Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

PiS chce zmian w emeryturach pomostowych. Efekt porozumienia z "Solidarnością"

42
Podziel się:

Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Projekt jest wynikiem porozumienia "Solidarności" z rządem.

PiS chce zmian w emeryturach pomostowych. Efekt porozumienia z "Solidarnością"
Rząd chce zmian w emeryturach pomostowych (PAP, PAP/Paweł Supernak)

W minioną środę w Stalowej Woli podpisano porozumienie między rządem a NSZZ "Solidarność", które dotyczy m.in. emerytur, dofinansowań, wynagrodzeń oraz funkcjonowania związków zawodowych. Teraz do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych oraz o niektórych innych ustaw, który realizuje cześć rozwiązań zawartych w porozumieniu. Regulacja została zgłoszona przez grupę posłów PiS, a przedstawicielem wnioskodawców jest Bożena Borys-Szopa.

W projekcie zapisano m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych. Są to świadczenia okresowe, które przysługują do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura pomostowa jest skierowana do osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.

Dla kogo emerytura pomostowa?

Według ustawy emerytury pomostowe przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To oznacza, że emerytury pomostowe mają charakter wygasający.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, postęp technologiczny, który był zakładany w momencie wprowadzania przepisów ustawy, nie poprawił warunków pracy w stopniu upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane. Dlatego uznano, że potrzebne jest zniesienie wymogu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wykonywanej przed dniem 1 stycznia 1999 r. jako warunku nabycia prawa do emerytury pomostowej.

Ponadto zmiany wymaga także przewidziana w ustawie o emeryturach pomostowych, instytucja rekompensaty. Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy o szczególnym charakterze. W projekcie zapisano m.in., że okres takiej pracy musi przypadać przed 1 stycznia 2009 r.

Emerytury pomostowe a prawo

Dodatkowo - jak czytamy w uzasadnieniu - w praktyce stosowania przepisów ustawy o emeryturach pomostowych pojawił się, sygnalizowany przez organizacje związkowe, problem obchodzenia prawa, które reguluje kwestie zawieszania prawa do tego świadczenia.

Zgodnie z ustawą prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Regulacja ta pozwala na zawieszenie prawa do emerytury pomostowej tylko w sytuacji świadczenia przez nich pracy w ramach stosunku pracy.

Organizacje związkowe, jak też sami zatrudnieni wskazywali tymczasem na problem wykonywania pracy kierowców czy motorniczych w komunikacji miejskiej przez osoby pobierające emerytury pomostowe na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenia). Zdaniem tych podmiotów zarówno osoby świadczące takie usługi, jak i pracodawcy omijają w ten sposób przepisy o emeryturach pomostowych i odprowadzania składek na FEP (Fundusz Emerytur Pomostowych).

Autorzy projektu podkreślają, że praktyka ta stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, w związku z wykonywaniem tego rodzaju pracy o szczególnym charakterze przez osoby powyżej 60. roku życia.

Stąd propozycja zmiany przepisów w ten sposób, aby każda forma wykonywania tego rodzaju pracy, bez względu na jej podstawę prawną, powodowała zawieszenie prawa do emerytury pomostowej.

Większe pieniądze na "pomostówki"

Według szacunków wydatki na emerytury pomostowe w 2024 r. wzrosną o 12,6 proc., co daje w kwotach dyskontowanych 220 mln zł. Ta kwota ma systematycznie rosnąć w stosunku do prognozowanych wydatków. Wydatki te będą finansowane z budżetu państwa.

Rząd chce również chronić związkowców.

Dzisiaj pracodawca zwalnia bezprawnie działacza związkowego, sprawa idzie do sądu, toczy się długo, a człowiek zostaje bez środków do życia. Po zmianach pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego tak, żeby nie pozostawał bez środków do życia - tłumaczył w rozmowie z PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

PiS chce także podwyższyć z 500 zł do 840 zł roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym.

Kolejnym rozwiązaniem zawartym w projekcie jest wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Koszt wprowadzenia tego rozwiązania to ok. 42 mln zł. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej i rentowej, dodatku za pracę w nocy i dodatku stażowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
robotnik
3 miesiące temu
Emerytury pomostowe dla wybranych ,to co robi rząd nie rozwiązuje do końca tego co zabrała nam koalicja PO/PLS w 2008roku .Premier Morawiecki mówił ,że spracowani ,nie mający siły dalej pracować będą mogli przejść na emeryturę pomostową .Nie jest to do końca prawdą.. Ja pracuję w zakładach chemicznych 42lata ponad 25lat w szkodliwych warunkach mam 62 lata i niestety nie będę mógł iść na emeryturę ,bo w 2008 roku z zakładu ciężkiej chemii PO/PSL zrobiło Ciechocinek i zabrało nam warunki szkodliwe, w których muszę pracować choćby 1 dzień po 2008roku.. Ja się pytam gdzie jest Prawo i Sprawiedliwość .To jest wyzysk i podłość wszystkich rządów, które zmieniają tą ustawę.
Emeryt
4 miesiące temu
Kiedy będzie 2 waloryzacja dla emerytów
dostep777
4 miesiące temu
Przed 1styczniem 1999 roku wykonywałem przez 15 lat i 7 m-cy prace w takich warunkach i przedstawiłem świadectwo w polskim( pisowskim ) sądzie kiedy zus i pomimo pięcioletniej przymusowej roboty do 65 lat odmówił jego honorowania, a potem waloryzacji kapitału początkowego. Łódzki sąd bez rozpatrywania tej sprawy w drugiej instancji uzasasnił iż ,, jest niedopuszczalne " rozpatrzenie mojej skargi na zus i przyznał iż prawo w Polsce ma prawo działać wstecz , gdyż zmiana warunków nastąpiła zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r właśnie od 1 .01, 1999r. Oto i poprawa polskiego prawa za czasów,,S"
WWW
4 miesiące temu
A co z kobietami z nowego systemu 65+ bez OFE- dalej cisza. Według Rządu tym paniom nie należy się ponowne przeliczenie emerytury-dlaczego? Dlaczego przeliczając ponownie emeryturę kobietom z OFE są waloryzowane składki z FUS i kapitał początkowy? Jest to niesprawiedliwe i bardzo krzywdzące dla kobiet bez OFE. Kobiety te mają dużo niższe emerytury od kobiet z OFE, przy takim samym kapitale i składkach na 60r.życia. Dlaczego PIS tak bardzo lubi robić różnicę wśród kobiet.
Janusz
4 miesiące temu
Co ze starym portfelem emerytow.? Emeryci tez oczekuja zmian to kwoty bazowe decydowaly o emeryturach, a w roznych latach byly różne !
...
Następna strona