PAP/EPA

Marcin Lis, 5 lipca 2019 06:54

Ustawą obniżono renty i emerytury. Sąd nie rozpatrywał spraw, ale zapomniał wysłać pytania

Tweetnij Komentuj

Niewysłane pytanie do Trybunału Konstytucyjnego sparaliżowało możliwość rozpatrywania spraw osób, które straciły prawo do renty rodzinnej w związku z przepisami ustawy dezubekizacyjnej.

Od półtora roku w całej Polsce wstrzymane są sprawy emerytów i rencistów pozbawionych części świadczeń w oparciu o przepisy ustawy dezubekizacyjnej , która obniżyła wszystkie świadczenia do kwoty 1200 zł. Niezależnie od tego, czy były funkcjonariusz całą służbę odbył w PRL czy służył w mundurze z orłem bez korony choć przez miesiąc, a później został pozytywnie zweryfikowany.

Ustawa dezubekizacyjna. Byli funkcjonariusze masowo odwołują się do sądów po obniżkach emerytur

Jak donosi "Rzeczpospolita”, o ile w przypadku emerytur warszawski Sąd Okręgowy wysłał pytania do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność przepisów dezubekizacyjnych z ustawą zasadniczą i wstrzymanie rozpatrywania było słuszne, o tyle w przypadku rent już nie. Nie wysłał pytań, więc bezpodstawnie wstrzymał rozpatrywanie spraw, w których poskarżono się na obniżenie świadczeń rentowych było nieuzasadnione.

Według informacji "Rz”, gdy stołeczny sąd zreflektował się, przy okazji sprawy 92-letniej wdowy, że popełnił błąd, naprawił go i przed czterema dniami wysłał pytania o obniżenie rent rodzinnych .

Emeryci dziś mogą być szczęśliwi. Ich dzieci będą klepać biedę

Pokaż...

W efekcie, tysiące spraw są wstrzymane z powodu opieszałości Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską (nie wyznaczył nawet terminu sprawy – red.). Kolejne sprawy najpierw były wstrzymane ze względu na błąd sądu, a teraz będą wstrzymane w oczekiwaniu na rozpoznanie sprawy przez TK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: money.pl

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .