowało projekt ustawy. Jednak w PiS wciąż nie zapadła decyzja, kto ma go przedstawiać - czy rząd, czy też prezydent Andrzej Duda w ramach kampanii wyborczej.

Czternastki miałyby zostać wypłacone jednorazowo i dopiero jesienią 2021 r. Podobnie jak trzynastki, mają być w wysokości najniższej emerytury, jednak w przypadku czternastek obowiązywać ma próg dochodowy. Dodatek w pełnej kwocie dostałyby osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto, czyli ok. 2416 zł na rękę.

bEhArnBz

Ma też obowiązywać zasada znana z 500+ dla osób niesamodzielnych, czyli "złotówka za złotówkę". Obecnie najniższa emerytura to 1200 zł brutto, co - w przypadku trzynastek - daje 981 zł na rękę.

W przyszłym roku emerytury prawdopodobnie zostaną jeszcze nieco zwaloryzowane, jednak gdyby liczyć w oparciu o tę kwotę, osoby z emeryturą 2516 zł na rękę, dostałyby 881 zł z czternastki. I tak "złotówka za złotówkę" aż do wyczerpania 981 zł. Emeryci, którzy dostają ok. 3397 zł na rękę, czternastki już by nie dostali.

Zobacz także: Obejrzyj: Trzynastka nie dla wszystkich. "To dyskryminacja"
bEhArnBF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhArnCa
KOMENTARZE
(96)
ZOSIA
7 miesięcy temu
EMERYCI KTORZY MAJA NANIZSZA EMEMRYTURE POWINNI DOSTAC 10 TYS.BO JAK IM NIE STARCZA I MAJA PO 12 TYS.+ PRZYWIELEJE TO CO MY MAMY POWIEIDZIEC ZLODZIJE JEDNE IDA TAM DO RZADU I PACHAJA SIE BO TAM DUZA KASA I NIC SIE NIE ROBI ZA NIC ODPOWIADA.I 4 LATA POL MILONA JEST.
jatoja
10 miesięcy temu
JAK DŁUGO OSOBY W SEJMIE ZROZUMIEJĄ, ŻE PODWYŻKI EMERYTUR POWINNE BYĆ DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWE. PODWYŻKA JEST ZA INFLACJĘ, WIEC DOTYKA ONA JEDNAKOWO WSZYSTKICH, TYCH CO MAJĄ MNIEJ TO BARDZIEJ, ALE DLACZEGO CI CO MAJA WYSOKIE EMERYTURY DOSTAJĄ WIĘCEJ ZA INFLACJĘ.? PRZECIEŻ NA EMERYTURZE JUŻ WSZYSCY POWINNI BYĆ TRAKTOWANI JEDNAKOWO. MAJA WYSOKIE EMERYTURY - TO OKEJ - BO MIELI WYSOKIE PENSJE. ALE DLACZEGO DOSTAJĄ WYŻSZE PODWYŻKI?????? TEGO ZROZUMIEĆ NIE MOGĘ. Rozmawiam z osobami , co mają wysokie emerytury i one też twierdzą , co ja, że podwyżka powinna być jednakowa. To,że ktoś więcej zarabiał, to ma to już naliczone w swojej emeryturze. TO DLACZEGO MA MIEĆ WIĘKSZĄ PODWYŻKĘ? Pracowałam jako nauczycielka w okresie, kiedy pensje nauczycielskie były poniżej średniej krajowej , to i moja emerytura jest niska. Ale jest niska nie dlatego, że ja " nie chciałam pracować", a dlatego,że Państwo takie pensje dawało nauczycielom.
olo
11 miesięcy temu
a gdzie obiecane emerytury po 40 latach pracy
bEhArnCb
emeryci
rok temu
emerytom marne 3,5 a górnikom min 6% od ich wysokich wynagrodzeń, wystarczy że postraszyli strajkiem, może emeryci też pojadą do W-awy?
emery
rok temu
Jeszcze raz potwierdza się, ze nie warto pracować, staż pracy po co, szkoły po co. PIS i tak ci da.
...
Następna strona