Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Seniorzy z rocznika 1953 czują się oszukani. Chcą od ZUS wypłaty odsetek

162
Podziel się:

Wraca temat zaniżonych emerytur kobiet z rocznika 1953. Kiedy decydowały się na przejście na wcześniejsze świadczenia, nie wiedziały, że po latach ZUS zmniejszy im wypłaty. Kobiety dostały wyrównanie, ale teraz walczą o odsetki od zaniżonych przelewów.

Seniorzy z rocznika 1953 czują się oszukani. Chcą od ZUS wypłaty odsetek
Emerytki z rocznika 1953 walczą o wyższe emerytury. Pomoc obiecali senatorowie (Adobe Stock)

O sprawie informuje "Fakt". Do Senatu wpływają petycje od osób, głównie kobiet urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejsze emerytury. Nie wiedzieli jednak, że zmienią się przepisy i że wprowadzony zostanie zapis, który sprawia, że po przejściu na świadczenie po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mieć pomniejszane wypłaty.

Dziennik przypomina, że dopiero w 2020 r. wprowadzono przepisy, dzięki którym pokrzywdzeni emeryci otrzymali wyrównanie. Przeciętnie wynosiło ono 12,7 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

Seniorzy uznali jednak, że ich krzywda nie została w pełni naprawiona i domagają się, by państwo wypłaciło im odsetki od zaniżonych wcześniej świadczeń. O pomoc zwrócili się do Senatu. "Fakt" dotarł do treści listu.

"Jestem z rocznika 1953. Przez wiele lat czułam się skrzywdzona przez zaniżenie mojej emerytury. To dzięki Senatowi RP rocznik 1953 otrzymał wyrównanie. Ale nadal czuję się skrzywdzona, gdyż ZUS odmawia wypłaty ustawowych odsetek od czasu pomniejszonych emerytur" – pisze emerytka, która nie zgodziła się na upublicznienie swoich danych).

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych pobiera odsetki od nieterminowych opłat na swoją korzyść, to i powinien wypłacić odsetki dla rocznika 1953, gdyż zaniżone emerytury były niezgodne z konstytucją. Rocznik 1953 przez wiele lat był skrzywdzony poprzez zaniżanie świadczeń z ZUS. Poprzez wypłatę odsetek od miesiąca i roku zaniżonych świadczeń do dnia zapłaty doczeka się w pełni sprawiedliwości w tej sprawie. Obywatele oczekują zasady równego traktowania ubezpieczonych wobec prawa" - czytamy w piśmie.

ZUS mówi jasno: odsetki się nie należą

ZUS uważa jednak, że wypłata odsetek emerytom się nie należą. Dziennik przytacza argumenty, które podczas senackiej komisji przedstawiła Ewa Bednarczyk z ZUS.

- Przepisy, które zakład stosuje, art. 95 ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych, a które regulują wypłatę odsetek, mówią o tym, że wypłacamy odsetki wtedy, kiedy nie ustaliliśmy prawa czy nie wypłaciliśmy świadczenia w momencie, kiedy powinniśmy je wypłacić. Czyli tak naprawdę opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które zakład ponosi odpowiedzialność - tłumaczyła urzędniczka, podkreślając, że uchwalona ustawa zakładała wypłatę wyrównań bez odsetek.

Na pomoc emerytom ruszyli senatorowie. Biuro Legislacyjne Senatu opracowało wstępny projekt ustawy, który zakłada, że takie odsetki byłyby wypłacone automatycznie i bez konieczności składania wniosku w terminie sześciu miesięcy od wejścia w życie przepisów - informuje "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(162)
Antoni
3 tyg. temu
To jest chore, ukrzywdzili emerytów z 1953 rocznika nie tylko, bo następnych roczników az do 1958 roku dotyczy taka sama sytuacja. Dlaczego do 1958 rocznika, bo to był ostatni rocznik, którzy mieli szkołę zawodową przyzakładową (zaczęli pracę od 15 roku życia). Pozostałych roczników art. 184 ustawy emerytalnej nie dotyczy, wię w 2018 roku ten artykuł wygasł.
Antoni
3 tyg. temu
To jest chore, ukrzywdzili emerytów z 1953 rocznika nie tylko, bo następnych roczników aż do 1958 roku dotyczy taka sama sytuacja. Dlaczego do 1958 rocznika, bo to był ostatni rocznik, którzy mieli szkołę zawodową przyzakładową (zaczęli pracę od 15 roku życia). Pozostałych roczników art. 184 ustawy emerytalnej nie dotyczy, więc w 2018 roku ten artykuł wygasł.
emerytka 1953
2 miesiące temu
jestem emerytką rocznik 1953 pracowałam w Warunkach Szczególnych i przeszłam na emeryturę już jako człowiek chory ( astma, reumatoidalne zapalenie stawów )to ciężkie choroby .ZUS po latach zwrócił choć trochę pieniędzy ale w tamtych latach mając miesięcznie większą emeryturę mogłam się leczyć , a teraz mając 70 lat i organizm coraz bardziej nie do wyleczenia to ZUS złośliwie nie szanuje EMERYTA i DROCZY się aby w ostatniej chwili życia oddać człowiekowi pieniądze . Ale od emeryta pobiera na LECZENIE ZDROWOTNE którego nie ma a to spora suma w stosunku ROCZNYM .ZUS winien PROCENTY dla ROCZNIKA 1953 i w końcu niech odda na koniec ludzkiego życia .SENATOROWIE pomogą aby wreszcie nastała sprawiedliwość dla ciężko pracujących .Pozdrawiamy SEJM .
warmiaczka11
3 miesiące temu
a moze wreście zajmiecie się innymi wcześniejszymi emerytami ,którym też zabrano znaczne kwoty z kapitału początkowego i do tej pory nikt nie raczył sprawą się zająć
emerytka 53-
3 miesiące temu
emerytka 53- dlaczego służbom mundurowym, którym pomniejszono emerytury a które wygrały w sądzie przywracane są emerytury ,wypłacane zaległości oraz odsetki dlaczego zus różnie interpretuje przepisy- w założeniu jednakowe dla wszystkich obywateli
...
Następna strona