Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Emerytury rocznika 1953 w Senacie. W czwartek głosowanie

10
Podziel się

Przeciętnie nawet 12 tys. złotych wyrównania emerytur dla osób z rocznika '53 - to zakłada ustawa, która jest w Senacie. To zadośćuczynienie za lata niesprawiedliwości systemu emerytalnego. Senatorowie zdecydują o przyszłości ustawy w czwartek.

Senat nie ma poprawek do ustawy o emeryturach osób z rocznika '53.
Senat nie ma poprawek do ustawy o emeryturach osób z rocznika '53. (PAP)
bEizNFAl

Pomimo burzliwych dyskusji i wzajemnego obrzucania się zaniedbaniami przez senatorów ówczesnej i obecnej formacji rządzącej, Senat ostatecznie w środę nie zgłosił żadnych poprawek do ustawy wyrównującej emerytury osób z rocznika 1953. Oznacza to, że w czwartek izba wyższa parlamentu przegłosuje ustawę ze zgłoszonymi we wtorek poprawkami o charakterze technicznym.

Wcześniej w trakcie prac nad ustawą w senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej uznania w oczach senatorów nie zdobyły poprawki, które zakładały rozszerzenie zapisów o większą liczbę osób. Odrzucone zostały poprawki Marka Borowskiego (KO), które zakładały objęcie ustawą tych wszystkich osób, którym bez uprzedzenia obniżono emeryturę oraz skrócenie ustawowego terminu ponownego ustalenia wysokości emerytury z sześciu do trzech miesięcy.

Na zmianie przepisów skorzystają osoby urodzone w 1953 roku, ale muszą spełniać też inne warunki. Musieli otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 roku.

bEizNFAn
Zobacz także: Zobacz też: Zbigniew Grycan: muszę pracować, mam za małą emeryturę

Ponadto musieli wystąpić też o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta musiała zostać ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 roku zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

bEizNFAt

Roczniki, które do 2013 roku osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. Tylko w ciągu najbliższych miesięcy wypłacone ma zostać 2,2 mld złotych. Pokrzywdzone przez system emerytki mogą liczyć na średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. złotych.

Część z nich otrzyma wyrównanie za poprzednie lata - średnio ponad 12 tys. złotych oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 złotych. ZUS ma zacząć wypłaty od stycznia 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEizNFAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Adam
10 miesięcy temu
A co ja mam powiedziec? Rocznik50, wiek emerytalny byl 65. Skonczlem 65, zmienili na 66. Jak skoczylem 66, znow zmienili na 65. Rok mojej emerytury przepadl. To jakies jaja. Okradli mnie przez te zabawe na ponad 15000 pln. I cisza. Same skadale. Pozatym zaklad w ktorym pracowalem sprzedali, wszystkie dokumenty zniszczli bo w zadnym archiwum nie znalazlem i ZUS powiedzal ze jesli nie moge udowodnic moich zarobkow, beda obliczac od najnizszej stawki jaka byla w zakladzie. Zlodziejstwo na kazdym kroku i nie bylo z kim gadac.
1953
12 miesięcy temu
NARESZCIE TYLKO CZEMU ZNÓW MAMY CZEKAĆ DO STYCZNIA rozdają innym a my znowu jesteśmy na szarym końcu
Ela
12 miesięcy temu
Brały emerytury, a teraz dostaną jeszcze raz. Sprawiedliwość delikatnie mówiąc wątpliwa
bEizNFAP
bbbbb
12 miesięcy temu
W 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych. Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny, skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.jak to interpretować?????????????????
Tak jest.
12 miesięcy temu
Emeryci czerwcowi czekają na zajęcie się ich sprawą