Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

PiS jeszcze bardziej obniży wiek emerytalny? Jest odpowiedź premiera

463
Podziel się:

Nowelizacja budżetu wyszła naprzeciw m.in. postulatom "Solidarności". Premier został zapytany o podnoszoną przez nią kwestię emerytur stażowych, co w praktyce obniżyłoby wiek emerytalny. - Ten rozdział negocjacji nie został jeszcze zakończony - stwierdził Mateusz Morawiecki.

PiS jeszcze bardziej obniży wiek emerytalny? Jest odpowiedź premiera
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nowelizacja budżetu m.in. realizuje porozumienie z Solidarnością (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Jak pisała ostatnio wyborcza.biz, nowy pomysł PiS miał zakładać prawo do przejścia na emeryturę dla kobiet po przepracowaniu 35 lat. Oznaczałoby to w praktyce wiek emerytalny na poziomie nawet 55 lat, czyli 12 lat wcześniej niż zakładała reforma systemu emerytalnego. Eksperci nie zostawili na pomyśle suchej nitki. Dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, ocenił dla "Wyborczej", że "to nie ma nic wspólnego z przewidywalną i spójną polityką społeczną. Widać, że chodzi tylko o wygranie wyborów".

Emerytury stażowe to jeden z postulatów NSZZ Solidarność. Jak stwierdził szef rządu, nowelizacja budżetu "wyszła naprzeciw postulatom Solidarności". Premier został zapytany o tę kwestię na konferencji prasowej po piątkowym posiedzeniu rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury dzisiejszych 30-latków. "Jedna trzecia z nas dostanie najniższe świadczenie"

Sceptycznie do emerytur odnosiła się też prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. W artykule jej autorstwa dla money.pl napisała:

Z punktu widzenia zmian demograficznych i wzrostu obciążeń osób pracujących musimy myśleć o wydłużaniu aktywności ekonomicznej wśród seniorów. Dlatego należy dokładnie przeanalizować skutki wprowadzenia emerytur stażowych w Polsce.

Co PiS zrobi z wiekiem emerytalnym?

- Wspomniałem o emeryturach pomostowych, które są ważne dla utrzymania mechanizmów wcześniejszego odchodzenia na emeryturę dla tych grup zawodowych, które takie uprawnienie mają lub nabyli w przeszłości - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Wiek emerytalny, który pan redaktor podał, pojawił się w pierwszej fazie negocjacji dot. emerytur stażowych. Ale dzisiaj nie rozmawiamy o takim wieku, rozmawiamy o takim wieku, rozmawiamy o pełnych latach składkowych, wyższym pułapie lat przepracowanym przez pracowników. Ten rozdział negocjacji nie został jeszcze zakończony - stwierdził.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że te rozmowy mają się toczyć jeszcze w najbliższych miesiącach, a nawet kwartałach. - Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z "Solidarnością", a temat w szerszym zakresie będzie negocjowany - powiedział.

Szef rządu został dopytany o kwestię osób, które wiele lat przepracowały na tzw. umowach śmieciowych i w tym czasie nie odprowadzały składek emerytalnych.

Rozumiemy wszystkie meandry dochodzenia do lat składkowych, również ten wspomniany. Lata dzikiego kapitalizmu czasów Tuska i Balcerowicza obejmowały bardzo krzywdzące dla ludzi świata pracy zasady. My krok po kroku odbudowujemy godność ludzi świata pracy - odpowiedział.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(463)
popieram PIS
8 miesięcy temu
Emerytura powina być po przepracowaniu 20 lat a najlepiej 15 lat i taka co najmniej 2000€
ewa22
9 miesięcy temu
powinna emerytura być po 25 latach pracy wiek 55 lat ponieważ mała ilość ludzi ma przepracowanych 35 lat składkowych wcześniejszego bezrobocia i powinna być emerytura pełna
Pablo
11 miesięcy temu
Tak jak to pisał ktoś wcześniej to nie sprawiedliwe a szczególnie dotyczy to pasożytów nie płacących ani grosza do kasy ZUS to mole w togach niech płacą i charaja do 70 lat
Beciiia
11 miesięcy temu
Mam 41 lat pracy i mam już dosyć jak nie wejdzie emerytura Stażowa nie głosuje na Was tak postanowiłam
Stazysta
11 miesięcy temu
Każda kobieta która przepracowała 40 lat składkowych i mężczyzna powinni mieć możliwość odejścia na pełną emeryturę, a nie jakaś niepełna, czy zaniżona. Jeżeli obywatel odkładał do ZUSu przez 40 lat składki na emeryturę to powinien otrzymać pełną emeryturę. Rząd dzieli obywateli na lepszych i gorszych, bo jedno mogą odchodzić na emeryturę po 15, 20 czy 25 latach pracy i to mundurowi , sędziowie którzy nie odkładają składek na ZUS żyją tak naprawdę z nas wszystkich. Obywateli którzy płacą ZUS a po 40 latach składkowych pracy wciska się im że będą mieć głodowe emerytury, kpina...
...
Następna strona