Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Gorzka prawda o emeryturach. Członkini RPP: Osoby, które dziś są przed 40-tką będą otrzymywać świadczenie minimalne

133
Podziel się:

Przy bieżącym wieku emerytalnym, 78 proc. społeczeństwa urodzonego po 1980 r. będzie otrzymywać emeryturę minimalną i będzie nas to kosztować 4,5 proc. PKB - mówiła w "Rozmowie w południe" w RMF FM prof. Joanna Tyrowicz, członkini z Rady Polityki Pieniężnej.

Gorzka prawda o emeryturach. Członkini RPP: Osoby, które dziś są przed 40-tką będą otrzymywać świadczenie minimalne
Ekonomistka nie ma wątpliwości, że jeżeli nic się nie zmieni w systemie, to wszystkie kobiety i połowa mężczyzn będą otrzymywać emeryturę minimalną (Getty Images, SOPA Images)

Prof. Joanna Tyrowicz, członkini z Rady Polityki Pieniężnej na antenie radia RMF FM była pytania o to, czy należy podnieść wiek emerytalny w Polsce. Przypomnijmy, że obecnie wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

System emerytalny. Problemy dopiero nadciągną

Ekonomistka unikała jednoznacznej odpowiedzi. Przekonywała, że wiek to jeden z parametrów całego systemu emerytalnego i konieczna jest debata nad całym system.

Jeżeli wszyscy będziemy żyli coraz dłużej, musimy zwiększyć składkę emerytalną albo obniżyć emerytury, jeśli chcemy zostawić wiek emerytalny na obecnym poziomie - mówiła w RMF FM członki RPP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Andrzej Seweryn o emeryturach artystów: "Jest mi przykro"

Ekonomistka nie ma wątpliwości, że jeżeli nic się nie zmieni w systemie, to wszystkie kobiety i połowa mężczyzn będą otrzymywać emeryturę minimalną.

- Przy bieżącym wieku emerytalnym, 78 proc. społeczeństwa urodzonego po 1980 r. będzie otrzymywać emeryturę minimalną i będzie nas to kosztować 4,5 proc. PKB - dodała na antenie RMF FM prof. Tyrowicz.

Dodała także, że według niej problem emerytury minimalnej nie polega na tym, czy ona jest wysoka, czy niska, tylko na tym, że nie ma debaty, na co ta emerytura wystarcza.

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

Według najnowszych danych GUS, w zeszłym roku w Polsce urodziło się 305 tysięcy dzieci. To najgorszy wynik od czasów II wojny światowej.

W 2022 r. liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku i wynosiła na koniec 2022 r. 37 mln 767 tys. osób.

Spadek utrzymuje się nieprzerwanie od 2012 r., a zwiększenie umieralności, spowodowane pandemią, wyraźnie spotęgowało negatywne tendencje demograficzne - powiedział prezes GUS Dominik Rozkrut.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
Mietek 1960
rok temu
Najwazniejsze sluzby mundurowe. Aby im bylo dobrze.
Kuba
rok temu
Czyli co? Po co opłacam składki? Przed emeryturą pozew wobec Państwa o zwrot środków z ZUS z indeksem inflacji?
Xxx
rok temu
Po pierwsze zabieżcie przywileje wszystkim grupom a potem można rozmawiać o wieku emerytalnym. Pracownicy którzy pracują i nie mają szans na żadne przywileje charują i najszybciej umierają a wy chcecie żeby jeszcze dłużej charowali na wszystkich nierobów. Wstydu nie macie i nie spodziewam się że cokolwiek ludzkiego można się po was spodziewać.
Gośc
rok temu
Celebryci niedawali na emeryturę amają 14
Kris
rok temu
Nic nie będzie nas kosztować...Składki emerytalne są naszym kapitałem na przyszłe emerytury .A że rządzący wykorzystują na bieżąco to co wpływa to nie będzie nasza broszka ....Ile nas kosztuje pomoc dla sąsiadów ...ponad 3 miliardy już poszły w pi...u Zamiast rozdawać...Normalny kraj inwestuje pieniądze że składek emerytalnych i nie ma płaczu że nie mamy...
...
Następna strona