Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JMK
|

Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Emeryci na tym skorzystają?

164
Podziel się:

Rząd zapewnia, że dzięki Polskiemu Ładowi emeryci będą mieć więcej pieniędzy. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Ale czy rzeczywiście seniorzy na planowanych przez rząd zmianach zyskają?

Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Emeryci na tym skorzystają?
Emerytury nie będą opodatkowane dzięki podniesieniu kwoty wolnej? Nie dla wszystkich (money.pl, Rafał Parczewski)
bEBYXKLF

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć środowy „Fakt”. Jan Sarnowski, wiceminister finansów, powiedział, że polski emeryt dzięki podniesieniu kwoty wolnej zyska średnio 170 zł miesięcznie. To zaś oznacza w skali całego roku dodatkową przeciętną emeryturę.

Jak wyliczył „Fakt”, na podniesieniu kwoty wolnej skorzysta aż 90 proc. emerytów. Najbardziej osoby z najniższymi emeryturami. Te, które mają świadczenia do 2,5 tys. zł miesięcznie, w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego. Emeryci otrzymujący 2,4-2,6 tys. zł zaoszczędzą co miesiąc 170-180 zł.

Zobacz także: Orange _Razem dla Planety
bEBYXKLH

Ale im wyższa emerytura, tym oszczędności mniejsze. Przy świadczeniach wyższych niż 4,9 tys. zł miesięcznie emeryt będzie musiał oddać państwu więcej niż dziś.

Dlaczego? Dlatego, że rząd, w ramach planowanej reformy podatkowej, chce też zabrać możliwość odliczania - od podatku dochodowego - składki zdrowotnej.

bEBYXKLN

To zaś powoduje, że wszyscy emeryci, a nie tylko ci otrzymujący najwyższe świadczenia, skorzystają mniej niż mogliby na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku.

Poza tym rząd odbierze emerytom nie tylko to, bo chce jednocześnie wycofać się z wypłacania tzw. czternastych emerytur, które dla osób z najniższymi uposażeniami są korzystniejsze finansowo niż podwyższenie kwoty wolnej.

Nowe zasady opodatkowania wynagrodzeń i emerytur mają zostać wprowadzone z początkiem przyszłego roku. To oznacza, że zdecydowana większość polskich emerytów będzie dostawać więcej „na rękę” już za kilka miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBYXKMi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(164)
Marianna
2 tyg. temu
Dlaczego rząd ciągle zadłuża Polskę? ! Nasze wnuki się z tych ich wydatków nie wypłacą !!!!
Ada
3 tyg. temu
Kombinują by tylko jak najmniej dać, a długi już i tak ogromne
EmerytkaG
3 tyg. temu
Ja też jestem emerytką i to za przeproszeniem wkurzają mnie ci którzy olewali pracę i pracowali na czarno by mieć więcej nie płacąc podatków, lub przepracwali kiedyś przed emeryturą pięć lub trochę więcej by ją dostać chcą teraz więcej, a ci co pracowali uczciwie ponad 30-45lat ciężko i mają mieć tyle samo emerytury co nygusy trochę nie tak nie sprawiedliwie na okrągło zmieniają i kombinują by dać jaknajmniej
bEBYXKMj
Rencista z pr...
3 tyg. temu
Wysokie emerytury. Mają prywaciarze co zatrudniali na czarno Nie obrażam ludzi uczciwie zapracowali na swoje wysokie emerytury Do dzisiaj znam dziesiątki firm co tak robią Albo zatrudniają od najniższej Krajowej Pytam jak ci pracownicy mogli dorobić się godziwej emerytury albo renty Dlatego dzisiaj płaczą że muszą oddać tym biedniejszym emerytom to co mi odprowadzali do państwa
MB71
3 tyg. temu
Pisżyjekosztememerytówktórzyniemająmożliwościbysiębronić.!!!
...
Następna strona