Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Waloryzacja rent i emerytur. Decydujące głosowanie w Senacie

65
Podziel się

O tym jak będą wyglądać finanse 9 mln emerytów w Polsce w piątek będą decydować senatorowie. Toczy się dyskusja nad waloryzacją i czternastkami.

Waloryzacja rent i emerytur. Decydujące głosowanie w Senacie
(money.pl, Rafał Parczewski)
bDTtMGmt

W piątek Senat będzie decydował o wysokości tegorocznej waloryzacji rent i emerytur oraz o losie czternastek dla zamożniejszych seniorów. Senatorowie bowiem rozpatrzą poprawki do ustawy, które mogą podreperować portfele seniorów.

Od 1 marca najniższe emerytury mają zostać podniesione. Waloryzacja pozwoli zniwelować negatywny efekt inflacji, czy mówiąc prościej wzrostu cen.

Ustawa przygotowana przez stronę rządową zakłada wzrost emerytur o 4,24 proc. To przekłada się na 50,88 zł brutto czyli ok 41 na rękę.

bDTtMGmv

Jedna z poprawek zgłoszona przez senatorów KO, zakłada jednak podniesienie waloryzacji dla najniższych świadczeń do 70 zł brutto, czyli ok 57 zł na rękę. Wyższe emerytury wzrosłyby natomiast procentowo.

Zobacz także: 14. emerytura. Prezes ZUS mówi, ile może wynosić

Ważą się też losy 14. emerytury dla lepiej zarabiających. Zgłoszona poprawka zakłada wypłacenie tego świadczenia w pełnym wymiarze wszystkim emerytom bez względu na wysokość emerytury.

bDTtMGmB

Dodatkowe pieniądze w wysokości minimalnej emerytury - w 2021 roku to 1250,88 zł - mają przysługiwać 9,1 mln seniorów.

Jednak rząd chce, aby przy czternastej emeryturze obowiązywało będzie kryterium dochodowe, które wyniesie 2900 zł brutto. Takiego progu nie ma przy "trzynastce". Co z emerytami, których świadczenia przekraczają tę kwotę?

W przypadku tych emerytów, którzy pobierają świadczenie wyższe niż 2900 zł stosowana miałaby być zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że czternastka zostałaby uszczuplona dokładnie o tyle, ile emerytura przekracza ponad próg 2900 zł.

Według szacunków rządów w pełnej wysokości dodatkowe świadczeni ma dostać 7,9 mln osób. Koszt wypłaty "czternastek" szacowany jest na 11,4 mld zł.

bDTtMGmC

- Prace nad 14. emeryturą trwają. Są różne postulaty, w tym by inaczej ustalić granicę dochodu - w tej chwili to 2900 zł - powyżej której obowiązywałaby już zasada złotówka za złotówkę - mówiła prezes ZUS Gertruda Uścińska w programie "Money. To się liczy". - Myślę jednak, że pójdzie to w kształcie, który przyjął Sejm - dodała prof. Uścińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTtMGmW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
tadzio
2 miesiące temu
W nos wsadźcie te 13 i 14 - dajcie emerytury bez podatku tak jak w innych krajach Europy
R55
2 miesiące temu
Pracowałem ponad 40 lat w Polsce, na wyższych stanowiskach to mam emeryturę większą a teraz mam być pozbawiony 14 emerytury, nigdy nie dostałem też pomocy na 3- kę dzieci, a obecnie 500+ daje się na wszystkie dzieci nawet takim, których rodzice zarabiają miliony rocznie, na usta ciśnie mi się słowo, znowu zostanę wykluczony, uczciwy obywatel i Polak
draft
2 miesiące temu
Większość Polaków jest za tym aby emerytom płacić bez ponownego uszczuplania podatkowego, zatem w czym ma problem garstka nerwusów, wybranych przez tych emerytów? Dalej mają liczyć na ich wspaniałomyślność i cwaniackie wyliczenia? Może w końcu czas na odwagę i sprawiedliwość społeczną a nie partyjną?????
bDTtMGmX
R55
2 miesiące temu
Co z moimi pieniędzmi z OFE
wxyz
2 miesiące temu
Rozumie z tego, że te 13 i 14 nie wpłyną na powiększenie zadłużenia kraju.
...
Następna strona